• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  این خطر را جدی بگیرید

  ===============================================

  احتمالا  خبر حمله مشکوکی بر علیه کاربران ایرانی گوگل رخ داده است را شنیده‌اید شاید هم نشنیده‌اید به هر حال خبرهایی که در وبلاگ گوگل و سایر جاها مبنی بر تلاش گروهی برای دسترسی به حساب کاربری کاربران گوگل در ایران منتشر شده است را به عناوین زیادی میتوان تفسیر کرد . اما موضوع هرچه که باشد تنها می‌توان گفت این یک خطر جدی است .

  این نوع حمله از نظر منطقی یکی از حملات شکست ناپذیر است که اگر مرجع حمله کننده واسطه های ارتباطی مانند ISPها و یا ISDP ها و حتی دولت! باشد موضوع حادتر میشود اما مقابله با آن راه هایی هم دارد و میشود از خطرات جلوگیری کرد. موضوع این نوع حمل از این قرار است مهاجم( یا سازمان مهاجم) مابین کاربر و سایت قرار میگیرد . این روش به روش آتش نشانها fireman-in-the-middle هم مشهور است چون بسته‌های اطلاعاتی در بین کاربر و سایت مانند سطلهای آبی که آتش نشانها دست به دست می‌کنند از واسطه های زیادی عبور می‌کند پس طبیعی است که یکی از این ها می‌تواند یک بسته را بگیرد و یک بسته به دلخواه خود به نفر بعدی بدهد و در موقع برگشت بسته ها هم همین کار را تکرار کند. این نوع حمله امروزه یه حمله man-in-the-middle ( مرد واسط) هم مشهور است .

  از روش منطقی این حمله نمی‌توان فرارکرد چرا که اگر شما از یک واسطه اینترنت ثابت مثل باقی کاربران اینترنت استفاده کنید این خطر همیشه وجود دارد تا بخواهند ارتباطات شما را شنود کنند. ( به همین دلیل دولتها در این مواقع در ‫مظان اتهام هستند که قصد جاسوسی از مردم را داشته‌اند که این میتواند درست هم نباشد و شاید مهاجم قصد القای این موضوع را داشته باشد) .

  اما اینها در درجه دوم اهمیت هستند و سوال این است که الان چه کنیم؟؟

  دو مرحله کلی کار انجام دهید

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۶/۰۹ : ۱۰:۰۳:۳۷

  اجرای مصوبه دولت با هزینه مردم
  =======================================================
  اجرای طرح هم کد شدن تلفن داخل استانها پیش‌تر به دلیل بار مالی آن برای دولت ، متوقف شده بود
  .
  سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد- جام جم : پس از زیر بار نرفتن دولت برای قبول هزینه‌های مصوبه هم کد شدن تلفن استان‌ها و تغییر نرخ مکالمات، برخی شواهد و اخبار از اجرای این مصوبه با هزینه مردم حکایت دارد.
  .

  به گزارش «جام‌جم» در چند روز گذشته انتشار اخبار ضد و نقیض درباره تغییر تعرفه‌هایمخابراتی تلفن ثابت و همراه، بازار این صنعت را دچار افت و خیزهایی کرد، که خبر افزایش ۱۰برابری تعرفه‌ها و کاهش درآمد مخابرات از جمله این خبرها بود. در این زمینه برخی رسانه‌ها گزارش دادند که هزینه تماس از تلفن‌های ثابت شرکت مخابرات ایران با تغییر تعرفه پایه از پالس به دقیقه حداقل ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

  بر اساس این گزارش شرکت مخابرات ایران در بسته پیشنهادی جدید خود که هم‌اکنون در دستور کاری کمیسیون تنظیم مقررات قرار دارد علاوه بر محاسبه مکالمات به دقیقه، نرخ هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت شهری را حدود ۲۵۰ ریال پیشنهاد داده است که افزایش حداقل ۱۰ برابری را نسبت به تعرفه‌های فعلی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، تعرفه پیشنهادی شرکت مخابرات ایران در خصوص تعرفه یکسان مکالمات بین شهری و استانی رقم ۴۰۰ ریال به ازای هر دقیقه است.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۶/۰۶ : ۱۲:۲۶:۳۶

  یک درس مدیریتی از بیل گیتس و استیو جابز

  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۶/۰۵ : ۰۳:۵۴:۳۴

  نسخه دوم صفحه کلید استاندارد فارسی ویندوز
  فارسی نویسی - تیتر یک

  فارسی نویسی - تیتر یک

  ===================================================

  در قسمت کیستم من یکی از چیزهایی که تنفر دارم رو نوشتم فینگلیش و به زودی سایت فرهنگ سازی ترک فینگلیش رو رسما افتتاح میکنم که اون رو میتونید اینجا ببنید.( البته الان فقط نرم افزار نصب شده تا بریم سراغ کارهاش ) . یه مشکل برای فارسی نویسی عدم همخوانی کیبورد های فارسی با هم و با یک استاندارد درست که در اونها برخی کاراکترهای خاص  رعایت شده باشن هست. در سیستم عامل مک مشکلی با کاراکترهای فارسی ندارم اما در ویندوز مشکل وجود داره . نرم افزارهایی مثل ترای لایوت هم با ویندوز ۷ نسخه ۶۴ بیت کار نمیکنه و مواقعی که مجبورم از ویندوز استفاده کنم مشکل سازه.

  پیشتر با طراح اولین کیبورد لایوت فارسی آقای اخگری گفتگویی داشتم که میتونید اینجا بخونید و امیدوارم به زودی با طرح نسخه جدید نرم افزار فارسی سازی سیستم آقای اسفهبد هم گفتگویی داشته باشم.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۶/۰۳ : ۰۹:۰۵:۱۳

  سفرهای تک‌ نفره

  ================================================

  نیشابور از معدود شهرهایی است که فکر میکنم باید شناخته شود

  مقبره خیام - نیشابور - سعید نوری آزاد

  مقبره خیام - نیشابور - سعید نوری آزاد


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۲۶ : ۰۶:۴۲:۰۵

  روزی که سیمکارت در ایران متولد شد
  =======================================================
  چرا در این بازار چند ده میلیارد دلاری موبایل ما فقط مصرف ‌کننده‌ایم؟
  .
  از نخستین واگذاری سیمکارت تلفن همراه در ۱۹ مرداد ۱۳۷۴ تاکنون ۱۶ سال می‌گذرد. اگر روی میز یا داخل جیبتان را نگاه کنید، حتما یک دستگاه گوشی تلفن همراه خواهید یافت که خواسته و ناخواسته به محور و درگاه دریافت اطلاعات ما تبدیل شده است.

  فرقی هم نمی‌کند زندگی شما شهری باشد یا روستایی، چرا که تقریبا همه کسانی که حداقل نیازی به این وسیله دارند از آن بهره‌مند شده‌اند. البته این بهره‌مندی تا نقطه ایده‌آل فاصله معنی‌داری دارد.

  از جنبه اقتصادی این صنعت کار خود را شکست خورده آغاز کرد؛ چرا که از سال ۷۲ تا ۷۴ ثبت‌نام و تبلیغ این وسیله توانست کمتر از ۱۰هزار مشتری جذب کند که آن هم عموما نهادها و ارگان‌های دولتی بودند، اما به لطف رشد فناوری و ایجاد بستر گسترش جغرافیایی امروز حدود ۵۵ میلیون مشترک تلفن همراه در ایران وجود دارد که با توجه به نوع فناوری و نوع درآمدزایی آن شاهدیم سودده‌ترین شرکت سال گذشته شرکت ارتباطات سیار بود و اپراتور دیگر نیز از سود قابل توجهی برخوردار است.

  آن کالای لوکس اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ امروز به اسباب‌بازی دانش‌آموزان و بازار ثبت‌نام یکساله سیمکارت حالا به بازار بدون صف و با قیمت یک چند صدم آن زمان تبدیل شده است. پیامک رقیب جدی سرویس مکالمه شده و نگاه سرمایه‌گذاری به خرید سیمکارت کاملا تعطیل شده است.

  ساعت تماس‌ها و منطقه تحت پوشش که در ابتدا ۸ صبح تا ۸ شب و در مقطعی چند کیلومتری از تهران بود، این روزها به خاطره تبدیل شده و دید مردم به تلفن همراه نیز از اساس تغییر کرده است.

  سرعت تحول در این صنعت به قدری زیاد است که ممکن است تغییراتی را که در نهاد جامعه از نظر اقتصادی و اجتماعی به وجود آورد، فراموش کنیم، اما این نوع تغییرات و این نوع وسایل یک خاصیت خوب دارد و آن این‌که به صورت جهانی و یکپارچه اتفاق می‌افتد. برای همین هم داشتن فناوری نسل قدیم برای مشتریان خوشایند نیست.

  سوال در مورد اصل و فرع این حوزه آنقدر زیاد است که طرح آن نیز از حوصله این نوشته خارج است، اما برخی از این سوالات بعد از مدت‌ها هیچ پاسخی دریافت نکرده و اقدامی هم برای رفع آنها صورت نگرفته است؛ مانند این‌که چرا کاهش قیمت جهانی تعرفه‌ها در ایران رخ نمی‌دهد؟ چرا سرمایه‌گذاری در این بخش به شکلی معنی‌دار به ضرر منتهی می‌شود؟ چرا تجهیزات مخابراتی ما عمدتا وارداتی و عمدتا چینی است؟ چرا ۹۰ درصد بازار گوشی تلفن همراه که رقمی نزدیک به ارزش بازار خودرو دارد، قاچاق است؟ چرا هیچ ورود دانش و فناوری به ایران صورت نگرفته است و چرا هیچ دانشگاهی در این بازار میلیون دلاری نقش ندارد؟ و صدها «چرا» که همچنان منتظر پاسخ آنها هستیم… .


  منبع : سعید نوری‌آزاد : جام‌جم


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۹ : ۱۱:۵۶:۳۱

  دلیل و مقصر اختلالات شبکه شتاب کیست؟
  ===================================================
  میزگرد کارشناسی «جام‌جم» درباره وضعیت شبکه شتاب و هدفمندی یارانه‌ها
  جام جم آنلاین: سعید نوری آزاد
  در دوره‌هایی که یارانه‌های نقدی به حساب‌های سرپرست خانوار واریز شده، نارسایی‌های شبکه شتاب همواره مردم را گلایه‌مند کرده است.

  به طوری که اختلالات این شبکه در روزهایی که مردم سخت به آن نیازمندند به اوج خود می‌رسد. در مرحله پنجم واریز یارانه نقدی که اول تیرماه انجام شد، گلایه‌های مردم از اختلالات شتاب به اوج خود رسید. برخی ریشه این اختلالات را به خاطر نارسایی‌های مخابراتی و گروهی دیگر علت آن را در خود شبکه شتاب که در بانک مرکزی مستقر است می‌دانند. اکنون ناصر حکیمی مدیر اداره نظام‌های بانک مرکزی و عبدالمجید امامی مدیرکل مدیریت و بهره‌برداری دیتای شرکت مخابرات ایران در میزگرد «جام‌جم» از سهم و نقش دستگاه متبوع خود در شبکه شتاب و اختلالات آن می‌گویند.

   

  منبع : جام جم – سعید نوری آزاد\ سید علی دوستی

   

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۷ : ۱۱:۵۷:۵۱

  روز خبرنگار مبارک

  ==========================================

  انگار همیشه باید یکجای کار بلنگد. حتی عکسی نیست که بتواند نویسندگی را نشان دهد. حتما باید چیز دیگری را بگذاری تا منظورت را درک کنند .حتی همکاران …

  روز همکاران مبارک

  روز خبرنگار مبارک - تیتر یک
  ———————————————————————————


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۶ : ۱۲:۱۵:۳۸

  وب اینترنت نیست | وب ۲۰و اینترنت ۴۲ سال دارند

  ==============================================

  در آبان ماه سال ۸۸ این مطلب را بمانسبت ۴۰ سالگی اینترنت در کلیک نوشتم و در آن توضیح کوتاهی درباره تفاوت اینترنت و وب دادم بعدها هم در مطالب مختلفی این را دوباره گوشزد کردم و در کتاب جدیدم “فاوا برای همه ” به این موضوع هم پرداخته‌ام. روز گذشته در سایت نارنجی که یکی از معدود سایتهای فارسی به روز در معرفی ابزار دم‌دستی محصول فناوری ( گجت) است مطلبی با نام “تولدت مبارک! اینترنت ۲۰ ساله شد” ‌تولد اولین وب سایت را معادل تولد اینترنت در نظر گرفته شده است که بنظرم جای تذکر داشت.

  این مطلب را دوباره یه اشتراک میگذارم تا دوستان استفاده کنند

  ‌اینترنت جان تولدت مبارک
  .
  .
  ۴۰سالگی درفرهنگ ما جایگاه خاصی در شکل‌گیری هویت اجتماعی افراد دارد و به نوعی۴۰سالگی را می‌توان آغاز مرحله جدید زندگی و نمودی از چگونگی تفکیک مراحل گذشته زندگی افراد دانست. هفته گذشته، یکی از آشناهای ما ۴۰ ساله شد. ۲۹‌اکتبر، اینترنت به ۴۰سالگی رسید. تولد اینترنت در یک شب بارانی و امثال آن اتفاق نیفتاده، بلکه در یکی از پیشرفته‌ترین لابراتورهای الکترونیک و فیزیک طول تاریخ، با نقش بستن ۲ کلمه‌ L‌ و‌ O‌ روی یک صفحه نمایشگر، اینترنت متولد شد. این کلمه قرار بود ‌LOGIN‌ باشد که بعد از ارسال این ۲کاراکتر، ارتباط قطع شد و این طفل به نوعی از همان اول ناقص به دنیا آمد و احتمالا آن نقص، در عضوی که امروز نزد ماست متجلی شده، چراکه خیلی پدیده‌های دیگر از این نقایص و مشکلات به‌دور هستند.
  بیشتر…

  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  بازی بدرنگ با احساس مردم / روش جدید گدایی

  =============================================

  نیازمند واقعی کیست؟

  تصور کنید در یکی از خیابانهای شلوغ شهر راه می‌روید و بنا به عادت و یا هر حس دیگری به دست فروشها و کسانی که در حاشیه خیابان هستند نگاه می‌اندازید. اگر اهل شهری مثل تهران باشید دیدن دست فروشها و گداها و کارتن خوابها دیگر از رده خارج است و هر روز باید منتظر صحنه های نو باشید چراکه بنا به خلاقیت یک سری اقشار گدایی هم به یک هنر و رشته نمایشی تبدیل شده است .

  به این عکس نگاه کنید …

  روش جدید گدایی در تهران | تیتر یک

  در نگاه اول کودکی را می‌بینید که در کنار ترازوی شکسته‌اش ایستاده و بدون حرف زدن به عابران نگاه می‌کند. صحنه دردناکی است وقتی بدون توضیح اضافه این تراژدی در ذهن جای میگیرد که او کودکی زخم دیده از جبر جامعه است و برای بدست آوردن روزی ناچیزش با ترازویی در کنار خیابان به کار مشغول شده است و بنا به دلایلی مانند ایستادن یک فرد سنگین وزن روی ترازوی شیشه‌ای و یا خشونت ماموران شهرداری و یا هر کس دیگر از همان رزق محدود هم محروم شده است…

  متاسفانه یا خوشبختانه قصه چیز دیگری است ….

  .

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۵ : ۰۲:۵۶:۰۸

  آدمهای ضعیف آدمهای پست

  ============================================

  .

  آدمهای ضعیف برای اثبات خودشان به عابرین تنه می‌زنند و آدمهای پست طعنه ….

  .

  آدمهای ضعیف آدمهای پست


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۴ : ۱۰:۲۸:۵۶

  حرف‌هایی که نمی‌شود فهمید

  =================================================

  نقدی بر حرفهای مدیر شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص قیمت اینترنت

  متن کامل

  سعید نوری آزاد – جام جم

  گاهی اوقات ندانستن به مانند یک هدیه خداوندی است که به انسان داده میشود اما چه کنیم که گاهی هدیه دیگری به نام دانستن به ما داده میشود و خواسته و ناخواسته یک چیزهایی را می فهمیم. گاهی حرفهایی شنیده میشود که نیازی نیست به آنها توجه کنیم و گاهی حرفهایی میشنویم که از روی اختیار و عمد به آنها گوش نمیدهیم تا تاثیری بر ما و دیگری نداشته باشد. اما دسته سوم حرفهایی هستند که مجبوریم بفهمیم . جای بد داستان آنجاست که نمی توانیم به آن حرفها بی اهمییت باشیم و نمیتوانیم عکس العمل نشان دهیم و نمیتوانیم حرفهاییمان را  ناگفته بگذاریم که بماند.

  حرفهای زیاد این روزهای میشنویم آنهم چیزهایی که با اقتصاد و سبد هزینه ما سروکار دارد. گاهی یک قران و دوزار میکنیم که دخل  و خرج را با هم بپوشانیم و ته دلمان میگوییم شاید دارد وضعیت بهتر میشود  که ناگاه  برخی از این حرفها دهان آدم را باز میگذار از تعجب.

  اول هفته معاون وزیر ارتباطات و ریس شرکت زیر ساخت که مسئول زیر ساخت فنی ارتباطات بین الملل و بین استانی کشور است نشستی خبری داشت و گذشته از آنکه مثل همیشه  اختلال اینترنت را منکر بود ، درباره هزینه اینترنت هم حرفهایی زد. اینکه اینترنت در کشور ما هزینه بردار است و ما درآمد خاصی از اینترنت نداریم و دست آخر هم وعده کاهش قیمت اینترت را داد اما برای آن یک مانع متصور شد که آنهم مربوط به  بود هدفمندی یارانه و گران شدن برق !. این مدیر در سطح عالی یک وزارت خانه تخصصی گفت چون قیمت برق بالارفته و دستگاه های ما پر مصرف هستند هزینه های ما بالاست و شاید نتوانیم قیمت اینترنت را کم کنیم.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۰۵/۱۲ : ۰۷:۱۵:۴۲