• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  آنتن های موبایل دوست یا دشمن؟

  ===========================================================

  آیا آنتنهای موبایل مضر هستند؟

  از سال ۷۴ که صحبت ورود موبایل به ایران به میان آمد، کم‌کم علائم فیزیکی آن هم در شهر ظاهر شد. یکی از اصلی‌ترین علائم متعدد آن آنتن‌های موبایل بودند که بسرعت در شهر پخش شد. البته فناوری موبایل و نوع آنتن‌ها از آن سال تا امروز تفاوت‌های زیادی کرده است و استانداردهای بسیاری برای افزایش کیفیت آنها و کاهش اثرات زیست‌محیطی صورت گرفته است. در ابتدای کار این فناوری، تقریبا تمام تمرکز روی افزایش کیفیت آن بود اما بعد از مدتی که این فناوری به عنوان یک فناوری تجاری و ابزار ارتباط عمومی در سطح کلان مطرح شد، ملزوماتی از قبیل مراکز سوئیچ، آنتن‌های انتقال‌دهنده اطلاعات و گوشی‌های تلفن همراه را هم با خود به جوامع مختلف آورد

  مهم‌ترین موضوع مورد بحث بعد از ورود آنتن‌های موبایل به شهرها ۲ نکته بود، اول شکل ظاهری و به هم خوردن زیبایی شهری و دوم موضوع امواج ارسالی این آنتن‌ها که به عقیده برخی، برای سلامت مضر بودند. این در حالی است که تحقیقات علمی تا به حال هیچ‌کدام از این مضرات را به اثبات نرسانده‌اند.

  شبکه سلولی در آنتن‌های BTS

  آنتن‌های BTS یا Base Transceiver station فناوری‌های گوناگونی از قبیل: GSM، WLL WAN، CDMA، WiFi و WiMAX را پشتیبانی می‌کنند.
  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۴/۰۹ : ۰۷:۰۱:۰۲

  دخلمان به خرجمان نمی رسد
  =======================================================

  با محمدحسن کرباسیان، مدیرعامل شرکت پست

  بارزترین وجه تمایز تمدن ایران باستان، نه کاخ‌های بزرگ و نه داشتن مردان جنگی است بلکه داشتن یک سیستم ارتباطی در عصر هخامنشیان است که در هر ۲۴ کیلومتر از جاده‌ای به طول ۲۵۰۰ کیلومتر یک قرارگاه ایجاد شده بود برای حفاظت و پشتیبانی از راه شاهی آن زمان که به وسیله چاپارها هر روز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

  از عهد ناصری و حدود ۱۲۰سال قبل که اداره پست، شکل و شمایل رسمی و فرنگی به خود گرفت نیز ایران عضو اتحادیه جهانی پست شد. از همان هزار سال قبل تا امروز هنوز هم پستچی‌ها از نامه دوستان و عزیزان گرفته تا هدایا، بارها و ابلاغیه‌های دولتی و هزار جور کالای دیگر را درب خانه‌ها می‌آورند. با ظهور مواهب الکترونیک مانند تلفن، فکس و اینترنت بسیاری گمان می‌کنند کار پست به پایان رسیده، اما این طور نیست و کار پستچی‌ها هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، پست نیز به جمع خصوصی‌ها خواهد پیوست که این تحولی در عرصه خدماتی خواهد داشت، اما موضوع تعرفه‌های پستی که امروزه دولتی و زیرمجموعه وزارت ارتباطات است را به مجموعه‌ای زیانده تبدیل کرده که هر سال چشمش به دست دولت است تا کمکی کند و بدهی‌های این شرکت کمی سبک شود. موضوع پست آنقدر گسترده است که صحبت درباره آن، وقت بسیار می‌خواهد. برای بررسی و کسب اطلاع از شرایط فعلی شرکت پست با محمدحسن کرباسیان، مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران که با لهجه اصفهانی و روی خندان برخلاف بسیاری مدیران دولتی آمار سازمانش را حفظ بود، گفت‌وگو کرده‌ایم.

  سرانه هزینه پستی هر ایرانی چقدر است؟

  سرانه سالانه استفاده هر ایرانی از پست ۳۶۰۰ تومان است و با در نظر گرفتن این که ۷۰ درصد آن دولتی است می‌شود ۱۱۰۰ تومان یعنی هر ماه فقط ۹۰ تومان هزینه پستی بر عهده هر ایرانی است و می‌بینید این نرخ در مقابل تعرفه‌هایی مثل نان که امسال به نرخ تمام شده نزدیک شد تقریبا هیچ است. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۴/۰۶ : ۰۱:۱۹:۵۹

  به افتخار فاصله

  =============================================================

  گاهی باید به فاصله احترام بیشتری بگذاریم

  انسان که باشی و خواسته ناخواسته که بیوفتی در شهری که بعد از چندین سال هنوز سر و تهش را کشف نکردی و بنا بر یک ناخواسته دیگر کارَت بشود با قلم بازی کردن و چشم گذاشتن و استخوان فرسودن و روح شخم زدن و عمر کاستن برای نوشتن و فکر کردن، تازه میفهمی هر حرفی یک ابزار شده است در زندگی، اما خوب ابزار هم عیب میکند

  به افتخار فاصله

  البته این عیب از آن دست عیبها نیست که نشود درکش کرد و یا از آن یکی دیگر دسته ها نیست که بشود از آن گذشت

  . بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۴/۰۴ : ۰۳:۱۷:۳۳

  تابستان

  طولانی ترین روز سال هم بیشتر از یک روز دوام نداشت


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۴/۰۲ : ۱۱:۳۵:۲۸

  ارتباط در زمان بحران حق هر شهروند است

  =======================================================

  در زمان بحران چه بر سر ارتباطات خواهد آمد؟

  http://jamejamonline.ir/Media/images/1389/06/13/100884906083.jpg

  گرد و غبار حاصل از آوار کم‌کم فرو می‌نشیند. مردی حدودا ۴۰ ساله گیج و منگ در میان حادثه‌ای غیرمنتظره ولی اجتناب‌ناپذیر به‌نام زلزله چرخ می‌زند و لحظاتی پس از حادثه، عزیزانش را می‌جوید. دختر و پسر دانش آموزش و همسر و مادرش را که در خانه بودند. از محل کار او تا خانه در شرایط عادی ۲ساعت راه است اما در این شرایط اصلا خیابان یا وسیله‌ای باقی نمانده تا او را به خانه برساند.

  کمی به اطراف نگاه می‌کند تا یک وسیله ارتباطی بیابد. به هر تلفنی می‌رسد چنگ می‌زند تا شاید بوق آزاد آن را بشنود اما با سکوت معنادار یا خطوطی از سیم‌های پاره شده روبه‌رو می‌شود.

  با هر مکافاتی که شده یک تلفن همراه می‌یابد تا از نعمت فناوری بی‌سیم بهره‌مند شود اما بازهم شبکه‌ای برای تماس یافت نمی‌شود. کاری از دستش برنمی‌آید، پس با پای پیاده به‌سمت خانه می‌دود…

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۴/۰۱ : ۰۱:۲۸:۱۱

  با احسان اخگری برنامه نویس شرکت موزیلا- فایر فاکس ( متن کامل)

  ========================================================

  دوست دارم روی ناممکن ها کار کنم

   

  از چه مرورگر  اینترنتی استفاده می کنید؟ به کدام یک علاقه دارید و از کدام یک بیشتر بهره می برید؟ نظر شما درباره مرورگر فایرفاکس چیست؟

  برای رسیدن به موضوع این گفتگو روی فایرفاکس خود از گزینه tools  گزینه start private browsing را انتخاب کنید و یا با استفاده از کلیدهای CTRL + shift + P به این قسمت بروید . حالا شما در حال استفاده از یک محصول ایرانی هستید .

  گفتگو احسان اخگری برنامه نویس فایرفاکس هررزونامه نگاری

   

  بله . طرف گفتگوی ما آقای احسان اخگری از مدیران برنامه نویسی شرکت موزیلا است که چند وقت قبل رسما به این شرکت پیوست. کارهای بسیار مهمی مثل همکاری در پروژه فارسی سازی فایرفاکس و از آن مهمتر تولید اولین کیبورد لایوت صحیح فارسی برای صفحه کلید ویندوز که بجای حروف عربی حروف فارسی دارد نشان دهنده توانایی و شیوه کاری این جوان کشور است.

  رسیدن به ایشان هم خیلی اتفاقی بود . روزی که درباره دست اندرکاران فایر فاکس تحقیق میکردم به یک اسم آشنا برخوردم و با جستجویی در وب به ایشان رسیدیم که بعد از چند بار مکاتبه توانستیم یک گفتگوی اینترنتی ( چت) تقریبا طولانی با ایشان داشته باشیم که گزیده ای از آن را در ادامه میخوایند قست بعد را هم هفته دیگر پیگیر باشید.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۳۱ : ۰۹:۳۲:۳۸

  با محمود لیالی ، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنایع و معادن
  ============================================
  روزه سکوت ‌در ‌مورد ‌تولید ‌تلفن ‌همراه

  صنعت برق چند دهه پیش وارد ایران شد و سپس صنعت الکترونیک و بعد با بلوغ این صنعت در جهان، صنعت فناوری اطلاعات از دل آنها بیرون آمد. روزگاری برای روشن و خاموش کردن چراغی باید یک خارجی می‌آمد و چشم ما به دست آنها می‌ماند که جل‌الخالق اینها چه می‌کنند، اما آن روزی بود و روزگاری که دیگر گذشته است.

  اگر از خریداران مشتاق در بازار لوازم خانگی سوال کنید شاید نام ۱۰ مکان تاریخی کشور را بدرستی ندانند، اما نام و مشخصات دقیق ۵۰ کالای خارجی را از بر هستند که این جای تاسف دارد و از طرفی اگر از فروشندگان کالاهای برقی و الکترونیک بپرسید که آیا کالای ایرانی دارید اغلب پاسخ می‌دهند ایران که از این چیزها ندارد.

  این‌طور نیست و با این‌که ما در میان صنعتگران عرصه الکترونیک تقریبا جایی نداریم، دستمان زیاد هم از بازار کوتاه نیست و حداقل مثل کشورهایی مانند ژاپن باید با تحریم کالاهای خارجی و خرید از داخل، خودمان را مجبور به پیشرفت کنیم.

  به این ترتیب شاید دست قاچاقچی بسته و دست تولیدکننده باز شود. در مورد جایگاه و وضعیت صنعت الکترونیک کشور با محمود لیایی، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنایع گفتگو کردیم که می‌خوانید.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۷ : ۰۹:۵۱:۰۵

  دزدی های دیجیتالی!!
  مراقب دزدی های دیجیتال باشید
  هزاران سال است که انسان‌ها به هر نحو سعی می‌کنند از دسترنج دیگری استفاده کنند. البته زندگی انگلی به قبل از انسان‌ها باز می‌گردد و این موضوع تازه‌ای نیست، اما دزدی و جیب‌بری هر روز رنگ و شکل تازه‌ای می‌گیرد. آنچه از شواهد و بررسی‌های اولیه بر می‌آید این است که دزدان و سوءاستفاده‌کنندگان نه با روش‌های خاص و پیچیده و نه با استفاده از ابزار شگفت‌انگیز بلکه با استفاده از ناآگاهی مخاطب دست به چنین اقدامی می‌زنند.

  نمونه این نوع کارها در بازار ارتباطات نیز کم نیست و بنا به هر موضوعی نمونه‌های جدیدی پیش می‌آید.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  مروری بر انتخابات الکترونیک

  پای صندوق‌های الکترونیک


  ‌بی‌مقدمه ۲ نکته را بگوییم، اول این‌که انتخابات الکترونیکی ‌(E-voting)‌، انتخابات اینترنتی نیست. دوم، انتخابات الکترونیکی چیز عجیب و یا کار سختی نیست و برای مردم از شماره‌گیری تلفن هم ساده‌تر خواهد بود.انتخابات الکترونیکی با پیشرفت فناوری پیشرفت کرده و با گسترش فناوری گسترش یافته و با نفوذ فناوری اطلاعات در ابعاد زندگی مورد استفاده قرار گرفته است.

  ‌دولت الکترونیکی دولتی است که بر پایه آن می‌توان تمام امور شهروندی را به‌صورت الکترونیکی انجامداد و انتخابات نیز یکی از امور شهروندی است. انتخابات که انواع و گونه‌های بسیاری دارد، می‌تواند از انتخاب یک نفر از بین ۳ دوست آغاز شود و تا انتخاب رئیس‌جمهور و یا نمایندگان مجلس یک کشور ادامه یابد. ‌ ‌

  اگر با انتخابات به روش‌های قدیمی آشنا باشید، می‌دانید که در تمام انتخاب‌ها لزوما آرا ارزش یکسانی ندارند و ممکن است ارزش رای یک فرد با دیگری متفاوت باشد. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  مروری بر مفهوم نظریه بازی‌ها و سایبر دیپلماسی
  یک بازی برای آقای وزیر

  فناوری اطلاعات آنچنان به تمام جوانب زندگی نفوذ کرده که تا امروز هیچ علمی به این صورت نتوانسته زندگی را تحت‌شعاع قرار دهد. حوزه‌ای مانند سیاست و دیپلماسی در جهان، صد سالی بود که شکل و شمایل قدیمی خود را داشت تا اینکه ریاضیات در قالب فناوری اطلاعات، توانست ابزار بسیار کارآمدی در اختیار مردان این حوزه قرار دهد.

  گمان نمی‌کنم بشر هیچگاه سرگرمی را برای گذراندن بیهوده ابداع کرده باشد و البته سرگرمی محض، خود ضمینه‌ساز رشد ذهن است؛ یعنی همان چیزی که برای فناوری اطلاعات مورد نیاز است. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  چه کسانی از ادغام می‌ترسند؟

  ترس آشکار برخی مدیران دولتی از تصویب طرح ادغام وزارت ارتباطات

  موضوع  ادغام وزارت خانه ها که تا هفته گذشته در حد نظر و گمانه زنی بود با تصویب ادغام وزارتهای مسکن ، راه و ارتباطات به قانون و یک الزام بدل شد که با تاکید رهبری در تسهیل امر کوچک سازی دولت و سابقه تامین نظر شورای نگهبان در امور شبه دار مربوط به تفسیر قانون اساسی توسط مجلس بعید است شورای نگهبان هم با آن مخالفتی داشته باشد .

  اما مخالفتها و مقاومتها در برابر این ادغام نه از سوی مقامات  قانونی بلکه از سوی حاشیه نشینان برخی وزارت خانه ها آغاز شده است . این ادغام که در گام اول به حوزه ممنوعه مسکن وارد شده بود حال به حوزه تخصصی ارتباطات نیز وارد شده است هرچند با حاشیه هایی مانند توافق سه روزه برای افزودن وزارت ارتباطات به این ادغام و تصویب آن  بدون حضور و نظر کمسیون صنایع رخ داد اما از بریخی زوایا روزنه های امید را باز کرده است که برخی نوید بسته شدن حیاط خلوتهای وزارتخانه هایی مانند ارتباطات را میدهد  تا کنون در پس پرده تخصصی  و استتراتژیک بودن این حوزه بودجه های کلان کشوری را با کمترین بهره وری به هدر داده اند .

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۶ : ۰۷:۴۶:۰۵

  اقتصاد باز با درهای بسته محقق نمی‌شود
  جام جم آنلاین: 

  کشورهای صنعتی در تولید محصول و نحوه عرضه آن، از روش‌های متفاوتی استفاده  و انواع متفاوتی از محصولات را با کیفیت‌های متنوع به بازار جهانی ارائه می‌کنند اما  با تمام این تفاوت‌ها خواسته یا ناخواسته در یک اصل با یکدیگر عملکرد واحدی دارند و  آن هم اصل باز گذاشتن درهای کشور برای ورود سرمایه و سرمایه‌گذاران خارجی است.

  این اصل را تمامی کشورهای توسعه‌یافته به عنوان یک سیاست کلی چه در اقتصاد و چه در روابط بین‌الملل پذیرفته‌اند و تقریبا هیچ‌کدام از این کشورها برای پذیرش سرمایه‌های خارجی در داخل دچار مشکل نیستند.
  نمونه بارز این شکل از جذب سرمایه، تعداد زیاد مهاجران کشورهای آسیایی و آفریقایی است که با انتقال سالانه میلیاردها دلار به کشورهایی مانند آمریکا، در پی زمینه بهتری برای رشد سرمایه خود هستند.
  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  کتاب : ماهی را نگه دار

   

  ماهی را نگه دار

  هفت گام برای همراهی ذهن در تقویت حافظه

  کتاب ماهی را نگه دار سعید نوری آزاد تقویت حافظه

  در روزگاری زندگی می کنیم که در طول روز وسایل شخصی زیادی را با خود حمل می کنیم تا در طول روز از آنها استفاده کنیم ، با اینکه از بسیاری وسایل معمولا استفاده نمی کنیم اما یک قانون نانوشته میگوید که باید آنها را در طول روز با خود حمل کنیم تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم. در نمونه دیگر نیز باید بسیاری از مطالب را در ذهن نگه داریم تا به کارهایمان نظم داده و آنها را بهتر انجام دهیم ، پس طبیعی است که برای زندگی روزمره داشتن یک حافظه قابل اعتماد امری بسیار حیاتی است. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ : ۱۲:۱۸:۵۰

  فقر محتوی در حوزه فنی برودکست

  یادداشتی در خصوص تغییر فناوری برودکست و فقر محتی فنی برای مخاطبین این حوزه

  با نگاهی به اخبار و حاشیه های دنیای فناوری ها ارتباطی  اطلاعاتی  هر روز شاهد تغییر بنیان روشهای اطلاع رسانی هستیم . در این عصر این تغییرات از ابعاد یک سازمان و یا یک نهاد فراتر رفته و وجوح بین المللی به خود گرفته است که تغییر فناوری های این حوزه در کنار جابجا کردن میلیاردها دلار بین صاحبان فناوری مصرف کنندکان را نیز بعنوان یک جزء  از این تغییر به سوی خود هدایت میکند . دنیای فناوری هایی مانند فناوری ارتباطات نمیتوانند مستقل باشند و اصولا از دسته فناوریهای اشتراکی بشمار میروند از سوی ابرقدرتها هدایت میشوند تا هر زمان که میخواهند ابزار تازه ای را به بازار کشورهای دیگر روانه کنند . کشورهای مصرف کننده فناوری نیز چاره ای جز این مصرف ندارند و فقط درصورتی که با تلاش و  پیش بینی های علمی و حساب شده پیش بروند میتواند آینده ای تغییرات را رصد کنند تا از این جریان هدایت شده کمترین آسیب را دیده و بیشترین بهره را ببرند . بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ : ۱۱:۴۹:۴۶

  تربیت شهروند الکترونیک، ضرورت زندگی در جامه مدرن
  قطعا یکی از آموزش‌های عمومی ‌در حوزه اینترنت و رایانه، آموزش مهارت‌های زندگی در شهر الکترونیک است که باید به طور جدی در سطوح مختلف اجتماعی و تحصیلاتی پیگیری شود.

  با توجه به فراگیر شدن استفاده از رایانه در تمام ادارات و منازل، آموزش این مهارت‌ها نیز گسترده شده است که به لحاظ تخصصی بودن آنها و وجود مراکز آموزشی غیر تخصصی باید این مهارت‌های روزآمد تنها در مراکز معتبر فراگرفته شود. آیا شما از مهارت‌های لازم برای رسیدن به مراتب شهروند الکترونیک اطلاعاتی دارید؟

  شهروند الکترونیک کیست؟

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  گاهی سنگ ، همیشه کاغذ ، به ندرت قیچی

   

  این نوشته پاسخ و شاید ادامه ای است به نوشته کامران

  باید سنگ باشی تا خیلی چیزها به جریان فکرت به جریان روحت و یا به سکون زندگیت برنخورد

  قیچی هم نبودی  مهم نیست اینقدر هستند با دست پاره میکنند و آب از آب تکان نمیخورد که دیگر نیازی به قیچی نیست

  اما کاغذ که شدی

  باید ظرفیت دار شوی

  سفید شوی

  نگهبان و سنگ صبور اسرار دیگران شوی

  عرصه بازی نقاشی های کودکانه شوی

  آماده حمل حکم اعدام بیگناهی باشی و خلاصه باید کاغذ باشی

  حالا گیریم نهایت مچاله در گوشه ای بمانی یا بگویند ، بایگانی شود

  کاغذ یک مشکل دارد آنهم پاک بودن درجاییاست که معنی آن را نمیدانند

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ : ۰۸:۰۰:۰۶

  من و آفتاب

  خبر داری آقتاب سر قرار خود مانده یا نه؟ 

  یعنی هر روز همان وقت از همانجا سر میزند که همیشه میزد؟  راستش نمیدانم چه بر سر من و  آسمان آمده که حالمان شده ابری ، بارانی و کمی غمناک . گله نمیکنم ، شرح حال میدهم . اصلا  حالی نمانده که بخواهم شرحش بدهم. خلاصه باشد بهتر است . خط خطی بلدی؟ بیا کمی خط  خطی کنیم. مداد فراموش نشود. شنیده ام مداد که نداشته باشی روی دوستی خط میکشی و  اصلا  این را نمیخواهم . منو تو قرار بود باران را نقاشی کنیم حالا گیرم من نقاش نیستم اما قرار  نیبود بروی تا من بارانی شوم. نهایتش یک مداد و کمی حوصله لازم بود تا بتوانیم قرار را برقرار  کنیم . ساده هم نباش  میدانم که این را اگر بخواهی میتوانی بخوانی. اما چه کنم من آنقدر ها هم ساده نیستم که بتوانم رودر روی تو گله گذاری کنم از روز و روزگار  . خط میکشم روی تمام این نوشته ها . با اینکه میدانم اگر بیایی دیگر اینها نیستند.  ببین  همه مشکلات از همینجا شروع شد و به همینجا ختم شد ، موضوع ساده بود . تو آفتاب بودی و من نمیدانستم

  .

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  جنگ جهانی سوم ، جنگ سایبر
  جام جم آنلاین:

  هیچ انسانی بدون امنیت نمی‌تواند به ادامه حیات خود امیدوار باشد، حال چه در دنیای واقعی چه در دنیای مجازی. موضوع امنیت یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها و نیازهای بشری است و این خصوصیات امروزه در دنیای سایبر نیز محسوس و ملموس است. اخبار و آمار امنیتی شدن فضای سایبر مدت‌هاست که جزو اخبار اول صبح رسانه‌ها شده است و بسیاری نیز بر این عقیده‌اند که این آغازی است بر جنگ سایبر بین دولت‌ها و نام آن را گذاشته‌اند جنگ جهانی سوم.

   

   

   

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  کارت‌های بانکی و تعهد فراموش شده بانک‌ها
  چند کارت بانکی در میان وسایلتان یافت می‌شود؟ اگر اهل زندگی در شهر باشید، بعید است تعداد کارت‌های بانکی همراه شما از ۳ تا کمتر باشد که این تعداد جدای از کارت‌های اعتباری مترو یا امثال آن است و منظور ما فقط آن دسته از کارت‌هایی است که در ازای بازکردن حساب در نزد یکی از بانک‌ها دریافت کرده‌اید.
  منبع اصلی
  این یادداشت در جشنواره مطبوعات مقام دوم سر مقاله رو کسب کرد
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  توهم اضطراب و استرس در کاربران تلفن همراه

  برخی بر این عقیده‌اند که نزدیک بودن موبایل به بدن در تمام طول روز آنها را مضطرب می‌کند و دور کردن آن، آنها را آرام می‌سازد و دلیل آن را امواج موبایل می‌دانند؛ اما باید توجه داشت که از یک سو درست است که این امواج باعث ارتعاشات سلولی شده و نوعی آمادگی برای اضطراب را در فرد ایجاد می‌کند؛ اما توان این امواج بسیار کم است و در برخی موارد اشعه نور خورشید بسیار مضرتر از این امواج است.

  در نگاه دوم، موضوع این‌گونه تفسیر می‌شود: اغلب افرادی که نمی‌توانند موبایل خود را از خود دور کنند، از نظر شخصیتی تحریک‌پذیرتر، دارای استرس و در کل برای اضطراب آمادگی دارند و تلفن همراه به عنوان یک عامل استرس‌زا به دلیل خاصیت ارتباط با افراد یا مکان‌هایی که برای ما تنش‌زا هستند، این حس را منتقل می‌کند که امواج ساطع شده از آن باعث اضطراب شده است.

  سعید نوری آزاد


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ : ۰۸:۰۵:۱۲

  سعی کنید به تلفن همراه وابسته نشوید.

  چند توصیه برای کاهش شدت امواج موبایل
  ـ

  ـ زمان مکالمه را تا حد ممکن کوتاه کنید.

  ـ از هندزفری استفاده کرده و گوشی را حداکثر از بدن دور کنید.

  ـ امواج ساطع شده از گوشی دارای انرژی بیشتری از آنتن موبایل‌ها هستند، پس بکوشید از آن دور بمانید تا کمتر انرژی جذب کنید.

  ـ آقایان موبایل را به کمر نبندند، گرم شدن و تاثیر روی اندام تولید اسپرم، می‌تواند تداخلات ژنتیک ایجاد کند. اسپرم توانایی مقاومت در برابر صدمات را ندارد.

  ـ خانم‌ها موبایل را نزدیک سینه و در زمان بارداری نزدیک شکم نگذارند. گرما و ارتعاش اضافی باعث بالارفتن ریسک سرطان‌زایی اندام‌های حساس می‌شود.

  ـ موبایل را در کنار تختخواب قرار ندهید تا خواب آرام‌تری داشته باشید.

  ـ در مکان‌هایی که آنتن‌دهی موبایل خوب نیست، از آن کمتر استفاده کنید.

  ـ موبایل‌های غیراستاندارد و متفرقه نخرید.

  ـ به ۲ دلیل از موبایل به عنوان ساعت بیدارباش استفاده نکنید؛ اول آن که تلفن همراه در طول شب در حال کار است و بهتر است در میدان مغناطیسی نباشید و دوم آن که سختی از خواب بیدار شدن و شنیدن دائم صداهای مختلف از یک وسیله، آن را برایتان به یک وسیله استرس‌آور تبدیل می‌کند. ساعت‌های زنگ‌دار برای همین کار است.

  سعید نوری آزاد


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  سفر

  =======================================================

  بسیار سفر باید

   

  سعید نوری آزاد - جنگل الیمستان

  سعید نوری آزاد - جنگل الیمستان


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  مهندسان چینی، کارگران ایرانی
  سعید نوری آزاد
  در موضوعاتی که به امنیت آینده و حفظ زیرساخت‌های علمی کشور مربوط می‌شود، نیازی به توضیح و جستجوی زیاد برای یافتن کم و کیف آن نیست؛ چراکه اسناد بالادستی نظام (قانون اساسی، سند چشم‌انداز، قوانین ۵ ساله توسعه و مصوبات مجلس) و در راس آنها بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در گذشته نزدیک، به‌خوبی راه را برای مدیران و مجریان طرح‌های ملی و زیرساختی روشن ساخته است. در بیان ایشان روشن است که زیرساخت‌ها باید مستقل و بومی و به‌دور از هرگونه وابستگی باشند.
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  گفتگو با علی مطهری ، رئیس کمیته مخابرات مجلس
  تناقض در‌ قوانین حوزه ارتباطات
  http://ictna.ir/images/motahari.jpg
  ارتباطات یکی از موضوعات فراگیر در زندگی امروز است. ما حتی اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم در زندگی شهری و نیمه ‌شهری از ارتباطات جدا شویم. در این میان موضوعاتی مانند دسترسی، هزینه و کیفیت ارتباطات باعث می‌شود توسعه یافتگی سرعت بگیرد یا معکوس حرکت کند.

  در کنار صنعت مخابرات ـ که یکی از پول‌سازترین صنایع عصر حاضر است – موضوعات وچالش های اقتصادی زیادی پیش می‌آید که در کشور ما به دلیل واقع شدن در مرحله خصوصی ‌سازی، جامعه و دولت را درگیر واکنش‌هایی می‌کند.

  برای رسیدن به دیدگاهی روشن از وضعیت برخی موضوعات اساسی ارتباطات کشور با علی مطهری، نماینده مردم شبستر و رئیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  هوای قهرمان ها را قبل از مسابقه داشته باشیم
  سعید نوری آزاد، دانشجوی نمونه کشور:
  منبع جام جم آنلاین: می گوید فرزند چهارم خانواده است و سیزده بدر سال ۶۲ بدنیا آمده، به روایتی دیگر نیمه شعبان هم بوده، این تعطیلی ها باعث شد که این اتفاق بزرگ جایی درز نکند و دچار سکوت رسانه ای شود! “سعید نوری آزاد” تنها دانشجوی ممتاز و نمونه کشوری در رشته مهندسی فناوری اطلاعات “IT” در سال ۸۶ است.
  سعید نوری آزاد

  او دانشجوی دانشگاه جامع علمی کاربردی است و با نمونه شدنش به قول خودش ثابت کرد که کنکور ملاک کافی برای سنجش برتری افراد جهت ورود به دانشگاه نیست. اصلا فکر نکنید که او یک بچه درس خوان فوق مثبت است. در طول دوران تحصیل هم تجدید آورده، هم نمره انضباط ۱۵ گرفته، هم وقتی دیر به مدرسه رسیده از روی دیوار وارد محوطه می شده، اما چیزی که باعث درخشان شدن سابقه دانشجویی او و به ارمغان آوردن این رتبه کشوری شده این است که او برای یاد گرفتن درس،‌ درس را خوانده، نه برای نمره! و باز به همین علت است که عاشق پژوهش است و کند و کاو…

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  بانک‌های آمریکایی مانده بر دوراهی تحریم
  حدود ۴ سال پیش که شرکت مخابراتی MTN، آفریقای جنوبی را تا خاورمیانه برای حضور در صحنه ارتباطات این منطقه طی کرد، کسی گمان نمی‌کرد چالشی جدید برای آمریکا در حال رقم خوردن باشد، آن هم چالشی که عامل آن شرکت‌‌هایی نظیر ایرانسل بودند.
  در بحرانی‌ترین شرایط تاریخ اقتصاد آمریکا، تحریم‌هایی که این کشور بر ضد ایران و چند کشور دیگر اتخاذ کرده، گریبانگیر اقتصاد آمریکا شده و جلوی همکاری بانک‌های آمریکایی با شرکت‌های چندملیتی شریک ایران را گرفته است و این یعنی میلیون‌ها دلار ضرر دیگر برای آمریکایی‌ها.
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  بازار بی‌سامان تعرفه‌های ارتباطی
  اصولا کارهای خدماتی، سودده هستند یا شاید برای همین است که دولت‌ها برای آن مالیات مضاعف اخذ می‌کنند و این آمار برای کشور ما ۴۰ درصد است. هرچند خدمات ارتباطی، تعرفه مالیاتی متفاوتی دارند اما بازهم قرار است این کار یک کار سودده باشد.
  متن اصلی
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  فرار مغزها؛ خوب، بد، زشت
  خواندن متن در منبع اصلی ( جام جم)
  سعید نوری آزاد: موضوع رفتن نخبگان چه با نام فرار مغزها باشد یا مهاجرت، یک نتیجه دارد که آن‌هم خالی شدن دست کشور از نیروهایی است که تا حدودی آماده کار شده‌اند اما به دلایل مختلف حداقل برای مدتی، رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهند.
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  نسل نو، فریاد نو
  این یادداشت در منبع اصلی ( جام جم)
  وقتی حدود ۲ هفته پیش صدای کودکان و نوجوانان غزه در اوج هیاهوی وحشیگری مزدوران صهیونیسم گم شد، بغضی در گلویمان گره خورد. گویی که هر روز برادران و خواهران خود را در میان خون و آتش می‌دیدیم. به پا خاستیم و تا پشت درهای سرد و بسته سفارتخانه کشورهایی رفتیم که ۶۰ سال شریک اشغالگری و جنایات دشمن دینی و قومی‌امان هستند و فریاد زدیم که وای بر شما که لکه ننگی هستید بر دامان اسلام. با این‌که صدایمان در همه خیابان‌ها پیچید اما آن بغض هر روز بیشتر و بیشتر گلویمان را می‌فشرد. چه کاری می‌توانستیم کنیم؟ مگر می‌توان مسلمان بود و در برابر ظلم سکوت کرد؟ مگر می‌توان در آرامش بود و قطعه قطعه شدن کودکان و جوانان را به تماشا نشست؟
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  اصلاح الگوی مصرف با شهر الکتررونیک
  اصلاح الگوی مصرف و راه حل‌های تکراری
  خواندن این نوشته در جام جم
  اگر بگوییم الگوی مصرف در موضوع انرژی اصلاح نمی‌شود مگر با استفاده گسترده از فناوری اطلاعات، شاید چندان به گزافه نباشد، چراکه مزایای استفاده از فناوری اطلاعات گسترده‌تر از ماشینی شدن کارها و تغییر شکل ظاهری آنهاست‌.
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   |