• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  هیچکس فعال نیست ، پاسخگوی اول

  ==========================================

  آیا کاربر اینترنت هستید؟

  بله خوب مشخصه که هستید . چون الان تو وبسایت من حضور دارید و میتونید این نوشته رو بخونید 😉

  برای سرآغاز موضوع این فایل صوتی رو گوش کنید.

  این مربوطه به یکی از صدها تماس من با پشتیبانی اینترنت مخابرات . حالا این مخابرات گل سر سبد اینترنت فروشهاس چه قیمت چه پایداری و این حرفا . اما خوب با این تعاریف این وضعیتشه. شما بگیر برو بقیه چه فجاهتی هستن تو ارایه اینترنت .

  باید با شماره ۲۸۲۸تماس بگیری بعد شماره ۱ رو بزنی و دوباره ۱ تا به اپراتور برسی که بگی این خرابه. اونم با کمال اعتماد به نفس بگه مشکل از خودته یا نهایتش بگه بعدا درست میشه . البته ناگفته نمونه بیشتر اپراتورهاشون اصلا هیچی بلد نیستن . نمیدونم از کجا میارنشون که الف بای اینترنت و سیستم رو هم نمیدونن و همش رو میندازن گردن بی سوادی مردم .

  وضع سیستم گویا رو هم که ملاحضه میکنید. خدا میدونه برا همین سیستم چقدر از جیب ملت رفته .

  تا زنگ میزنی میگی اینترنت کنده میگن فیل*تر شکن داری؟ فایر وال سیستم خاموشه؟ سیستم رو ریست کن ….

  بگذریم .

  قبلا تو دهها گزارش و یادداشت و خبر هی گفتیم اینترنت مملکت از آفتابه مسی وضع بهتری که نداره هیچ، حتی تو ارایه همونم این بساطی که پهن شده یه جورایی شامورتی بازیه برای خالی کردن جیب ملت .

  اینترنت قطره چکونی که نمیشه باهاش ۴ تا فیلم معمولی و بیکیفیت دید و اصلا نمیشه آنلاین بودن رو تجربه کرد به هیچ دردی نمیخوره.

  شرکتای خصوصی که ماشالا رسما دارن از جیب مردم تغذیه مفید میکنن . نمیدونم اینها حلال حرم هم سرشون میشه؟!

  تو یه گزارش با عنوان “گرانفروشی اینترنت در بخش خصوصی ” از کم فروشی و گرونفروشی اینترنت خصوصی ها گفتم .

  حالا جای بد داستان کاربر اینترنت بودن تو این مملکت اینه که بخوای به این سرویس ارایه شده از سوی استکبار خونخوار و تماما جنایتکار غربی اعتماد کنی و باهاش کارو باری راه بندازی و خدای نکرده زندگی کنی.

  اینترنت تو ایران  به قول یکی از اساتید و مسئولین با استفاده از فرمول آستین قیمت گذاری میشه ( یعنی از تو آستین شون یه قیمتی درمیارن میذارن روی اینترنتی که ما استفاده میکنیم ) و با این روش میخوان زندگی در شرایط سخت رو به ما یاد بدن .

  آخه نه که ما خیلی اورت داریم فول آپشن زندگی مرفه بی درد رو تجربه میکینیم ، برا همین مسئولین نمیخوان ما از آرمانهای انقلاب دو بشیم.

  از یکی از معاونین وزیر ارتباطت پرسیدم قیمت اینترنت برا خانواده شما سنگین نیست؟

  گفت نه بابا چرا سنگین باشه ؟ باز پرسیدم حقوق شما چقدره؟ گفت ما قصدمون که پول نیست برا کار کردن …

   قبلا تو یه مطلبی حدود سال ۸۷ با عنوان “هزینه یک ارتباط” به بررسی هزینه‌های ارتباطی در ایران و چند شریک تجاری‌ پرداختم.

  در همین موضوع با علی مطهری ریس کمیته مخابرات مجلس مصاحبه مفصل داشتم .

  تو یه مطلب دیگه بازار بی‌سامان تعرفه‌های ارتباطی رو تشریح کردم که ای ملت این چه وضعشه؟!

  بازم تو یه مطلب دیگه گفتم “ بازار ارتباطات شفاف نیست” . اما بازم …

  با معاون ویزر ارتباطات و ریس سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص صحبت کردم . بازم حرفاش توجیه بود . یعنی به در من کاربر نخورد.

  چند وقت بعد مدیر عامل زیر ساخت که شیلینگ اینترنت و تلفن کشور دستشه برگشت گفت برق گرون شده اینترنت ارزون نمیشه . از رو عصبانیت یه یادداشت نوشتم به اسم “حرف‌هایی که نمی‌شود فهمید” .

  در مصاحبه ام با وزیر ارتباطات هم حرفش چیز دیگری بود “ میخواهیم اینترنت را پاک کنیم / اینترنت همان شبکه است“.

  وقتی هم تلفن و اینترنت با هم قطع شد نوشتم “ارتباطی که همراه نیست“.

  راستی میدونستید “بدهی به مخابرات می‌‌تواند باعث مصادره خانه شما شود“.

   اینقدر مطالبم و نوشته هام تو این زمینه زیاده که اصلا جونش رو ندارم همه رو بیارم تو متن.

   خلاصه اینترنت ما به درد در کوزه هم نمیخوره که بزاریم و آبشو بخوریم . اصلا برا چی اینو نوشتم؟ الکی نوشتم خود مردم رو حرص بدم؟

  اگه مسئولی اینو خوند به حساب من بره بزنه پس کله متولی اینترنت . بهش بگه آخه عقل کل اینترنت خوب بدید ملت کسب و کار راه میوفته باهاش. خودتون سود بیشتر میبرید. حالا اگه فهمید …

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۵/۰۷ : ۰۳:۴۶:۱۰

  اوقات شرعی رمضان

  ===============================

  یکی از معدود سایتهایی که زیاد استفاده میکنم و بنظرم وجودش لازم بوده   این سایت اوقات هست که خیلی ساده اوقات شرعی رو درج میکنه و البته امیدوارم ساده بمونه .

  جدول اوقات شرعی رمضان ۹۱ به وقت تهران رو اینجا بصورت عکس گذاشتم . بقیه شهر ها رو میتونید از همون سایت بصوت پی دی اف بگیرید.

  روایته : انسان شرور و فاسق کسیه که رمضان بگذره و او شامل مغفرت نشده باشه …

  التماس دعا

  برای دیدن عکس در اندازه بزرگ ساده ترین راه اینه که روش کلیک کنید

  اوقات شرعی رمضان 91 - titr1.net

  اوقات شرعی رمضان ۹۱ – titr1.net


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۴/۳۰ : ۰۶:۴۴:۱۳

  درفش کاویانی : نماد بالندگی زن ایرانی

  =====================================================

  یادداشت جدیدم برای یک نمایش : منبع  رسانه زمان ما

  زودتر باید این را مینوشتم اما سهل انگاری فرصت نداد . چند یادداشت درباره این نمایش دیدم که بعض از آنها از پایه بی انصافی بود و اصولا رسانه های این حوزه آنقدر درگیر تفکرات دیکتاتوری به اصطلاح هنری اما در حقیقت پوچ شده اند که دیگر نه هنرمند را می بینند و نه مردم را .  کلونی های فکری دور هم از هم تعریف میکنن و به‌به گویان ، هر مخالفی را به باد تمسخر و کنایه میگیرند . اما خوب از حق نمیشود گذشت و باید با رسانه هایی که خودمان ساختیم مقابل آنها بایستیم .

  تحلیلی کوتاه بر نمایش عروسکی درفش کاویانی

  سعید آزاد

  پیش درآمد

  آخرین اجرای  نمایش “درفش کاویانی” ساعت ۸ شب بود که در خلال جشنواره عروسکی تهران برگزار میشد. با آنهمه ترافیک خیابان راس ساعت رسیدم اما تنها جایی که برای تماشای نمایش نصیبم شد سکوهای جانبی تالار چهارسو بود که آنجا هم پر شده بود از جمعیت. لابلای جمعیت خزیدم ، خود را به گوشه ای تکیه داده و مشغول تماشا شدم…

  پرده اول : آماده سازی یک فضای سورئال

   

  نمایش در فضای تاریک با صدای فریاد و ناله‌ای که یک صدای مردانه بر آن غالب است شروع شده و یک راوی داستان کاوه را روایت میکند تا بیننده در فضای داستان قرار گیرد.

  با روشن شدن صحنه، چیدمان دکور که فضایی شبیه زندان یا مکانی محصور را نمایش می‌دهد که پوشیده از زنجیر  و در پس زمینه آن خورشیدی نمادین بطور واضحی به بند کشیده شده است سعی دارد سورئال ( فرا واقعیت ) بودن نمادهای کل داستان را نشان دهد .

   در فضای سورئال نمادهای حقیقی حضور دارد اما در شکلی دیگر و با همان شکل جدید برای القای معنی متفاوتی از خود می‌کوشند . در این جا نیز صحنه نمایش که گاهی کارگاه آهنگری کاوه ، گاه قصر ضحاک و گاه گذر بازار است همیشه در این فضای زندان گونه قرار دارد بجز یک نماد که در بیرون این زنجیرها قرار دارد و چیزی شبیه پیله کرم ابریشم ، به اندازه قنداق یک نوزاد که در پایان نمایش بصورت نمادین با صدای تپیدن قلبی روشن میشود .

  ادامه

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ : ۰۲:۳۶:۱۰

  برجی برای آزادی …

  ======================================

  این روزها جام دیجیتال دیگری در تهران برقرار است . هزینه مسابقات حدود ۱میلیارد تومان است . نتیجه‌اش را نمیدانم

  به برج آزادی نگاه میکنم و اینکه اگر این هزینه جای دیگری خرج میشد چه نتایجی می‌داشت …

  تهران این روزها …
  جام بازیهای دیجیتال – برج آزادی
  شهر گشت – عکاسی با موبایل – www.titr1،net

  برای دیدن عکس در اندازه بزرگتر راه‌های زیادی دارید مثلا می‌تونید روی اون کلیک کنید 😉
   تهران این روزها... جام بازیهای دیجیتال - برج آزادی شهر گشت - عکاسی با موبایل - www.titr1،net

  تهران این روزها… جام بازیهای دیجیتال – برج آزادی شهر گشت – عکاسی با موبایل – www.titr1،net


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۴/۱۸ : ۰۲:۲۹:۵۶