• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  آیا اینترنت کشور از دهه فجر قطع میشود؟
  =================================================

  معاون وزیر: شبکه ملی اطلاعات ( اینترنت ملی)، اینترنت را محدود نمی‌کند

  در هفته‌های اخیر همزمانی افزایش اختلالات اینترنتی در کشور با خبرهایی که از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایام دهه فجر منتشر می‌شود، زمینه‌ساز رشد شایعاتی درباره قطع اینترنت و محدود شدن دسترسی به اینترنت جهانی به واسطه راه‌اندازی این شبکه ملی شد اما اظهارات مقامات مسوول این حوزه و مسائل فنی و تکنیکی در این رابطه، شایعات فوق را بشدت تکذیب می‌کند.

  رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات به عنوان متولی اصلی شبکه ملی اطلاعات در پاسخ به این‌که آیا بعد از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، محدودیتی در دسترسی به اینترنت جهانی ایجاد خواهد شد یا خیر، به «جام‌جم» گفت: قطعا خیر ، بلکه این کار برای تقویت اینترنت است و اصولا تعریف شبکه ملی اطلاعات به اینترنت جهانی مربوط نیست.

  منبع : سعید نوری آزاد – روزنامه جام جم – گروه اقتصاد

  ادامه … بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۱/۱۱ : ۰۱:۴۵:۰۶

  یادبودی برای معمار مخابرات

  ========================================

  دلم میخواست از او تجربه بیاموزم و درباره این تجربه‌ها بنویسم اما روزگار خواست یادبود بنویسم…

  یکی از عالی‌ترین مراتب علم مدیریت، مدیریت راهبردی یا همان مدیریت استراتژیک است که وقتی در عمل پیاده ‌می‌شود مانند کاشتن درختی است که مردم سال‌ها بعد نتیجه و ثمره آن را خواهند دید ولی باغبان از همان ابتدا می‌داند در سال‌های دور چه تغییری در آن زمین رخ می‌دهد.

  در هفته‌ای که گذشت یکی از این باغبانان علم مدیریت کشور بدرود حیات گفت. دکتر وفا غفاریان استاد مدیریت صنعتی شاخه مدیریت استراتژیک بعد از تحمل دوره طولانی بیماری درگذشت.

  مرحوم وفا غفاریان - استاد مدیریت راهبردی - ریس هیات مدیره مخابرات

  از کتاب‌ها و نوشته‌ها و شاگردان او در دوره‌های مختلف بسیار می‌توان گفت اما یکی از مهم‌ترین اقدامات او در عرصه مدیریت راهبردی که قدرت و لیاقتش را نشان می‌دهد معماری بزرگ‌ترین شرکت بورسی ایران یعنی شرکت مخابرات ایران است که آن را از بزرگ‌ترین شرکت‌های دولتی به شرکتی خصوصی تبدیل کرد و تغییر ساختار آن از سطح اساسنامه تا فناوری را به طور دقیق و حساب‌شده انجام داد.

  با این حال غفاریان هیچ‌گاه ژست‌های مرسوم مدیران کلان را به خود نگرفت و با وجود فاصله‌اش با کارهای اجرایی روزمره مخابراتی همواره پاسخگوی خبرنگاران این حوزه بود.

  وی متولد سال ۱۳۳۸ و دارای دکترای مدیریت صنعتی گرایش مدیریت استراتژیک و مولف کتاب‌های بسیاری بود که از جمله آنان می‌توان «شایستگی‌های مدیریتی»، «استراتژی اثربخش»، «معانی جدید در مفهوم استراتژی»، «پنج فرمان برای تفکر استراتژیک»، «اصول برنامه‌ریزی استراتژیک»، «استراتژی نمای ۳۶۰ درجه» و «آنچه از شرکت‌های موفق آموختیم» را نام برد.

  نکته قابل تامل زندگی و کار این استاد، فعالیتش در هر دوشاخه دانشگاه و صنعت بود که نشان داد می‌توان بین هر دوی اینها تعادل و ارتباط برقرار کرد و نتیجه حاصله را در عمل مشخص ساخت.

  یاد و راهش گرامی باد.

  روزنامه جام جم – سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ : ۰۴:۴۵:۱۷

  بدهی به مخابرات می‌‌تواند باعث مصادره خانه شما شود

  ===========================================

  براساس آیین‌نامه و قوانین جاری شرکت مخابرات در صورت عدم پرداخت بدهی تلفن، سایر خطوط مشترک بدهکار نیز قطع می‌شود

  .
  تصور کنید یک روز هنگام خوردن صبحانه متوجه نامه‌ای از طرف دادگاه می‌شوید که به موجب آن خانه شما به تملک شرکت مخابرات در آمده است. دلیل زیادی هم در ذیل آن ذکر نشده و صرفا نوشته شده است به دلیل شکایت شرکت مخابرات ایران از شما بابت بدهی بالاتر از ودیعه تلفن همراه به این شرکت، منزل مسکونی شما جهت رد دیون ذکر شده، به مخابرات ایران واگذار می‌شود. هر چند این سناریو کمی دور از ذهن است، اما به دلیل قانونی و محتمل بودن آن می‌تواند برای هر یک از ما به یک تراژدی تبدیل شود.

  امضای فرم و قرارداد از روی ناچاری…

  منبع : روزنامه جام جم – سعید نوری آزاد

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۱/۰۱ : ۱۲:۲۴:۲۰

  بازار ارتباطات شفاف نیست

  ==========================================

  در باب رفتار مسئولان وزارت ارتباطت سوالی مطرح است و آن این‌که مسوولان این بخش چرا با یک وحدت نظر برای موضوعات تصمیم‌گیری نمی‌کنند؟

  رفتار فعلی آنها ۲ شبهه قوی را مطرح می کند: یکی آن‌که این دستگاه‌ها در زمانی که بازار گسترش یافته است دیگر صلاحیت و توانایی لازم برای تصویب و اعمال قانون را ندارند و دوم این‌که دست‌ها و افکاری در پس پرده قصد ماهی گرفتن از آب گل‌آلود این بازار را دارند.

  منبع اصلی : سعید نوری آزاد / روزنامه روزنامه جام جم
  .
  امنیت یکی از مهم‌ترین اصول زندگی بشری است و در اقتصاد امروز هم همین قانون صادق است، تفاوتی هم نمی‌کند در چه نوع اقتصادی حضور داشته باشیم. مهم این است که محوریت اقتصاد بر مبنای امنیت باشد. به خطر افتادن اقتصاد یک بخش یا یک صنف همیشه به خاطر شرایط جهانی یا حتی طبیعت بازار آن نیست، بلکه یکی از عوامل اصلی این مشکلات تصمیمات چندگانه یا حتی تعدد دستگاه‌های تصمیم‌گیر است.

  در اقتصادهای دولت محور چه دولت خود سرمایه‌گذار باشد چه نباشد قوانین دولتی، بازار و حاشیه بازار را اداره می‌کند، پس در این شرایط اگر چندگانگی و نبود شفافیت در تصمیم‌ها رخ دهد هم سرمایه‌گذار ضرر می‌کند، هم مصرف‌کننده و هم صاحب سود.

  این اتفاق در بازارهایی که مشتریان آن بی‌شمار است، حادتر می‌شود و هر تصمیم غلط دولتی یا حتی خبر تحریک‌کننده‌ای می‌تواند بازار یک صنف و در نهایت سود خود دولت را دچار افول کند.

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ : ۰۲:۳۲:۲۶