• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  اولین اجرای رادیکال هفت

  خوب این هم از “رادیکال هفت“،

  سعید نوری آزاد - تهیه کننده و سردبیر رادیکال هفت

  سعید نوری آزاد – تهیه کننده و سردبیر رادیکال هفت

  بعد از کلی سر و کله زدن به عوامل طبیعی و غیر طبیعی بالاخره قسمت اولش روی آنتن رفت، کم و کاستی حتما هست اما خوب این کار بعنوان اولین تجربه تهیه کنندگی مستقل من خیلی چیزها بهم یاد داد و البته خیلی ازم انرژی گرفت.

  قسمت اول رادیکال هفت - موضوع خصوصی سازی مخابرات

  قسمت اول رادیکال هفت – موضوع خصوصی سازی مخابرات

  فعلا پنجشنبه‌ها ساعت ۲۰ از شبکه آموزش تلوزیون اجرای برنامه بصورت ثابت ادامه خواهد داشت تا ببنیم چرخ گردون چه میکنه با دنیای ما …

  این برنامه سعی داره “آموزش” مفاهیم و افزایش “مهارت” کاربری های مختلف اون رو محور کار قرار بده و نگاهی گسترده‌تر داشته باشه به موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات …

  اخبار و اطلاعات بیشتر درباره این برنامه و همچنین ویدئوی قسمتهای مختلف این برنامه رو میتونید از سایت رادیکال هفت    دریافت کنید.


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ : ۰۱:۵۹:۵۴

  اولین معرفی از سری جدید برنامه برخط

  چند وقتیه با مجموعه زنده تلوزیونی “برخط ” از شبکه آموزش در خدمت دوستان هستم ، اگر موضوع خاص و یا سایت خاصی داشتید که خواستید توی برنامه معرفی بشه برام ارسال کنید، امیدوارم بتونم کمکی کنم .

  درباره این برنامه بیشتر خواهم نوشت . فعلا این آیتم انیمیشن یا موشن گرافی رو ببنید ، چون پیام های خاصی توی این برنامه نهفته 😉

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۸/۰۶ : ۰۵:۵۰:۲۶

  آیا مخابرات ، ایرانسل و رایتل خصوصی هستند؟

  اولین سوال غیر مقدمه که از مدیر عامل همراه اول پرسیدم این بود که : آیا مخابرات خصوصی هست یا نه ؟  این پاسخ در بر دارنده دیدگاه های کلی به نوع مدریت و نگرش از بالای مدیران و مسولان به این بخش هست . اونهایی که در این موضوع وارد هستن معنی رو درست برداشت میکنن …

  نکات خاصی هم درباره این موضو بود که بعدها دربارش خواهم نوشت …

   مصاحبه من با وحید صدوقی رو در همین صفحه و یا  بخش اقتصادی جام جم  میتونید بخونید

  http://www.citna.ir/sites/default/files/IMG_0053.jpg

  ابتدای صحبتم باید بگویم شایعاتی در مورد رفتن شما از مخابرات و همراه اول شنیده می شود. آیا از آن خبر دارید به نظر شما ریشه این شایعات در چیست؟

  بله، شنیده ام. به هر حال این دیدگاه وجود دارد که وقتی دولت تغییر می کند عمده بنگاه ها هم باید تغییراتی داشته باشند. این شایعات در دوره هر دولت جدید مطرح می شود و دلیل آن نیز سابقه تغییراتی است که در مخابرات دولتی رخ می داد. با این حال توجه داشته باشید مخابرات ایران و همراه اول چند سالی است خصوصی شده و تغییرات دولت در آن کمتر موثر است و انتخاب مدیران این شرکت به عهده سهامداران مخابرات است.

  آیا شخص وزیر نیز در انتخاب مدیران نقش عمده ای دارد؟

   ۲۰ درصد از سهام مخابرات مستقیم متعلق به دولت است و ۲۰ درصد آن نیز به عنوان سهام عدالت در اختیار دولت قرارد دارد؛ بنابراین دولت در انتخاب هیات مدیره مخابرات نیز نقش دارد.

  در نظر داشته باشید زمانی که سهام مخابرات وارد بورس شد ۱۷۰ تومان قیمت داشت، اما سهامدار عمده که ۵۰ درصد به علاوه یک سهم را خرید برای هر سهم ۳۴۰ تومان یعنی دو برابر قیمت پرداخت. حدود چهار هزار میلیارد تومان از هشت هزار میلیارد تومان به خاطر همان یک سهم مدیریتی است که دولت بتواند با دستاویز قرار دادن آن در مدیریت مخابرات دخالت داشته باشد.

  با این تفاسیر آیا در حال حاضر مخابرات و در پی آن همراه اول واقعا شرکت خصوصی محسوب می شود؟

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ : ۰۲:۰۴:۳۵

  گرانفروشی اینترنت، چرا؟

  این گزارش رو با وجود اینکه یه سری موارد مثل هزینه پالایش اطلاعات کاربران  رو توش نمیشد بیان کرد سعی کردم با نگاه فنی و زیر ساختی بررسی کنیم ،  البته یه سری از اینکه توپ افتاده تو زمین دولت خوشحال نباشن ، برای همه اونایی که دندون تیز کردن  تا یه بخشای دیگه از این خر مرده اینترنت رو بردارن و برن  هم گزارش دارم … 😉

  سعید نوری آزاد – گروه اقتصادی – روزنامه جام جم

  فعلا این گزارش در حد تیتر یک روزنامه برد داشته و خوب گوشی اومده دست یک عده ، تا بعدیها ..

   اما یه نکته ای که نشد توی این گزارش بیارم رو اینجا مختصر میگم , یعنی بررسی یه فاکتور مهم  به نام “سرانه در آمد یا متوسط در آمد هر فرد ” در کشورهایی که اینترنتشون گرونتر از ایرانه

  چون نرخ اینترنت رو ماهیانه آوردیم، در آمد رو هم ماهایانه میگیم
  —-
  کشور عربستان حقوق ماهیانه یک کارگر ساده بین ۱۰۰۰ تا  ۲۵۴ دلار
  ترکیه ۱۴۰۰ دلار
   کویت هزار و ۷۴۹ دلار
   جمهوری آذربایجان ۴۴۴ دلار
  ایران با دلار  آزاد حدود ۲۰۰ دلار

  این سرانه در آمد یا دست مزد متوسط از روی سرانه تولید ناخالص داخلی یا همون (GDP) مشخص میشه البته یه سری آمار رسمی و متفاوت وجود داره و معیارها فرق داره اما به هر ترتیب اعداد همینه و اصل موضوع فرق زیادی نمیکنه البته ناگفته نمونه کف درآمد در آمار با  وضعیت واقعی فرق میکنه یعنی در کشوری مثل عربستان متوسط در آمد ماهیانه رو ۱۴۳۲ دلار اعلام میکنن اما واقعیت اینه که کارگرهایی که  اونجا هستن و در جاهای غیر رسمی کار میکنن در آمد به شدت پایینی دارن ،  نمونه این توی ایران هم میتونید ببنید که با وجود اینکه پایه حقوق وزارت کار  حدود ۶۰۰ هزار تومن اعلام شده اما خوب حقوقهای ۲۰۰ هزار تومنی هم کم نداریم ولو اینکه بیمه هم کرده باشن…
  اما صحبت ما بخشی از جامعه است که معمولا دسترسی به فناوری و ابزار داره و در آمدش با نرخ رسمی نزدیکه
  ——
  در نهایت خودتون نسبت هزینه دسترسی به اینترنت رو با سرانه در آمد هم مقایسه کنید

  اعداد همه حدودی هست و بعنوان سند نمیشه ازش استفاده کرد

  تیتریک جام جم اینترنت گران ایران - سعید نوری آزاد

  تیتریک جام جم اینترنت گران ایران – سعید نوری آزاد

  متن کامل ….

  در حالی که وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات از عزم دولت برای کاهش قیمت اینترنت خبر داده، این پرسش مطرح است که این کاهش قیمت چگونه عملی خواهد شد؛ پرسشی که پاسخ آن را ظاهرا باید در درون دولت جستجوکرد. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۶/۲۶ : ۰۶:۲۱:۲۰

  آقای وزیر محرومیت زدایی کنید
  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد

   

  روزنامه جام جم – گروه اقتصادی

   

  ماهانه چه مقدار برای ارتباطات هزینه می‌کنید؟ آیا از خدمات ارزش افزوده و نوین ارتباطی که ما در کشور از آن محروم هستیم، اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید محرومیت کشور از دسترسی به این خدمات میلیاردها تومان درآمد را از کیسه دولت حذف کرده است؟ آیا می‌دانید کشور ما از نظر دسترسی به فناوری‌های نوین در محرومیت به سر می‌برد و بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باید محرومیت‌زدایی شود؟

   در هفته های گذشته شاهد استقرار هیات دولت جدید و مستقر شدن وزرای دولت یازدهم بوده ایم. تقریبا همه وزرای جدید در دفاعیات خود در مجلس و همچنین در مراسم تودیع و معارفه صحبت از عزم دولت برای احیای اقتصاد در زمینه های مختلف کرده اند.

  در این میان یکی از وزارتخانه هایی که طبق گفته معاون اول رئیس جمهور و وزیر جدید، در اولویت اقتصادی شدن قرار دارد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

  ناگفته پیداست این وزارتخانه که یکی از زیرساختی ترین وزارتخانه ها به شمار می رود، هنوز در بند تصمیمات قبلی مبنی بر مدیریت چرخه اقتصادی حوزه ارتباطات با گرایش های گروهی و سیاسی قرار دارد و این چرخه اجازه رشد به آن نداده است؛ در حالی که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دهه اخیر در جهان آنچنان تغییراتی به خود دیده است که حتی نام بردن از تعداد سرویس های ارائه شده در آن یک کتاب جداگانه می طلبد.

  با این حال در کشور ما به دلیل بافت نادرست قواعد اقتصادی بخش ارتباطات، ارائه فناوری های جدید عملا ممکن نیست. از آنجا که خدمات ارزش افزوده نوین بر مبنای نسل های جدید زیرساخت تلفن همراه ارائه می شود و در کشور ما اپراتورهای بزرگ فقط می توانند بر پایه نسل دوم ارائه خدمات کنند، ارائه خدمات جدید عملا ممکن نیست. به عبارت دیگر در حالی که ارائه خدمات ارزش افزوده بخش ارتباطات و تلفن همراه در قالب نسل های سوم و چهارم در بیشتر کشور های جهان جریان یافته و حتی با پایان حاکمیت نسل سوم، نسل چهارم متولد شده است، اپراتورهای ایرانی به دلیل محدودیت های قانونی یا برخی انحصارات ایجادشده از ارائه این خدمات محرومند.

  به عنوان مثال اگر گوشی های چند میلیونی را تجربه کرده اید، دریافته اید که به جز تماس معمولی و پیامک نمی توانید استفاده دیگری از آن بکنید، چراکه این گوشی ها برای فناوری نسل چهارم تلفن همراه ساخته شده اند و بسیاری از سرویس های آن در زیرساخت ارتباطی کشور که بیشتر مبتنی بر نسل دوم و کمی هم نسل سوم است، کار نمی کند. چرا این گونه است؟ بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۶/۱۸ : ۰۷:۰۹:۴۰

  هدیه خبرنگاری و تعهد اخلاقی ما

  حدودا ساعت ۱۰ صبح بود که از همان شماره برای بار چندم تماس گرفتند، وقتی اصرارشان را دیدم گوشی را برداشتم و سلام کردم ، خودش را مسئول روابط عمومی یکی از این شرکت‌های نیمه دولتی معرفی کرد و گفت امروز ظهر نشست خبری داریم ، گفتم نمیرسم دیر گفتید . اصرار داشت و فقط برای اینکه بیشتر اصرار نکند گفتم خبر را بفرستید اگر جا داشت  استفاده می‌کنیم، ساعت ۲ از همانجا تماس گرفتند که خبر را فرستادیم و در فلان سایت است و لطفا استفاده کنید، تا اینجا مثل صدها تماس دیگر بود. خبرشان اصلا در حدی نبود که استفاده شود، اهمیت ندادم و گذشت . فردا ظهر همان مسئول روابط عمومی تماس گرفت ” چرا این خبر ما که کار نشده؟” ، گفتم خبر اولویت نداشت، اصرار داشت که خبر ما خیلی مهم است ، از روی صداقتی که گاهی اشتباها به خرج میدهم توضیح دادم که  خبر شما  داخل استانی است و فرستادن چند پیک موتوری به اطراف شهر برای  توزیع قبض که خبر نیست ، آن‌هم خبری که ما استفاده کنیم ، آخر صحبت با لحنی کاسب کارانه که ناشی از نهاد ادبی و سیاست همان مجموعه‌اش بود گفت : “هر وقت خبر ما را کار کردید خبر بدید تا پکیج را براتون بفرستم”  ….

  نمیدانم با چه حرفی صحبت را تمام کردم اما فقط عصبانی بودم و ناراحت و دایم از خود سوال می‌کردم کجا اشتباه کردم که با یک آگهی جمع کن و یا خبرنگارهای گدا صفتی که بدبختانه آنقدر زیاد هستند که تفکیک شان کار سختی است اشتباه گرفته شده ام؟ از خود سوال می کردم که چرا باید یک روابط عمومی مثلا دولتی آنقدر ادبیات لمپنیزم داشته باشد که به خود اجازه دهد با کسی که نمی‌شناسد اینطور صحبت کند؟  تقریبا چند ماهی موضوع را کنار گذاشتم تا از روی عصبانیت این مطلب را ننویسم ، اما اکنون در آستانه “روز خبرنگار” مناسب دیدم این مطلب را به‌عنوان برادر کوچیک‌تربا شما در میان بگذارم چرا که این تنها یک نمونه معمولی از بی اخلاقی های رایج این کار است. …

  اگر همکار رسانه ای هستید حتما منظور  از “پکیج ” را متوجه شدید و اگر نشدید توضیح کوتاهی  باید بدهم .

  در کار رسانه خبر به نوعی کالا شباهت دارد که برای مخاطبان و یا ذی‌نفعان  آن اثر بار مالی به همراه دارد، پس برخی شرکت ها ، نهادها و یا حتی افراد که اقدام به تولید خبر و یا برگزاری نشست خبری می‌کنند اخبارشان را به‌صورت آگهی رپرتاژ به رسانه ها می‌دهند تا اخبارشان منعکس شود ، اما این قاعده مربوط به واحد آگهی رسانه ها می‌شود و  تحریریه اخلاقا و بنا به قاعده حرفه ای نباید وارد موضوع آگهی شود . اخباری که در رسانه درج می‌شود به هیچ عنوان نباید بار تبلیغاتی به خود بگیرد که هیچ منفعتی از نظر منافع ملی و یا حقوق مردم را در خود ندارد ، توضیح این موضوع و بررسی اینکه رسانه ها تا چه حد می‌توانند در این دو موضوع مانور دهند یک کتاب برای خود می‌طلبد اما خلاصه این را بدانید که در حال حاضر مطبوعات ایران به صدها دلیل که اصلی‌ترین آنها عدم حرفه ای گری و عدم رقابتی بودن صنعت و رسانه است دچار مشکلی است که  رسانه ها از بیان آن طفره می‌روند و قاعدتا به شدت آن را تکذیب می‌کنند. مشکل این است که منابع خبری با دادن هدیه به خبرنگاران آنها را در برابر رسالت خود منفعل می‌کنند، این هدیه ها شامل انواع بن ، محصولاتی با ارزش بالا ، وجه نقد در قالب کارت‌های هدیه و … است .

  بن - هدیه خبرنگاری

  بن – هدیه خبرنگاری

  در فصلی از کتاب جدیدم که با موضوع روزنامه نگاری IT است به موضوع اخلاق روزنامه نگاری خواهم پرداخت و این موضوع را در آن تشریح خواهم کرد ، اما دریافت هدیه در حد چیزی مانند نمونه محصولات کوچک آن شرکت یا کیف، لیوان و چیزهایی از این دست که با اهداف تبلیغاتی  به‌صورت متعارف  و با ارزش مادی کم توزیع می‌شود اشکالی ندارد اما هدایایی که صرفا ارزش مادی آنها مدنظر است و به هر شکلی ممکن است تضاد منافع ( منافع حرفه ای روزنامه نگاری ) ایجاد کند نباید از سوی  شرکت‌ها ارایه و نباید از سوی خبرنگار پذیرفته شود، اگر به هر نحو هدیه ای از این نوع به دست خبرنگار رسید اخلاقا باید آن را به سردبیر تحریریه اطلاع بدهد تا او به‌عنوان مسئول حفظ تمامیت اخلاقی و حرفه ای رسانه درباره آن تصمیم گیری کند.

  جدا از ایده آل گرایی که معمولا اجرا و دستیابی به آن سخت و نسبی است  متاسفانه در وضعیتی هستیم که بسیاری از همکاران  که هنوز به اخلاق حرفه ای پایبند هستند نیز از این موضوع شاکی بوده اند اما در بیشتر مواقع در بین شلوغی گاها تعجب آور خبرنگارنماها و یا آگهی‌چی‌ها که از قضا  خبرنگارهای آن شبه رسانه هم هستند در آنچنان جوی  قرار می‌گیرند  که حتی به‌عنوان مسوولان  رسانه های پرمخاطب نیز گاها صدایشان به جایی نمی‌رسد و فقط ترجیح می‌دهند سکوت کنند.

  رابطه نامتعارف عده ای از خبرنگارها با منابع خبری به‌صورتی است  که در جاهایی که مشاور رسانه آنها هستم توصیه می‌کنم حتی در استفاده از مطالب خبرگزاری های بزرگ کشور نیز خیلی احتیاط کنند ، چون …

  من هم به‌عنوان یک روزنامه نگار  که بیشتر کار تحقیقاتی می‌کنم و بنا به تخصص و علاقه خود همچنان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنم  با این موارد بارها روبه‌رو شده ام و تا جایی که ممکن باشد در برنامه‌های‌خبری حاضر نمی‌شوم و با شرکت‌هایی که آن رفتار غیرحرفه ای برایشان یک عرف و رسم شده است رابطه ای  ندارم .  اما هرچه باشد برخی شرکت‌های بزرگ ، نهادها و روابط عمومی های آنها که به‌عنوان منابع خبری با آنها در ارتباط هستم به‌عنوان قدردانی از همکاران گاها هدایایی را در برای خبرنگاران حوزه در نظر می‌گیرند ، من نیز با ۲ شرط و ضمن اطلاع رسانه از این موضوع آنها را می‌پذیرم  :

  ۱ . به شرط اینکه هدیه انحصاری برای من یا افراد خاص نبوده و عمومی باشد به‌صورت یکسان به تمام خبرنگاران حوزه داده شود

  ۲٫   فقط در مناسبتی مثل روز خبرنگار به‌صورت رسمی و علنی داده شود.

  اما دلیل اصلی این پذیرش این است که نپذیرفتن این هدیه از  برخی  همکاران روابط عمومی به نوعی پس زدن قدردانی بوده و از ادب  به دور است و از طرفی ممکن است برخی آن را به حساب دشمنی و تطمیع شدن از سوی رقیب برداشت کنند چرا که اگر کمی همرنگ جماعت نشویم  حتی همان رسالت نصفه و نیمه روزنامه نگاری را هم نمی‌توانیم انجام دهیم و ممکن است آن منابع با ما  دیگر همکاری نکنند .

  اما این هدیه‌ها به عقیده شخصی من از بی برکت ترین چیزهای‌ است که به دستم می‌رسد و تا جایی که ممکن باشد سعی می‌کنم برای آنها راه استفاده غیر شخصی پیدا کنم،  خوشبختانه راه خوبی هم پیدا کردم . در چند سال اخیر ابتدای مهرماه من به یک روستای دور افتاده سر می‌زدم و برای بچه‌های مدرسه روستایی لوازم التحریر و از این نوع وسایل می‌بردم که آن‌هم با کمک چند دوست خیر ممکن می‌شد  ( از برکت تورم همکاری های مردم گاهی بیشتر می‌شود 😉  ) .

   در یکی دو سال اخیر هم  به واسطه بلایایی طبیعی که در کشور رخ داد و زلزله  در چند منطقه فقیر نشین کشور خانه و مدرسه ها را ویران کرد افتخار کمک رسانی به  مدارس آن مناطق را داشتم و در چندین نوبت حضور کمک‌هایی شامل لواز التحریر ، پوشاک، لوازم بهداشتی و کتاب کمک درسی و آبگرمکن های زمستانی به آن مناطق اهدا کردیم .  البته هزینه آن را از کاربران رسانه مستقل خودم ( رسانه زمان ما  ) که هیچ ارتباطی با هیچ نهادی و سازمان و شخصی ندارد جمع آوری کردم و به مدد تعدد خیرین هموطن از سراسر دنیا مبالغی خرد کنار هم گذاشته شد و این کار صورت گرفت.

  اما هدیه های خبرنگاری که قابل نقد شدن بود و مستقیم و غیر مستقیم به دستم رسیده بود را به نیابت از طرف همانجایی که برایم فرستاده بود در آن برنامه ها هزینه کردم و اگر افتخار داشته باشم باز هم این کار را می‌کنم .  هدایایی مانند خودکارهای تبلیغاتی ، کارت شارژ تلفن همراه  و امثال آن را هم در یکی دو مدرسه و مسجدی که  کلاس فوق برنامه و یا آموزش مفاهیم اسلامی و اخلاقی برگزار می‌کنیم به‌عنوان جایزه به بچه های نوآموز می‌دهم  که انصافا هم برایشان جذاب و شادی آور است .  به‌نظرم اینطور تعادلی دربین فعالیت رسانه ای و جامعه ایجاد کرده ام و واسطه  خیر شده ام تا همکارانی که صرفا برای قدردانی از مقام خبرنگاری هدایایی داده اند نیز در کار خیر شریک شده باشند و ناگفته نماند هیچگاه هدیه خبرنگاری که نهاد ریاست جمهوری داده است را نگرفته ام و نه پی‌اش رفته ام …

  گزارش چند نوبت از اهدای این هدایا را اینجا ببینید 

  زهرا دانش آموز معلول روستای قشلاق - ورزقان

  زهرا دانش آموز معلول روستای قشلاق – ورزقان

   

  اهدای هدایا به مدارس ورزقان  آبان۹۱

   

  اهدای کمک به دانش آموزان مدارس روستاهای آذربایجان

   

  اهدای هدایا به مدارس و نصب آبگرمکن روستایی بهمن ۹۱

   

  نصب آبگرمکن در روستاهای دوردست زلزله زده اسفند ۹۱

   

  اهدای هدایا به دانش آموزان  مدارس زلزله زه بوشهر اردیبهشت ۹۲

   

  این گزارش مستند را هم اگر دوست داشتید ببینید

   

  انتهای صحبت آنکه شاید انسان ضعیفی مثل من اینها را به نیت ریا  و خود نمایی بازگو کرده باشد اما گمان می‌کنم جا داشت  از دوستانی که به اینجانب لطف داشته اند به واسطه احترامشان به مقام روزنامه نگار تشکر و قدردانی کنم چرا که در این روزگار بسیار روابط عمومی ها و رسانه های غیر حرفه ای که در حقیقت آگهی نامه هستند احترام  و مقامی برای قلم و و اصول اولیه رسانه قایل نیستند.

  امیدوارم کمی به رسانه و روابط عمومی حرفه ای نزدیک و از دلال‌ها دور شویم. رسانه هایی که به هربهانه نیرو را اخراج و یا معلق می‌کنند ، امنیت شغلی که وجود ندارد ، آموزشی که اهمیت ندارد ، وضعیت بد اقتصادی خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ای که در باندهای رسانه ای وارد نشده اند و هزار غده سرطانی دیگر پیکره رسانه های تخصصی و عمومی  را هر روز بدشکل‌تر می‌کند و گاهی این تومورهای بدخیم به شکل‌هایی بیرون می‌زند که  فقط از حضورمان در این جایگاه شرمنده و پشیمان می‌شویم …

  با آرزوی توفیق روز افزون برای همه همکاران رسانه و روابط عمومی و اهل قلم  و تبریک عید فطر ، روز خبرنگار و هر اتفاق خوب دیگر در زندگیتان …

  با وجود دریافت لوح ها و تقدیر نامه های فراوان در این چند ساله بنظر خودم این لوح کاغذی از بسیاری دیگر با ارزشتر بوده هست ، این لوح  را نیز تقدیم میکنم به همه کسانی که در این راه به این حقیر کمک کردند …

  لوح تقدیر کمک به زلزله زدگان آذربایجان - سعید نوری آزاد

  لوح تقدیر کمک به زلزله زدگان آذربایجان – سعید نوری آزاد

  از جمله  شرکتها و نهادهایی که هدایای آنها در این راه هزینه شد ضمن تشکر نام می برم

  روابط عمومی وزارت ارتباطات و  فناوری اطلاعات

  روابط عمومی شرکت زیر ساخت

  روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار – همراه اول

  روابط عمومی شرکت ایرانسل

  مدیریت شرکت شاتل

  روابط عمومی رگولاتوری


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ : ۰۱:۵۵:۱۲

  اعتماد الکترونیک ایران در مرز خطر است

  بازتاب گسترده انتشار نتایج پژوهش من در خصوص اعتماد الکترونیک ایرانیان و کیفیت اینترنت

  اسفند ماه گذشته بخش دوم پژوهشی با نام “مطالعه تطبیقی سنجش اعتماد الکترونیک ایران” را به  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات ایران که در هتل المپیک برگزار شد ارایه دادم که بعد از اعلام نظر هیات علمی و هیات ریسه کنفرانس در بخش سخنرانی آن را ارایه دادم .

  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات - ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد - سنجش اعتماد الکترونیک - اسفند ۹۱

  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات – ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد – سنجش اعتماد الکترونیک – اسفند ۹۱

  فایل پاورپوینت ارایه را اینجــــا ، گزارش تصویری را اینجـا و گزارش کامل ششمین کنفرانس IT که این نوبت با محوریت چالشهای تولید و ارایه محتوا در اینترنت برگزار شد را اینجا ببینید و همچنین گزارش بخش اول پژوهش که در پنجمین کنفرانس فناوری اطلاعات ایران که با موضوع رگولاتوری برگزار شد و مقاله من در حضور  وزیرارتباطات و معاونانش ارایه شد را نیز اینجا ببینید.

  گذشته از تمام گفته ها و ناگفته های این مقاله و این پژوهش باید بگویم که تمام هزینه ها این کار شخصی بوده است و انجام و ارایه این پژوهش به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نبوده است ، از طرفی مسئولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  با وجود مذاکره و اعلام موافقت قبلی و نیز نامه وزیر اسبق ارتباطات برای همکاری در انجام این پژوهش حاظر نشدند حمایت این تحقیق را بر عهده گیرند .  اما این موضوع باعث نشد که من از کشف آمار واقعی و تلاش برای ارائه آن منصرف شوم . حتی با وجود اینکه روابط عمومی این سازمان برخی خبرگزاری رو رسانه‌ها را آنچنان در دست گرفته که آنها هیچ خبر حقیقی و آمار شفافی که به نفع آنها نباشد را منتشر نمیکنند باز هم نتایج این پژوهش بصوت گسترده منتشر گردید و در روزهای گذشته ده‌ها روزنامه و سایتهای خبری اقدام به بازنشر نتایج آن کردند.

  فایل اصل مقاله را در اینجا خواهم آورد تا از میزان کار انجام شده روی آن با خبر شوید و دوستان بدانند هیچگاه نباید حقیقت و حقوق مردم را قربانی کسب و کار و سود و زیانهای رایج کرد …

  بازتاب نتایج این پژوهش در خبرگزاری ها و روزنامه ها و سایتهای تحلیلی و خبری …..

  خبرگزاری مهر سایت تابناک روزنامه دنیای اقتصاد سایت تحلیلی  الف روزنامه خراسانباشگاه خبرناران جوان سایت روزنامه انتخاب روزنامه جوان سایت مشرق نیوزسایت تحلیلی عصر ایران –  سایت تعامل عرش نیوز –  سایت آفتابسایت تحلیلی راه دانشجو سایت قمفردا   – سایت اقتصاد پرسشهر آنلاین –  تی نیوز –  واضح نیوز –  

  گواهی ارایه پژوهش در ۲ کنفرانس فوق  – برای کسانی که با سابقه این حقیر آشنایی ندارند نیز خواندن بخشی از رزومه خود را توصیه میکنم .

  گواهی ارایه مقاله 91 - سعید نوری آزادگواهی ارایه مقاله 89 - سعید نوری آزاد

   منتظر اعلام نظر  سایر دوستان هستم   azad@titr1.net


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۴/۳۱ : ۱۲:۵۵:۰۵

  فیلترینگ هوشمند و چالش اعتماد عمومی

  یادداشتم درباره خطر از بین رفتن اعتماد عمومی با سرویس احراز هویت فیلترینگ اینترنت  …

   

  این روزها اینترنت در کشور ما که از نظر فناوری ارتباطی کشور چندان مدرن محسوب نمی‌شود به یک کالای اقتصادی تبدیل شده و مردم آن را در سبد هزینه‌های خود قرار داده‌اند.

   با این حال گذشته از کیفیت نامناسبی که این خدمت زیرساختی ارتباطی دارد و دائما شاهد افت کیفیت و قطعی آن هستیم، وجه دیگری نیز در استفاده از آن وجود دارد و آن نظارت بر اینترنت است.

  بدیهی است انجام هرکاری با اینترنت مجاز نیست، دسترسی به محتوای غیراخلاقی یا به تعبیر قانون محتوای مجرمانه نیز مجاز نیست. تشخیص این که چه محتوایی مجرمانه است ظاهرا توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام می شود که نمایندگانی از دستگاه های مختلف در آن حضور داشته و زیر نظر دادستانی کل فعالیت می کند.

  در نتیجه نفس فیلترینگ را نمی توان نکوهیده انگاشت و نادیده گرفت چرا که برخی محتواهای اینترنتی بنیان خانواده و اخلاق فردی را هدف گرفته است. بحث این یادداشت تغییراتی است که قراراست در شیوه فعلی اعمال فیلترینگ ایجاد شود. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  ایمیل بومی و طرح نویی که باید درانداخته شود
  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد

  در مراسمی که از سوی شرکت پست و سازمان فناوری اطلاعات برگزار شده بود، سرویس ایمیل شرکت پست که ایمیل بومی یا ملی نیز خوانده می شود، برای چندمین بار و بعد از نزدیک به دو سال فعالیت، مجددا افتتاح شد.

  محمدحسن نامی وزیر ارتباطات در آن مراسم گفته بود: تمام ایرانیان بعد از اتمام تحصیلات متوسطه باید دارای یک آدرس ایمیل ایرانی باشند؛ اما این صحبت در رسانه های بیگانه بازتاب متفاوتی داشت.

  رسانه های خارجی این صحبت را این گونه بازتاب دادند که ایران گام دیگری برای کاهش یا قطع دسترسی ایرانیان به سرویس های پست الکترونیک بین المللی برداشته است و در آینده نزدیک مانند فیلتر کردن چند باره یاهو و جی میل، این کار را عملی خواهد کرد. دراین باره ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

  ۱ـ بنابر شواهد متعدد، بسیاری از سرویس های اینترنت و پست الکترونیک مانند خدمات شرکت گوگل، یاهو و مایکروسافت تحت نظارت سرویس های امنیتی کشورهای غربی مخصوصا آمریکا قرار دارد؛ لذا راه اندازی یک سرویس ایمیل ملی از نظر امنیت کاربران ضرورتی غیرقابل انکار است.

  ۲ـ با این حال ایمیل ملی در طول مدت راه اندازی خود با بحران استقبال و مخاطب روبه رو شده است؛ تا جایی که حتی دستگاه های دولتی و کارمندان آنان که برای استفاده از این سرویس به آنان دستور داده شده نیز تمایلی به استفاده از این ایمیل ندارند. به یاد داریم که بانک مرکزی بارها نسبت به استفاده بانک ها از ایمیل داخلی برای تبادل اطلاعات در درون شبکه بانکی هشدار داد؛ با این حال این هشدارها نیز موثر واقع نشد. با این حال مقامات مربوط همچنان بدون توجه به دلایل استقبال نکردن از ایمیل ملی، به صدور دستورات خود ادامه می دهند. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  شورای عالی فضای مجازی دیگر فعال نیست

   رئیس اسبق سازمان فضایی که اکنون به عنوان یکی از اعضای جدید شورای شهر تهران فعالیت خواهد کرد، بی اعتقادی و همکاری نکردن دولت و رئیس جمهور را باعث کند شدن آهنگ توسعه در این بخش دانسته و از دولت بعدی می خواهد با ادامه دادن برنامه های تدوین شده از قبل مانند شبکه ملی اطلاعات، بخش ارتباطات را وارد دوران جدیدی کند.

  وی همچنین درباره اینترنت به عنوان یکی از چالش برانگیزترین مباحث وزارت ارتباطات به روشنی می گوید اینترنت را با محتوای مادی گرایانه قبول نداشته، بنابراین مهم نیست ایران چه جایگاه و رتبه ای در شاخص های مربوط به آن داشته باشد.

  رفتن شما از وزارت ارتباطات چطور صورت گرفت؟
  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۴/۱۵ : ۱۰:۰۵:۵۲

  وزیر ارتباطات بخواند
  سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد
  در شبانه‌روز چه میزان از تلفن همراه استفاده می‌کنید؟ با چه افرادی تماس گرفته و چه میزان برای آن هزینه می‌کنید؟ از ماه جاری به عدد هزینه پاسخ خود حداقل ۲۰درصد اضافه کنید.

   

  اگر شما هم مشترک سیمکارت های دائم تلفن همراه تمام اپراتورها هستید، به دلیل اجرای عدالت باید هزینه اضافه پرداخت کنید؛ آن هم هزینه ای که به دلیل یک اشتباه فنی که در سال های آخر دهه ۷۰ رخ داده و مسئول آن هم وزارتخانه وقت بوده است. داستان از این قرار است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که با وجود شورای رقابت و شورای عالی فضای مجازی همچنان خود را متولی قیمت گذاری و تغییر فرمول قیمت گذاری های حوزه ارتباطات می داند بعد از چراغ سبزهای مختلف به مخابرات برای افزایش هزینه تلفن ثابت تحت عناوینی مانند هم کد شدن داخل استان، این بار به سراغ تعرفه های تلفن همراه رفته است تا یکی از اشتباهات قدیمی فنی خود را که تاکنون هزینه گزافی را به مردم تحمیل کرده است با هزینه اضافه دیگری از جیب مردم جبران کند. به این نکات توجه کنید: بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۴/۰۸ : ۰۶:۳۱:۵۴

  گفتگویی با یک وزیر ارتشی

  امروزه فناوری‌های ارتباطی که زیرساخت فناوری اطلاعات است آن‌قدر اهمیت دارد که بدون آنها گذران زندگی با مشکل جدی مواجه خواهد شد. در ایران نیز فناوری ارتباطات و اطلاعات جای خود را در زندگی روزمره باز کرده است.

  با این حال هنوز فاصله زیادی میان ایران و کشورهای توسعه یافته در زمینه شاخص های کمی و کیفی این امر وجود دارد که اینترنت مثال روشنی در این باره است.

  محمد حسن نامی، وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با جام جم از تحول های پیش رو در این بخش سخن می گوید.

  وی ضمن این که انحلال وزارت ارتباطات را که شایعه اش مدت ها نقل محافل است را با جدیت رد می کند، از کاهش قیمت ها و افزایش کمی خدمات و توسعه شبکه های مختلف سخن می گوید.

  وی وعده می دهد سرعت اینترنت خانگی را که هم اکنون بسیار محدود است، افزایش دهد.

  این گفت وگو که حاوی نخستین اظهارنظرهای جامع وزیر ارتباطات جدید است، افق بخش ارتباطات کشور بویژه در سال جاری را ترسیم کرده است.

  برای شروع می خواهم بدانم آیا شما آخرین وزیر ارتباطات ایران خواهید بود؟ یعنی قرار است این وزارتخانه منحل شود؟ بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  به بهانه رفع تحریم بازار فناوری ایران : برای آنان که بازی خوردند

  سعید نوری آزاد – گروه اقتصادی

  خبر لغو تحریم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران که خیلی‌ها توقع شنیدن آن را نداشتند، یکی دو روز قبل منتشر شد.

   یکی از مقامات دستگاه سیاست خارجی دولت آمریکا در گفت وگو با رسانه های خارجی اظهار کرد که آمریکا به دلایلی می خواهد ممنوعیت فروش تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری را از فهرست تحریم ها خارج کند. این خبر دارای جنبه های سیاسی و فنی زیادی است که از موضوع این نوشتار خارج است، اما نکته قابل تامل دراین ماجرا درسی است که لغو این تحریم ها به متحدان آمریکا و آنان که با کوچک ترین اشاره ای بازار ایران را ترک می کنند، می آموزد.

  همه می دانیم که تحریم ایران صحبت امروز و دیروز نیست و افت و خیز در این تحریم ها همیشه بوده و هست.

  این تحریم ها هم هرچه باشد دیر یا زود حل و فصل خواهد شد و بنا به هر شرایطی بازار و اقتصاد و تجارت ایران راه عادی خود را از سرخواهد گرفت.

  اما آن روز، وقت آغاز دور جدیدی از داد و ستد بین ایران و بسیاری از کشورها و شرکت هاست؛ دوری که شرکت ها براساس رویه قبلی که در دوران تحریم ها با ایران داشته اند صداقت سنجی شده و ورود مجدد آنان به بازار ایران مورد ارزیابی قرار می گیرد.

  در آن روز دیگر فقط معادله سود و زیان برای ایران مطرح نخواهد بود و دستگاه اقتصادی کشور ـ حال هر دولتی که بر سر کار باشد ـ با نگاهی به گذشته، فروشنده ها را انتخاب خواهد کرد. یعنی شرکت ها و کشورهایی که با یک اشاره آمریکا بساط خود را از ایران جمع کرده و گفتند به دلیل شرایط موجود امکان ادامه همکاری با ایران را ندارند، باید بدانند روزی که اربابانشان براساس همان قاعده سود و زیان تغییر مسیر داده و روابط تجاری با ایران را آزاد کنند، آنان دیگر جایی در ایران ندارند.

  این شرکت ها باید بدانند اصلی ترین موضوع برای همکاری اقتصادی با ایران فقط سود زیان نیست، بلکه موضوع صداقت و حمایت در روزهای سخت است که می تواند بازار چند ۱۰میلیونی ایران را مستعد همکاری آنان نگه دارد.

  این فعالان باید بدانند امروز ایران با پرداخت هر هزینه ای، بهای این همکاری نکردن ها را جبران می کند، اما فردا تعیین کننده سمت برنده و بازنده این بازی ایران خواهد بود و بازارش لذا امیدواریم شرکت های خارجی از این چرخش های غیرمنتظره آمریکا درس بگیرند و خود را قربانی بازی ای نکنند که در نهایت بازنده آن خواهند بود.

  اما از سوی دیگر مسئولان و سیاستگذاران داخلی هستند که باید به این موضوع فکر کنند و برای شرکت های خارجی که به هر نحو از ارائه خدمات در دوران تحریم به ایران سر باز می زنند محدودیت هایی اعمال و به آنها رسما اعلام کنند که در فهرست سیاه تجارت با ایران قرار خواهند گرفت.

  اگر چنین شود مدیران شرکت های بزرگ و کوچک خارجی که خروجشان از ایران برای ملت هزینه به بار آورده است حساب کار خود را خواهند کرد و مجبور به عاقلانه اندیشیدن خواهند شد و دست آخر این که اقتصاد مقاومتی یعنی از اقدامات دشمن نترسیم و آنها را با استراتژی فعال و خردمندانه خود مغلوب کنیم.

  سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۳/۱۱ : ۱۰:۲۶:۰۳

  معتمدی : اینترنت با این سرعت یعنی هیچ

  گفتگوی  من با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت هشتم :

  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد

  ساعت ۲ بعدازظهر در ساختمان دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر میان راهروهای پر از اتاق‌های شبیه به هم که فقط با یک تابلوی کوچک نام استادان قابل تفکیک بود با مرد شصت ساله‌ای قرار ملاقات داشتیم که مدت‌های زیادی سکوت کرده است . احمد معتمدی وزارت پست، تلگراف و تلفن را در دولت هفتم تحویل گرفت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دولت نهم تحویل داد.

   وی در جوانی به عنوان دانشجوی ممتاز به فرانسه رفت و دکترای خود را در رشته الکترونیک دیجیتال و سیستم انفورماتیک از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه اخذ کرد، اما این روزها غیر از کار دانشگاهی به کار دیگری مشغول نیست و خیال بازگشت به دنیای سیاست و اجرا را هم ندارد.

  با این حال، تجربیات طولانی و اشراف وی بر مسائل بخش ارتباطات، تحلیلی جامع از وضع رشد، چالش ها و آینده ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به دست می دهد؛ تحلیلی که حاوی نگاه جالبی به مسائلی چون فیلترینگ و وضع فعلی ارتباطات است.

  قبل از ورود به بحث اصلی درباره اتفاقی که برایتان افتاد بگویید. ماجرای آن حمله در دانشگاه و زخمی شدن تان بالاخره چه بود؟

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ : ۱۰:۱۲:۲۴

  میزگرد من و چند کارشناس درباره چالش​های فرهنگی مکالمه تصویری

   انتشار چند استفتا از مراجع معظم تقلید و انتشار این شایعه که قرار است این گونه سیمکارت ها در مدارس نیز توزیع شود، ابعاد دیگری در ماجرا ایجاد کرد. این نخستین بار نیست که ورودفناوری های جدید ارتباطی به کشور دچار چنین حواشی ای می شود.

  چهار سال قبل همین مشکل برای پیامک چند رسانه ای که از سوی اپراتور دوم تلفن همراه عرضه شده بود رخ داد و سرانجام به گمان ایجاد مشکلات اخلاقی، ارائه آن از سوی نهادهای امنیتی و فرهنگی متوقف شد.

  با این حال میزان استقبال از این سرویس بعد از گذشت چند سال به اندازه همان یکی دو ماه ابتدایی عرضه آن نیست و این نشان می دهد آن استقبال اولیه ناشی از جو ایجادشده از برخورد غیرمنطقی با آن سرویس و برانگیختن کنجکاوی های بی مورد بوده است.

  حال این بار همان مشکل برای مکالمه تصویری رخ داده است و شاید فردا برای هر فناوری تازه وارد دیگری نیز ایجاد شود. لذا کارشناسان معتقدند قبل از ورود هر فناوری جدید اینچنینی همزمان با اطلاع رسانی صحیح از جنبه های مختلف آن ابتدا فرهنگ استفاده از آن ترویج و سپس نسبت به عرضه عمومی آن اقدام شود؛ کاری که اگر می شد اکنون چنین مشکلاتی برسر راه مکالمه تصویری وجود نداشت یا کمرنگ بود.

  رمضانعلی سبحانی فرد رdیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، دکتر حسین ابراهیم آبادی عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و عضو انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی و همچنین شاهین آرپناهی نماینده اپراتور سوم به جام جم آمدند تا در میزگردی زوایای ورود فناوری های جدید و از جمله مکالمه تصویری را بررسی و آسیب شناسی کنند.

  جام جم برای این میزگرد از نماینده شورای عالی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات نیز دعوت کرده بود که به هر دلیل این دعوت اجابت نشد.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۲/۱۹ : ۰۲:۴۷:۳۸

  این هم از عمر شبی بود …
  ارائه مقاله با عنوان ( مطالعه تطبیقی سنجش اعتماد الکترونیک ایران ) در ششمین همایش فناوری اطلاعات ،
  ۱۲ اسفند ۹۱ – هتل المپیک تهران

  این مقاله حاصل یک پژوهش ۳ساله هست که با هزینه شخصی انجام دادم تا حداقل یک آمار صادقانه از وضعیت بی اعتمادی مردم به شاخصه ها فناوری اطلاعات و ارتباطات موجود باشه ..

  مقاله و بخشی از موارد اون رو به زودی در هیمنجا قرار میدم تا دوستان استفاده کنند

    ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات - ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد - سنجش اعتماد الکترونیک - اسفند ۹۱

  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات – ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد – سنجش اعتماد الکترونیک – اسفند ۹۱


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۲/۱۳ : ۰۳:۲۵:۳۹

  حکایت زنبوری که افسرده و اخراج شد

  قرار بود درباره کسب و کارهای اینترنتی روزنامه پرونده ای منتشر کند. از من خواستند درباره وضعیت فعلی یک یادداشت بنویسم . گفتم چیزی که من در نظر هست رو نمیتونید منتشر کنید . گفتن بنویس : وقتی مطلب رو دیدن فهمیدن که بله تو روزنامه قابل انتشار نیست … اما خوب باید حرف زده میشد

   روزی روزگاری در سرزمینی دورزنبوری زیر دست یک بز کار میکرد و آنچنان با انرژی و شور کارش را شروع میکرد که بز به شعف آمده و گورخری را برای تهیه گزارشهای استاندارد دولتی بعنوان سرپرست زنبور استخدام کرد. گورخر سریعا…
   پارسینه-سعید نوری آزاد: روزی روزگاری در سرزمینی دورزنبوری زیر دست یک بز کار میکرد و آنچنان با انرژی و شور کارش را شروع میکرد که بز به شعف آمده و گورخری را برای تهیه گزارشهای استاندارد دولتی بعنوان سرپرست زنبور استخدام کرد.

  گورخر سریعا سیستم ثبت ورود و خروج و آیین نامه انظباطی را آماده و سپس گزارشها را برای تایپ به منشی جدیدش میداد و منشی هم پیشنهاد داد یک معاون بایگانی و ثبت استخدام شود و جناب بز به دلیل کیفیت موجود در کار با آن موافقت کرد.با بالا رفتن میزان گزارشها بز خواست تا خروجی کارها را روی نمودار ببیند و به دلیل سرعت کار مجموعه باید این کارها بصورت آنلاین هم کنترل میشد، پس دستور خرید تعدادی رایانه و تجهیزات صادر شد و برای راه اندازی و اداره آنها خرمگسی بعنوان معاون فنی به مجموعه اضافه شد . بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۲/۱۲ : ۱۰:۳۴:۱۴

  ایران بهترین اینترنت دنیا را دارد

  ==================================================

  متن مقابل که کمی طولانی تر از معمول است نتیجه یک میزگرد است درباره گرانی اینترنت و عوامل حاشیه آن. نکته جالبش این بود که دوستان حاظر اعتقادی به گرانی و بی کیفیتی اینترنت ایران ندارند ! و باقی بحث هم زیاد به ما مربوط نیست…. خودتان بخوانید…

   

  منبع : جام جم – گروه اقتصادی – سعید نوری آزاد

   

  میزگرد بررسی قیمت اینترنت در ایران، دلایل گرانی و آینده آن

  ایران ارزان‌ترین اینترنت دنیا را دارد!

  جام جم آنلاین: بعد از ورود اینترنت به ایران و گسترش مویرگی این شکل از ارتباطات، ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر درگیر موج تغییرات پیرامون یک فرهنگ جهانی شد.

   

  بی‌شک یکی از اصلی‌ترین عوامل پیشرفت کشور اینترنت بوده و هست. تقریبا هیچ کسب و کاری را هم نمی‌توان پیدا کرد که با اقتصاد و بازار ارتباط داشته باشد و یک سر آن به اینترنت متصل نباشد.

  از ده سال قبل که گسترش اینترنت خانگی درایران رواج یافت و هزینه آن در سبد هزینه خانوار جای گرفت، این موضوع مطرح شد که چرا قیمت این کالا که ذاتا باید تابعی از قیمت جهانی باشد در کشور ما با بسیاری کشورهای دیگر متفاوت است؟ گذشته از برخوردهای امنیتی ـ فرهنگی با موضوع اینترنت، پشت پرده‌های اقتصادی این کالای استراتژیک نکته‌ها و ناگفته بسیار زیادی دارد که به دلیل فنی بودن یا همان نگاه امنیتی جایی گفته نمی‌شود. به عنوان مثال، کسی از هزینه‌ها فیلترینگ یا همان پالایش اینترنت ـ که روی هزینه اینترنت خانوار سرشکن می‌شود ـ صحبت نمی‌کند در حالی که این موضوع در قانون تاکید شده است و قطعا فیلترینگ به دلایل بسیاری برای کشور ضروری است، اما مخفی نگهداشتن هزینه این موضوع ـ که در حقیقت هزینه درمان یک بیماری است ـ به درمان آن در جامعه هم کمکی می‌کند؟

  با این حال در پی تغییر نرخ ارز قرار بر افزایش قیمت اینترنت کاربران شده است که به دلیل اهمیت زیرساختی آن تصمیم گرفتیم از مجریان توزیع اینترنت در کشور یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان مجری در وزارت ارتباطات و نماینده دولت، شرکت مخابرات ایران به عنوان صاحب بزرگ‌ترین شبکه کابلی خانگی و فعالان بخش خصوصی دعوت کنیم تا در یک میزگرد برخی مشکلات و حاشیه‌های قیمت‌گذاری و توزیع اینترنت بررسی شود. به این ترتیب، آقایان سلمان و خدایی از شرکت ارتباطات زیرساخت، زارعیان از شرکت مخابرات و نخجوانی، مدیر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی ارائه خدمات اینترنت در این میزگرد حضور یافتند.

  پیش از خواندن این متن شاید بد نباشد بدانید اینترنت توسط شرکت ارتباطات زیرساخت از خارج کشور وارد و به شرکت‌های بزرگ توزیع‌کننده فروخته می‌شود و آنها نیز این اشتراک را به مصرف‌کنندگان و شرکت‌های کوچک‌تر می‌فروشند.

  میزگیرد را اینجا بخوایند

   

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۰/۰۹ : ۱۰:۵۲:۱۹

  علم بهتر است یا ثروت؟ موبایل

  =================================================================

  پرونده‌ای برای مرور موضوع موبایل

  البته مطالبی که در این پرونده استفاده شد کاملا اونی نیست که بهش بگیم ایده آل اما بازم بهتر از خیلی جاهای دیگه است.

  گذشته از موضوعات فنی و چیزهایی که دوست داشتم توی این پرونده باشه ، این سری یه حاشیه جالب داشت . وقتی قرار شد ۵تا مطلب از ۶ تا مطلب کل پرونده رو من ارایه بدم پیش خودم گفتم حالا یکی من مینویسم بقیشم میدم بچه‌های حوزه موبایل که دقیقتر بنویسن و حق التحریر بگیرن و هم یه همکاری کرده باشن با جام جم . اما طی ۳ روزی که وقت داشتم هرچی گشتم و سوال کردم و به دوستای دیگه سپردم هیشکی یه مطلب نداد و یا اصلا تو این موضوعات نبود و یا اینقدر کیفیت کارشون پایین بود که بهشون نگفتم. واقعا متعجب بودم که ای بابا این حوزه ( موبایل ) با اینکه اینهمه مجله و مخلفات داره اما ۴تا روزنامه نگار اقتصادی نداره که بتونه درباره این موضوعات درست حسابی تحلیل بنویسه . حالا بگذریم یک دوه مطلب از کجا رسید و مطلب خوبی بود اما مطالب رو باید صبح میفرستادم  دیگه ساعت شده بد ۶ غروب. گفتم چاره نیست و خودم نشستم تمام مطالب رو نوشتم و بقیه مطالب رو هم ادیت کردم که جمعه حدود ۷هزار کلمه شد . چون سر صفحه بندی م خودم رفته بوم هی بهاین فکر میکردم چرا این بازار و این حوزه اینقدر باید سطحی شده باشه که تحلیل توش خریدار نداره ؟ رسانه ها شدن آگهی نامه موبایل و نهایتا مشخصات فنی ظاهری … این اتفاق خوبی نیست . اینطوری نسل بعدی هم تربیت نمیشن و جهل مکرر میشه …  اما خوب هرچی که بود کار تموم شد . و  مطالب رو با عناوین زیر میتونید بخونید. چون حجم زیاده دیگه اینجا نمیذارم و لینک میکنم .

  برای دیدن عکس در اندازه بزرگ روی آن به آرامی  کلیک کنید 😉

  مخترع تبلت که بود؟ تیتر یک titr1.net

  مخترع تبلت که بود؟ تیتر یکtitr1.net

  نظرتون رو هم بگید خوشحال میشم …

   

  نسخه پی دی اف دو صفحه روزنامه رو از اینجا  و اینجا بگیرید

  نگاهی به دنیای خدمات تلفن همراه / موبایل دریچه‌ای به زندگی جدید

   

   

  موبایل بخریم یا تبلت؟به انداز ه جیبتان نگاه کنید

  نگاهی به خدمات اپراتورهای تلفن همراه / گوشی تلفن همراه به جای همه چیز

   

   

  بازار جهانی از نگه آمار / هیچ شرکتی در این بازار حاشیه امنیت ندارد

   

   

   حاشیه بازار ۲۵۰ میلیارد تومانی لوازم جانبی

   

   

  از پاره آجر تا تاچ…

   

   

   

   

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ : ۰۱:۱۵:۴۱

  مرثیه ای برای یک صنعت
  سعید نوری آزاد / گروه اقتصاد / روزنامه جام جم
  اول قرار بود مطلبی بنویسم درخصوص این‌که حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آنقدر شکل و شمایل دولتی به خود گرفته است که دیگر مخاطب اصلی خود یعنی مردم و متخصصان را نمی‌شناسد، اما هنوز مطلبم را جمع و جور نکرده بودم که پیامی مبنی بر برکناری وزیر ارتباطات رسید. این شد که موضوع را عوض می‌کنیم و می‌نویسیم حوزه ارتباطات فناوری اطلاعات نه مخاطب خود را می‌شناسد و نه متولی خود را…

  هفته گذشته نشست خبری اصلی‌ترین رویداد سالانه فناوری اطلاعات کشور، یعنی نمایشگاه الکامپ با حضور نماینده نهاد ریاست‌جمهوری و رئیس سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد، اما در آن از خبرنگاران حوزه‌ای تی خبری نبود؛ چون برگزارکننده تفاوتی میان خبرنگار تخصصی و غیر آن قائل نشده بود، این خود مایه مزاح در میان اهالی این صنعت شد که می‌گفتند وقتی متولیان دولتی این صنعت مخاطبان خود را نمی‌شناسند، چه انتظاری از بخش خصوصی هست که بتواند در این میان حضور یابد؟ اما چند روزی نگذشته است که می‌بینیم مشکل از این حدود آنقدر فراتر است که یک چنین موضوعی دیگر اهمیت ندارد، چراکه وقتی بالاترین مقام اجرایی یک صنعت زیرساختی نتواند روی سندیت حرف‌ها و وعده‌های خود حتی تا پایان یک جلسه حساب کند، صحبت از چشم‌اندازها بی‌معنی است.

  در شرایطی که تقریبا تمام منتقدان و تحلیلگران روزه سکوت گرفته‌اند، چرخ‌های صنعتی که در دنیا بسرعت طی طریق می‌کند در ایران لنگ می‌زند و همه منتظر هستند هر روز یک چرخ از زیر این قطار در برود و واگنی از خط خارج شود.

  چرا به جایی رسیده‌ایم که در شرایط اقتصاد مقاومتی از صنعتی که برای ایجاد هر شغل یک‌سوم سایر صنایع نیاز به سرمایه دارد، حمایت نمی‌شود؟ آیا مسئولانی که از طرح‌های رنگارنگ خود صحبت می‌کنند به این هم توجه دارند که سهم صنعتی با این ظرفیت از تولید ناخالص ملی فقط ۳ درصد است در حالی که باید ۱۰ درصد باشد، البته که تمام این سهم ۳ درصدی هم دولتی و اجبار قانون بوده است که از درآمد کشور هزینه شده و بخش خصوصی در این میان نقشی ندارد.

  آیا کسی به داد این پیکر نیمه‌جان خواهد رسید؟ آیا کسی می‌داند فردا برای جبران خیلی دیر است؟


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ : ۰۷:۲۲:۳۷

  گفتگو با دبیر شورای عالی فضای مجازی

  با عنوان “ملی” برای کارها مخالفم

  در این گفتگو نکات بسیار زیادی نهفته است که شاید زمان به آنها پاسخهای روشنی دهد . اینکه برای سازمانهای دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد و اینکه تا چه میزان آنها در مقابل تغییرات مقاومت خواهند کرد.

   اوایل سال ۹۰ اعلام شد رهبر معظم انقلاب در ابلاغی، دستور تشکیل یک شورای عالی در حد و اندازه و اختیارات شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام شورای عالی فضای مجازی را داده‌اند.
  http://www.aftana.ir/images/docs/000003/n00003472-b.jpg

  عنوان این شورا آنقدر گسترده و حساس بود که همه درباره این که چه باید باشد یا چه خواهد شد صحبت می‌کردند، اما این که واقعا چه چیزی در حال رخ‌دادن است مشخص نبود تا این که با ابلاغ رئیس‌جمهور یکی از جوان‌ترین مدیران کشور به‌عنوان دبیر این شورا برگزیده شد.

  سرانجام «جام‌جم» پس از چند بار پیگیری به ساختمان انتهای خیابان کارگر شمالی دعوت شد تا با دبیر کم‌حرف شورای عالی فضای مجازی گفت‌وگو کند.

  گفت‌وگوی ما با مهدی اخوان بهابادی، استاد مخابرات دانشگاه تهران و معاون سابق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نظر می‌گذرد.

  خود شما از اینترنت استفاده می‌کنید؟

  طبیعتا خیلی زیاد.

  از گوگل استفاده می‌کنید؟

  بله، طبیعتا.

  به عنوان مرجع قانونگذار برای اینترنت چه استفاده‌ای از اینترنت می‌کنید؟

  من به چند دلیل مجبورم از اینترنت استفاده کنم؛ یکی فعالیت آکادمیک و دانشگاهی برای دسترسی به منابع علمی، تعامل، تماس با اصحاب علمی در دنیا یا داخل کشور را لازم دارد. موضوع دیگری که از اینترنت استفاده می‌کنیم امور روزمره است. بالاخره قبلا مردم نامه می‌نوشتند، اما حالا ایمیل می‌زنند. در مکاتبات هم استفاده می‌کنیم، برای خواندن اخبار هم معمولا از اینترنت استفاده می‌کنم به ‌خاطر این که محدودیت زمانی وجود ندارد و هر وقت بخواهم می‌توانم به هر خبری دسترسی پیدا کنم.

  سرگرمی اینترنتی شما چیست؟

  خب، من هم مثل همه مردم بازی اینترنتی می‌کنم البته نه به این شکل که وقت زیادی بگذارم. کلا با دوهدف درگیر سرگرمی‌های اینترنتی می‌شوم. یکی این‌ که سعی می‌کنم همیشه خودم را به روز نگه دارم و مسئولی را که معمولا پشت در بسته اتاقش نشسته و فکر می‌کند و شخصا یک تصمیمی می‌گیرد را نمی‌پسندم. آخرین اخبار را دارم و معمولا خودم شخصا مستقیم می‌گیرم و صبر نمی‌کنم گزارشی برایم تهیه شود و بنشینم آن را بخوانم. یکی هم خب تفریح با خانواده است. خانم در محیط خانه و خانواده من را همراهی می‌کند و با بقیه بچه‌ها و فامیل هم وقت می‌گذارم و پای اینترنت بازی می‌کنیم.

  زمان قابل توجهی را هم در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخیم و دور می‌زنیم و رصد می‌کنیم که ببینیم چه می‌کنند و چه خبر است.

  در کدام شبکه اجتماعی؟

  شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی.

  به فیسبوک هم سر می‌زنید؟

  بله.

  شما فیسبوک را تهدید می‌بینید یا فرصت؟

  بستگی دارد از چه جنبه‌ای بخواهید در نظر بگیرید. فیسبوک در اصل یک شبکه اجتماعی است، من این شبکه را می‌پسندم. اگر کار اشتباهی بود که الان این ‌همه طرفدار نداشت.

  اصل موضوع قطعا به یک نیاز بشر پاسخ می‌دهد لذا ما نمی‌توانیم مانع استفاده از این شبکه‌ها بشویم و بگوییم نه ما چنین چیز‌هایی را نمی‌خواهیم؛ چراکه اصل موضوع جنبه اجتماعی است. حتی اگر در داخل کشور کسی بتواند این شبکه‌ها را توسعه بدهد حمایت می‌شود. با توجه به این نکته ‌که گردانندگان این شبکه اجتماعی چه کسانی هستند و این برای ما مهم است. البته روشن است ما انتقاداتی به برخی شبکه‌های اجتماعی خارجی داریم، بدون این که عضویت در این شبکه‌ها را جرم بدانیم.

  مردم مجازند از این شبکه‌ها استفاده کنند. درست است که الان مسیر دسترسی مسدود است، اما از نظر قانونی منعی برای استفاده از این شبکه‌ها نمی‌بینم. انتقادی که داریم یکی گردانندگان این شبکه‌ها هستند که بعضا از شبکه علیه منافع کشور ما سوءاستفاده می‌کنند و مورد دیگر آفتی است که در درون هر شبکه اجتماعی وجود دارد ـ حال چه داخل کشور باشیم و چه خارج کشور ـ و آن سوءاستفاده شخصی است. ما هر روز شاهد شکایت‌هایی از این دست هستیم. البته این امر به این که‌ شبکه اجتماعی‌ فیسبوک باشد یا یک شبکه داخلی خیلی ارتباطی ندارد چون باید مردم مراقب باشند و باید اطلاع‌رسانی شود تا سطح آگاهی مردم در حوزه فضای مجازی ارتقاء پیدا کند، سوءاستفاده مالی نشود یا اطلاعات شخصی سرقت نگردد. گلایه اصلی ما به بعضی از شبکه‎های اجتماعی مثل فیسبوک و امثال آن، این است که گردانندگان آن را با هدف دیگری راه‌اندازی کرده‌اند که آن هدف، ارائه خدمت نیست.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۸/۲۳ : ۱۰:۵۹:۳۸

  هیچکس فعال نیست ، پاسخگوی اول

  ==========================================

  آیا کاربر اینترنت هستید؟

  بله خوب مشخصه که هستید . چون الان تو وبسایت من حضور دارید و میتونید این نوشته رو بخونید 😉

  برای سرآغاز موضوع این فایل صوتی رو گوش کنید.

  این مربوطه به یکی از صدها تماس من با پشتیبانی اینترنت مخابرات . حالا این مخابرات گل سر سبد اینترنت فروشهاس چه قیمت چه پایداری و این حرفا . اما خوب با این تعاریف این وضعیتشه. شما بگیر برو بقیه چه فجاهتی هستن تو ارایه اینترنت .

  باید با شماره ۲۸۲۸تماس بگیری بعد شماره ۱ رو بزنی و دوباره ۱ تا به اپراتور برسی که بگی این خرابه. اونم با کمال اعتماد به نفس بگه مشکل از خودته یا نهایتش بگه بعدا درست میشه . البته ناگفته نمونه بیشتر اپراتورهاشون اصلا هیچی بلد نیستن . نمیدونم از کجا میارنشون که الف بای اینترنت و سیستم رو هم نمیدونن و همش رو میندازن گردن بی سوادی مردم .

  وضع سیستم گویا رو هم که ملاحضه میکنید. خدا میدونه برا همین سیستم چقدر از جیب ملت رفته .

  تا زنگ میزنی میگی اینترنت کنده میگن فیل*تر شکن داری؟ فایر وال سیستم خاموشه؟ سیستم رو ریست کن ….

  بگذریم .

  قبلا تو دهها گزارش و یادداشت و خبر هی گفتیم اینترنت مملکت از آفتابه مسی وضع بهتری که نداره هیچ، حتی تو ارایه همونم این بساطی که پهن شده یه جورایی شامورتی بازیه برای خالی کردن جیب ملت .

  اینترنت قطره چکونی که نمیشه باهاش ۴ تا فیلم معمولی و بیکیفیت دید و اصلا نمیشه آنلاین بودن رو تجربه کرد به هیچ دردی نمیخوره.

  شرکتای خصوصی که ماشالا رسما دارن از جیب مردم تغذیه مفید میکنن . نمیدونم اینها حلال حرم هم سرشون میشه؟!

  تو یه گزارش با عنوان “گرانفروشی اینترنت در بخش خصوصی ” از کم فروشی و گرونفروشی اینترنت خصوصی ها گفتم .

  حالا جای بد داستان کاربر اینترنت بودن تو این مملکت اینه که بخوای به این سرویس ارایه شده از سوی استکبار خونخوار و تماما جنایتکار غربی اعتماد کنی و باهاش کارو باری راه بندازی و خدای نکرده زندگی کنی.

  اینترنت تو ایران  به قول یکی از اساتید و مسئولین با استفاده از فرمول آستین قیمت گذاری میشه ( یعنی از تو آستین شون یه قیمتی درمیارن میذارن روی اینترنتی که ما استفاده میکنیم ) و با این روش میخوان زندگی در شرایط سخت رو به ما یاد بدن .

  آخه نه که ما خیلی اورت داریم فول آپشن زندگی مرفه بی درد رو تجربه میکینیم ، برا همین مسئولین نمیخوان ما از آرمانهای انقلاب دو بشیم.

  از یکی از معاونین وزیر ارتباطت پرسیدم قیمت اینترنت برا خانواده شما سنگین نیست؟

  گفت نه بابا چرا سنگین باشه ؟ باز پرسیدم حقوق شما چقدره؟ گفت ما قصدمون که پول نیست برا کار کردن …

   قبلا تو یه مطلبی حدود سال ۸۷ با عنوان “هزینه یک ارتباط” به بررسی هزینه‌های ارتباطی در ایران و چند شریک تجاری‌ پرداختم.

  در همین موضوع با علی مطهری ریس کمیته مخابرات مجلس مصاحبه مفصل داشتم .

  تو یه مطلب دیگه بازار بی‌سامان تعرفه‌های ارتباطی رو تشریح کردم که ای ملت این چه وضعشه؟!

  بازم تو یه مطلب دیگه گفتم “ بازار ارتباطات شفاف نیست” . اما بازم …

  با معاون ویزر ارتباطات و ریس سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص صحبت کردم . بازم حرفاش توجیه بود . یعنی به در من کاربر نخورد.

  چند وقت بعد مدیر عامل زیر ساخت که شیلینگ اینترنت و تلفن کشور دستشه برگشت گفت برق گرون شده اینترنت ارزون نمیشه . از رو عصبانیت یه یادداشت نوشتم به اسم “حرف‌هایی که نمی‌شود فهمید” .

  در مصاحبه ام با وزیر ارتباطات هم حرفش چیز دیگری بود “ میخواهیم اینترنت را پاک کنیم / اینترنت همان شبکه است“.

  وقتی هم تلفن و اینترنت با هم قطع شد نوشتم “ارتباطی که همراه نیست“.

  راستی میدونستید “بدهی به مخابرات می‌‌تواند باعث مصادره خانه شما شود“.

   اینقدر مطالبم و نوشته هام تو این زمینه زیاده که اصلا جونش رو ندارم همه رو بیارم تو متن.

   خلاصه اینترنت ما به درد در کوزه هم نمیخوره که بزاریم و آبشو بخوریم . اصلا برا چی اینو نوشتم؟ الکی نوشتم خود مردم رو حرص بدم؟

  اگه مسئولی اینو خوند به حساب من بره بزنه پس کله متولی اینترنت . بهش بگه آخه عقل کل اینترنت خوب بدید ملت کسب و کار راه میوفته باهاش. خودتون سود بیشتر میبرید. حالا اگه فهمید …

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۵/۰۷ : ۰۳:۴۶:۱۰

  ارتباطی که همراه نیست

  ============================

  یادداشتی که برای مشکلات ارتباطی تو جام جم نوشتم کوتاهه اما یه سری کلید واژه داره که مهمه , رنگشون رو قرمز کردم که ببنید . کاش میشد دربارش حرف زد . اصلا کاش میشد حرفی که میزنی اثر کنه . اما کو گوش شنوا؟ هیچ کس همراه نیست ….

  سرق کابل- خطوط خراب تلفن - یادداشت سعید نوری آزاد - تیتر یک
  سرق کابل- خطوط خراب تلفن – یادداشت سعید نوری آزاد – تیتر یک

  صبح یک روز معمولی خواب‌آلود تلفن را از میز کنار تخت برمی‌داری تا پیامک‌های رسیده را بخوانی که می‌بینی چند نفر نوشته‌اند: «چرا تلفن رو جواب نمی‌دی؟» با تعجب از این‌که اصلا صدای زنگی نشنیده‌ای شروع می‌کنی به تماس گرفتن اما بی‌فایده است. تماس بی‌دلیل قطع می‌شود، شماره‌گیری ناقص انجام می‌شود و گاهی پیغام «شبکه مشغول است» را روی صفحه گوشی می‌بینی و دیگر هیچ…

  دیگر خواب از سرت پریده و کمی استرس داری که چرا نمی‌توانی تماس بگیری. انگار صدایت قطع شده باشد دنبال یک راه ارتباط می‌گردی. مستقیم می‌روی سر تلفن ثابت که این روزها کمتر به کار می‌آید. گوشی را برمی‌داری که شماره بگیری اما…

  باز هم سکوت جای بوق آزاد معمولی را گرفته. کمی با پریز و دوشاخه ور می‌روی اما انگار کلا خبری از تلفن نیست. چاره‌ای نمی‌ماند و می‌روی سراغ اینترنت که هرماه کلی هزینه برایش می‌دهی. شاید اینترنتی بشود یک پیغام فرستاد، اما خوب وقتی تلفن خانگی قطع شده اینترنتی هم در کار نیست.

  وقتی بیشتر کلافه و سردرگم می‌شوی که روزنامه‌نگار باشی و باید مطالبت را در مدت زمانی کوتاه از طریق ایمیل برای روزنامه‌ بفرستی.

  از محل کار که آنطرف شهر است به شماره خرابی تلفن تماس میگیری و صدایی بی احترام به شما میگوید فعلا کابل برگردان داریم. در پاسخ اینکه کی درست میشود ؟ میگوید :معلوم نیست شاید ۳ روز دیگر و قبل اینکه بگویی پس ما چه کنیم بدون تلفن و اینترنت تماس قطع میشود

  موبایل هم در منطقه شما مشکل دارد، وقتی هم که به‌شماره مخابرات سیار زنگ می‌زنی می‌گوید: «شماره مورد نظر در شبکه موجود نمی‌باشد» و یادت می‌آید که چقدر برای موبایل و خدمات آن پول داده‌ای و چقدر توی تبلیغات شنیده ای ” هیچکس تنها نیست “، اما شهروندی که از ارتباط محروم می‌شود تنهاست، واقعا هم تنهاست و دستش هم به هیچ جایی بند نیست. اگر برای این قطعی ارتباط خسارتی هم ببیند هیچ قانونی پشتیبان حقوقش نیست. حتی اگر مریض اورژانسی آنها تلف شود هم چندان اهمیتی ندارد، اما اگر قبضی که پر از ارقام نامشخص است چند روزی دیر پرداخت شود حتما اشتراک قطع می‌شود و خسارت اضافی هم باید پرداخت کنید، چون قانون پشتوانه آنهاست و اصلا برای مردم قانون حمایتی ننوشته‌اند.

  خسارت کابلی همان مفهوم مودبانه کابل دزدی است، وقتی به بهانه‌ای مثل سرقت کابل که بنا به شواهد، بیشتر پوششی برای خرابی خطوط مخابراتی است، ارتباط یک محل یا منطقه قطع می‌شود، هیچکس صدای مردم را نمی‌شنود و وقتی خدمات انحصاری باشد، رقیبی هم نیست که کاری کند مردم می‌مانند و یک تلفن که به جایی وصل نیست.

  اما براستی حقوق ارتباطی مردم را چه کسی قرار است پیگیری کند؟

  تا چند سال دیگر باید بر سر حقوق اولیه شهروندی چک و چانه بزنیم؟

  سعید نوری‌آزاد / جام‌جم


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۳/۳۱ : ۰۷:۴۰:۵۱

  مقاله ارایه شده من در هفتمین همایش روابط عمومی الکترونیک

  ========================================

  روز ۲۵ اردیبهشت امسال مقاله‌ای با عنوان ” تعامل روابط عمومی الکترونیک و رسانه های ترکیبی تعاملیComplex interactive media vs EPR در هفتمین کنفرانس روابط عمومی الکترونیک ارایه دادم که در اون موضوع ترکیب تلوزیون با سایر رسانه‌ها و ایجاد بعد دوم فضای مجازی بررسی شده بود .

  پیشتر در مطلبی به نام “ ما چقدر بدیم ..” از گلایه های استاد معمتمد نژاد در آن روز گفتم که در جای خود بسیار تامیل برانگیز بود .

  سعید نوری آزاد هفتمین همایش روابط عمومی الکترونیک رسانه تعاملی

  سعید نوری آزاد هفتمین همایش روابط عمومی الکترونیک رسانه تعاملی

  بعد از ارایه پرفسور یحیی کمالی پور ریس دانشکده ارتباطات دانشگاه پردو سوالاتی درباره مطلب  داشت که جداگانه به ایشون توضیح دادم که متقابلا ایشون هم از نوع مطالب اظهار رضایت کرد.

  همچنین سایر اعضای هیات ریسه از جمله دکتر علی اکبر جلالی استاد الکترونیک دانشگاه علم و صنعت هم موضوع رو قابل توجه دونست و خواست با سازمانهای متولی همکاری داشته باشم .

  سایر دوستان هم از مطلبی استفاده کردن که علی رغم عدم فرصت هیات ریسه برای پرسش و پاسخ موضوع منتقل شده بود .

  البته از نوع پرداختن به موضوعات منو راضی نکرد و از برخی موضوعات گلایه دارم . مخصوصا اینکه همتی در ارتقا به سمت خدمات اشتراکی در علوم ارتباطات نیست .

  نمیدونم چه علاقه‌ای به جزیره سازی دارند!! و یا چرا فکر میکنن با کپی کردن یه فناوری میتونن به موفقیت اون دست پیدا کنن! چرا میخوان با شعار استقلال خودشون رو تو یه کلونی محدود کنن؟

  بعدا درباره این موضوع خواهم نوشت که ضررها و محدودیتهایی که این استقلال طلبی ایجاد میکنه چقدر زیاده .

  متن مقاله رو بعدا اینجا قرار میدم اما فعلا فایل ارایه (power point) که حاوی مدلها و مطالب اصلی هست رو از سایت دبیر خانه همایش میتونید دریافت کنید .

  دریافت فایل ارایه مقاله از سایت دبیر خانه همایش

   

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۲/۲۸ : ۰۴:۲۴:۳۵

  وقتی شتر مرغ متولی اینترنت شد

  ===========================================

  وقتی خواستم این مطلبم رو بزارم سایت همینطوری اومد به ذهنم ، هیچ ربطی هم نداره به موضوع اصلی:

  به شتر مرغ گفتن بار ببر گفت مرغم، گفتن تخم بزار گفت شترم ، یخورده فکر کرد و بعد گفت: اصلا متولی اینترنتم…

  تناقض‌های عجیب در آمار دسترسی به اینترنت

  ،
  صدای قیژ‌قیژ مودم رایانه که برای اتصال به اینترنت از طریق شماره‌گیری ایجاد می‌شود، هنوز در بسیاری از نقاط کشور به گوش می‌رسد. این نوع فناوری اتصال به شبکه جهانی با پیشرفت‌های ظاهری و واقعی فناوری اطلاعات کشور گویی یک نقطه ضعف است بی‌سر و صدا عده زیادی از هموطنان را پشت دریچه کوچک و خطوط کم‌سرعت اینترنت نگه داشته است.
  .

  با وجود این مسائل و درصد بسیار بالای کاربرانی که کماکان از اینترنت دایال آپ استفاده می‌کنند، سوال این است که در ایران چقدر کاربر اینترنت داریم؟ تازه‌ترین آمارمنتشر شده نشان می‌دهد ۸۵ درصد کاربران اینترنت در ایران از طریق دایال آپ به اینترنت وصل می‌شوند و ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۷‌/‌۱۴ درصد است. این آمار را مرکز آمار ایران بر اساس نتایج طرح آمارگیری از کاربران اینترنت در سال ۸۹ و سر شماری نفوس و مسکن سال گذشته به دست آورده است.

  منبع : جام جم – سعید نوری آزاد

  ادامه …

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ : ۱۰:۵۷:۵۵

  وقتی صاحب عزا قر میدهد …

  ===========================================

  چرا بعضی ها خودشان را پشت اخبار پنهان میکنند؟ مدیری که برود پشت رسانه و رسانه ای که خودش پشت اخبار پنهان شود یا مدیر دولتی که اخبار بشود اسناد و توجیهات کارش را چه کسی باید مواخذه کند؟ رسانه؟ وقتی قاضی و متهم همکار باشند فاتحه شاکی خوانده است…

  جای خالی متولی حقوق سایبر

  خیلی دلم میخواست در روزنامه تیتر را همین بزنم که اینجا هست  اما مخاطب عام را نمیشود توجیه کرد .

  نمیدانم وقتی اتفاقی اینچنین رخ میدهد چرا رسانه حامی اپراتور رقیب با شور و شعف بالا پایین میپرد که آهای خارجی ها را بیرون کنید!!

  یکی نیست به آن خبرنویس که می نشیند پای سیستم اس ام اس پراکنی بگوید یک کلاس اقتصاد بخوان بعد اینها را بگو ، اصلا تو از ارز آوری و دیپلماسی اقتصادی چیزی میدانی؟ . یکی نیست بگوید اصلا اپراتور مورد اتهام خلافکار هم که باشد با موضوع تمامیت ارضی کشور اینطور برخورد میکنی؟ موضوع اهانت به مسافران آنجا را اینطور قربانی رقابتهای بازاری میکنی؟

  خیلی بد است که عده ای اینقدر ساده لوحانه رفتار میکنند و خود را رسانه هم میدانند.

  دوست ندارم وارد موضوعات صنفی بشوم اما اگر لازم بدانم حتما وارد شده و برای مخاطبینی خاص حقایقی از رفتار رسانه ای آنهارا تحلیل میکنم که حتما به نفعشان نیست.

  بهتر است مرزهای حرفه ای و بازاری را بیش از این خراب نکنیم

  – جام جم – سعید نوری‌آزاد / گروه اقتصاد

  می‌گویند زمانی که چراغ نفتی برای اولین بار وارد کشور شد بالا و پایین کشیدن فتیله چراغ نفتی کاری تخصصی قلمداد می‌شد و یک مستشار انگلیسی باید این کار را انجام می‌داد اما این به خاطر ناتوانی ایرانی‌ها نبود بلکه صرفا سایه ترس از ابراز وجود در جمع خارجی‌ها بود که باعث می‌شد کسی به آن چراغ نفتی دست نزند.

  این روزها متاسفانه بار دیگر شاهد حرکتی مشابه از سوی دستگاه‌های متولی امور حاکمیتی هستیم و این بار نه در اندازه یک چراغ نفتی بلکه در سطح بین‌الملل و موضوعی به نام حاکمیت ایران بر مرزهای آبی و خاکی. موضوعی که در یکی دو روز اخیر به هر صورت در بین اهالی امر ارتباطات دست به دست می‌شود این است که در جزیره ابوموسی مشترکان یکی از اپراتورها پیامک‌هایی با موضوع خوش آمد گویی برای ورود به خاک امارات دریافت می‌کنند که در جای خود قابل تامل است.

  پیگیری‌ها نشان داده است که این پیامک‌ها از سوی اپراتور اماراتی است که با تجاوز به حریم فرکانسی کشور شیطنت‌های اینچنین را مرتکب می‌شود. اما به راستی متولی مقابله با این رفتار شیطنت‌آمیز کیست؟

  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌عنوان متولی فضای فرکانسی کشور که صیانت از آن به نوعی اهمیتی فراتر از مرزهای خاکی دارد باید نسبت به این موضوعات بسیار حساس‌تر باشد و فعالیت خود را در چند مورد خاص، محدود نکند. همچنین باید به پروانه فعالیت فرکانسی که به اپراتورها می‌دهد متعهد بوده و در مقابل این اقدامات همسایگان و متجاوزین به تمامیت ارضی کشور واکنش مناسب نشان دهد، چرا که مرزهای کشور به‌غیر از آب و خاک و آسمان بعد چهارمی هم دارد به نام حریم فرکانسی.

  مشابه این موضوع چند سال پیش میان روسیه و همسایگان جنوبی بر سر دامنه ارضی رخ داد که با دخالت نیروهای نظامی موضوع به نفع روسیه خاتمه یافت اما در فضای فرکانسی به دلیل تجاوز اپراتور روسی به حریم کشورهای دیگر با شکایتی که از سوی سایر کشورهای درگیر به سازمان مخابرات راه دور ITU ارسال شد به جریمه و محکوم شدن طرف روسی انجامید و فعالیت اپراتور روسی در فضای فرکانسی کشورهای همسایه مسدود شد.

  نمونه دیگر و شاید مهم تر نیز اقدام گوگل در نام خلیج‌فارس بود که متاسفانه عده‌ای تنها در داخل کشور صدای خود را بلند کردند و عده‌ای دیگر در اقداماتی عجولانه تصمیم گرفتند از خدمات گوگل استفاده نکنند، حال آن‌که این اقدام باید بسیار قاطعانه از سوی وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه با طرح شکایتی در سازمان ملل و موسسه آیکان تحت پیگرد قرار می‌گرفت تا دستگاه دیپلماسی در فضای حقوق سایبر قدرت خود را به سایر کشورها نشان دهد و صرفا این اقدامات است که می‌تواند از حقوق ملت صیانت کند و نه هیاهوی رسانه‌ای بدون مخاطب خارجی….


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۲/۲۴ : ۱۲:۳۴:۰۸

  گفتگو با مجری اینترنت ملی

  =================================================

  گفتگوی من با رئیس سازمان فناوری اطلاعات
  منبع : روزنامه جام جم – سعید نوری آزاد
  درباره لزوم استفاده از فناوری اطلاعات، گفتنی‌ها گفته شده و این امر دیگر یکی از بدیهیات به شمار می‌رود، اما موضوعی که قابل بحث است این که بلوغ فناوری اطلاعات و ترویج تفکر شبکه‌ای ما انسان‌ها را به سمت لزوم حضور در شبکه‌های مختلف ترغیب می‌کند.

  در این میان شبکه ملی اطلاعات به عنوان پروژه عظیم ملی در این حوزه یکی از پرابهام‌ترین و سوال‌انگیزترین پروژه‌ها نیز به شمار می‌رود. بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند در صورت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور چه اتفاقی برای سیستم‌های ارتباطی مبتنی بر فناوری اطلاعات در کشور خواهد افتاد.

  در این رابطه با علی حکیم جوادی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید. وی در این مصاحبه به ابهامات مربوط به شبکه ملی اطلاعات و رابطه آن با اینترنت جهانی نیز توضیح می‌دهد.

  برای بسیاری سوال است که آیا بعد از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اینترنت جهانی قطع می‌شود یا نه؟

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۱/۲۶ : ۱۲:۰۳:۴۴

  ۹۰۰میلیارد تومان + جدول تفکیک سالانه sms

  ===========================================

  آمدیم نبودید، پیامک زدیم

  ۸۷۶ میلیارد تومان حداقل هزینه سالانه پیامک ایرانی‌ها
  منبع : ویژه نامه نورروزی جام جم \ سعید نوری آزاد
  نظر شما درباره این آمار چیست؟۱ ـ روزانه ۲۰۰میلیون پیامک در کشور ارسال می‌شود۲ ـ سال ۳۶۵ روز دارد

  ۳ ـ بر فرض متوسط هزینه هر پیامک ۱۲ تومان (ایرانسل و همراه اول)‌

  ۴ ـ ۷۳ میلیارد پیامک در سال ارسال می‌شود

  ۵ ـ ۸۷۶ میلیارد تومان حداقل هزینه پیامک سالانه ایرانی‌هاست.

  در آمد جالبی است نه؟

   

  راستی آمار رشد پیامک در سالهای اخیر چطور بوده است ؟

  این جدولها را ببنید و در ادامه تفکیک رشد و شرح جریان پیامک را در ایران بخوانید

   

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۲/۲۸ : ۰۲:۱۳:۲۱

  مردم را بخاطر ۲ درصد متخلف پشت فیلترینگ نگه داشته‌ایم

  ========================================

  گفتگوی من با لطف‌الله سیاهکلی، معاون رسانه‌های مجازی سازمان صدا و سیما

  .

  طی دهه گذشته ساختار جامعه شهری و اداری، تغییرات زیربنایی زیادی را تجربه کرده که این تغییر ساختار به دلیل تغییر فناوری رخ داده است. تحول در سیستم عملیاتی بانک‌ها و ادارات و حتی رسانه‌ها نیز نمودهای این تغییر است.

  موضوع فضای مجازی از زمانی آغاز شد که فناوری اطلاعات حالت اجتماعی به خود گرفت و مجموعه‌ای از مردم را در خود درگیر کرد که این روند همچنان ادامه دارد. در کشور ما موضوع رسانه‌های دیجیتال یا رسانه‌های حوزه مجازی تاکنون در حد خبرگزاری‌ها و سایت‌ها باقی مانده و مدیران، دنیای مجازی را عموما وب‌سایت‌هایی می‌دانند که تقریبا هیچ‌کارایی و کارکردی هم ندارند، اما با ورود سازمان‌های متخصص، تولید محتوای فضای مجازی کشورمان در‌حال تغییر و تحولی است که دورنمای آن شاید کمی رویایی به نظر برسد، اما عملی خواهند شد.

  معاونت رسانه‌های مجازی سازمان صدا وسیما در جریان تغییرات فناوری رسانه در صدا و سیما از حدود ۲ سال قبل تشکیل شد و اکنون فعالیت‌های اصلی خود را به مرحله اجرا نزدیک می‌کند و عرصه‌هایی مانند از تغییر قانون گرفته، تامین نظر مخابرات برای ارتقای شبکه و راه‌اندازی شبکه‌های رسانه‌ای روی خطوط تلفن را در‌عرصه فعالیت خود دارد.‌ نگاه صرفا رسانه‌ای به‌صدا وسیما تا امروز این نهاد را به نوعی از سایر کارکردهای عملی آن دور نگه داشته .با دیدگاهی اقتصادی درباره فعالیت‌های جدید رسانه ملی به سراغ لطف‌الله سیاهکلی، معاون رسانه‌های مجازی سازمان صدا و سیما رفتیم و گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

   – چرا از ابتدای تاسیس آثارکارهای این معاونت در بیرون دیده نشده است و به نوعی سکوت اختیار کرده‌اید؟

  منبع : روزنامه جام جم – سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد

  نسخه PDF

  ادامه

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۱/۱۶ : ۱۲:۵۷:۵۴

  آیا اینترنت کشور از دهه فجر قطع میشود؟
  =================================================

  معاون وزیر: شبکه ملی اطلاعات ( اینترنت ملی)، اینترنت را محدود نمی‌کند

  در هفته‌های اخیر همزمانی افزایش اختلالات اینترنتی در کشور با خبرهایی که از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایام دهه فجر منتشر می‌شود، زمینه‌ساز رشد شایعاتی درباره قطع اینترنت و محدود شدن دسترسی به اینترنت جهانی به واسطه راه‌اندازی این شبکه ملی شد اما اظهارات مقامات مسوول این حوزه و مسائل فنی و تکنیکی در این رابطه، شایعات فوق را بشدت تکذیب می‌کند.

  رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات به عنوان متولی اصلی شبکه ملی اطلاعات در پاسخ به این‌که آیا بعد از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، محدودیتی در دسترسی به اینترنت جهانی ایجاد خواهد شد یا خیر، به «جام‌جم» گفت: قطعا خیر ، بلکه این کار برای تقویت اینترنت است و اصولا تعریف شبکه ملی اطلاعات به اینترنت جهانی مربوط نیست.

  منبع : سعید نوری آزاد – روزنامه جام جم – گروه اقتصاد

  ادامه … بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۱/۱۱ : ۰۱:۴۵:۰۶