• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  ایران بهترین اینترنت دنیا را دارد

  ==================================================

  متن مقابل که کمی طولانی تر از معمول است نتیجه یک میزگرد است درباره گرانی اینترنت و عوامل حاشیه آن. نکته جالبش این بود که دوستان حاظر اعتقادی به گرانی و بی کیفیتی اینترنت ایران ندارند ! و باقی بحث هم زیاد به ما مربوط نیست…. خودتان بخوانید…

   

  منبع : جام جم – گروه اقتصادی – سعید نوری آزاد

   

  میزگرد بررسی قیمت اینترنت در ایران، دلایل گرانی و آینده آن

  ایران ارزان‌ترین اینترنت دنیا را دارد!

  جام جم آنلاین: بعد از ورود اینترنت به ایران و گسترش مویرگی این شکل از ارتباطات، ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر درگیر موج تغییرات پیرامون یک فرهنگ جهانی شد.

   

  بی‌شک یکی از اصلی‌ترین عوامل پیشرفت کشور اینترنت بوده و هست. تقریبا هیچ کسب و کاری را هم نمی‌توان پیدا کرد که با اقتصاد و بازار ارتباط داشته باشد و یک سر آن به اینترنت متصل نباشد.

  از ده سال قبل که گسترش اینترنت خانگی درایران رواج یافت و هزینه آن در سبد هزینه خانوار جای گرفت، این موضوع مطرح شد که چرا قیمت این کالا که ذاتا باید تابعی از قیمت جهانی باشد در کشور ما با بسیاری کشورهای دیگر متفاوت است؟ گذشته از برخوردهای امنیتی ـ فرهنگی با موضوع اینترنت، پشت پرده‌های اقتصادی این کالای استراتژیک نکته‌ها و ناگفته بسیار زیادی دارد که به دلیل فنی بودن یا همان نگاه امنیتی جایی گفته نمی‌شود. به عنوان مثال، کسی از هزینه‌ها فیلترینگ یا همان پالایش اینترنت ـ که روی هزینه اینترنت خانوار سرشکن می‌شود ـ صحبت نمی‌کند در حالی که این موضوع در قانون تاکید شده است و قطعا فیلترینگ به دلایل بسیاری برای کشور ضروری است، اما مخفی نگهداشتن هزینه این موضوع ـ که در حقیقت هزینه درمان یک بیماری است ـ به درمان آن در جامعه هم کمکی می‌کند؟

  با این حال در پی تغییر نرخ ارز قرار بر افزایش قیمت اینترنت کاربران شده است که به دلیل اهمیت زیرساختی آن تصمیم گرفتیم از مجریان توزیع اینترنت در کشور یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان مجری در وزارت ارتباطات و نماینده دولت، شرکت مخابرات ایران به عنوان صاحب بزرگ‌ترین شبکه کابلی خانگی و فعالان بخش خصوصی دعوت کنیم تا در یک میزگرد برخی مشکلات و حاشیه‌های قیمت‌گذاری و توزیع اینترنت بررسی شود. به این ترتیب، آقایان سلمان و خدایی از شرکت ارتباطات زیرساخت، زارعیان از شرکت مخابرات و نخجوانی، مدیر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی ارائه خدمات اینترنت در این میزگرد حضور یافتند.

  پیش از خواندن این متن شاید بد نباشد بدانید اینترنت توسط شرکت ارتباطات زیرساخت از خارج کشور وارد و به شرکت‌های بزرگ توزیع‌کننده فروخته می‌شود و آنها نیز این اشتراک را به مصرف‌کنندگان و شرکت‌های کوچک‌تر می‌فروشند.

  میزگیرد را اینجا بخوایند

   

  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۰/۰۹ : ۱۰:۵۲:۱۹

  علم بهتر است یا ثروت؟ موبایل

  =================================================================

  پرونده‌ای برای مرور موضوع موبایل

  البته مطالبی که در این پرونده استفاده شد کاملا اونی نیست که بهش بگیم ایده آل اما بازم بهتر از خیلی جاهای دیگه است.

  گذشته از موضوعات فنی و چیزهایی که دوست داشتم توی این پرونده باشه ، این سری یه حاشیه جالب داشت . وقتی قرار شد ۵تا مطلب از ۶ تا مطلب کل پرونده رو من ارایه بدم پیش خودم گفتم حالا یکی من مینویسم بقیشم میدم بچه‌های حوزه موبایل که دقیقتر بنویسن و حق التحریر بگیرن و هم یه همکاری کرده باشن با جام جم . اما طی ۳ روزی که وقت داشتم هرچی گشتم و سوال کردم و به دوستای دیگه سپردم هیشکی یه مطلب نداد و یا اصلا تو این موضوعات نبود و یا اینقدر کیفیت کارشون پایین بود که بهشون نگفتم. واقعا متعجب بودم که ای بابا این حوزه ( موبایل ) با اینکه اینهمه مجله و مخلفات داره اما ۴تا روزنامه نگار اقتصادی نداره که بتونه درباره این موضوعات درست حسابی تحلیل بنویسه . حالا بگذریم یک دوه مطلب از کجا رسید و مطلب خوبی بود اما مطالب رو باید صبح میفرستادم  دیگه ساعت شده بد ۶ غروب. گفتم چاره نیست و خودم نشستم تمام مطالب رو نوشتم و بقیه مطالب رو هم ادیت کردم که جمعه حدود ۷هزار کلمه شد . چون سر صفحه بندی م خودم رفته بوم هی بهاین فکر میکردم چرا این بازار و این حوزه اینقدر باید سطحی شده باشه که تحلیل توش خریدار نداره ؟ رسانه ها شدن آگهی نامه موبایل و نهایتا مشخصات فنی ظاهری … این اتفاق خوبی نیست . اینطوری نسل بعدی هم تربیت نمیشن و جهل مکرر میشه …  اما خوب هرچی که بود کار تموم شد . و  مطالب رو با عناوین زیر میتونید بخونید. چون حجم زیاده دیگه اینجا نمیذارم و لینک میکنم .

  برای دیدن عکس در اندازه بزرگ روی آن به آرامی  کلیک کنید 😉

  مخترع تبلت که بود؟ تیتر یک titr1.net

  مخترع تبلت که بود؟ تیتر یکtitr1.net

  نظرتون رو هم بگید خوشحال میشم …

   

  نسخه پی دی اف دو صفحه روزنامه رو از اینجا  و اینجا بگیرید

  نگاهی به دنیای خدمات تلفن همراه / موبایل دریچه‌ای به زندگی جدید

   

   

  موبایل بخریم یا تبلت؟به انداز ه جیبتان نگاه کنید

  نگاهی به خدمات اپراتورهای تلفن همراه / گوشی تلفن همراه به جای همه چیز

   

   

  بازار جهانی از نگه آمار / هیچ شرکتی در این بازار حاشیه امنیت ندارد

   

   

   حاشیه بازار ۲۵۰ میلیارد تومانی لوازم جانبی

   

   

  از پاره آجر تا تاچ…

   

   

   

   

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ : ۰۱:۱۵:۴۱

  مرثیه ای برای یک صنعت
  سعید نوری آزاد / گروه اقتصاد / روزنامه جام جم
  اول قرار بود مطلبی بنویسم درخصوص این‌که حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آنقدر شکل و شمایل دولتی به خود گرفته است که دیگر مخاطب اصلی خود یعنی مردم و متخصصان را نمی‌شناسد، اما هنوز مطلبم را جمع و جور نکرده بودم که پیامی مبنی بر برکناری وزیر ارتباطات رسید. این شد که موضوع را عوض می‌کنیم و می‌نویسیم حوزه ارتباطات فناوری اطلاعات نه مخاطب خود را می‌شناسد و نه متولی خود را…

  هفته گذشته نشست خبری اصلی‌ترین رویداد سالانه فناوری اطلاعات کشور، یعنی نمایشگاه الکامپ با حضور نماینده نهاد ریاست‌جمهوری و رئیس سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد، اما در آن از خبرنگاران حوزه‌ای تی خبری نبود؛ چون برگزارکننده تفاوتی میان خبرنگار تخصصی و غیر آن قائل نشده بود، این خود مایه مزاح در میان اهالی این صنعت شد که می‌گفتند وقتی متولیان دولتی این صنعت مخاطبان خود را نمی‌شناسند، چه انتظاری از بخش خصوصی هست که بتواند در این میان حضور یابد؟ اما چند روزی نگذشته است که می‌بینیم مشکل از این حدود آنقدر فراتر است که یک چنین موضوعی دیگر اهمیت ندارد، چراکه وقتی بالاترین مقام اجرایی یک صنعت زیرساختی نتواند روی سندیت حرف‌ها و وعده‌های خود حتی تا پایان یک جلسه حساب کند، صحبت از چشم‌اندازها بی‌معنی است.

  در شرایطی که تقریبا تمام منتقدان و تحلیلگران روزه سکوت گرفته‌اند، چرخ‌های صنعتی که در دنیا بسرعت طی طریق می‌کند در ایران لنگ می‌زند و همه منتظر هستند هر روز یک چرخ از زیر این قطار در برود و واگنی از خط خارج شود.

  چرا به جایی رسیده‌ایم که در شرایط اقتصاد مقاومتی از صنعتی که برای ایجاد هر شغل یک‌سوم سایر صنایع نیاز به سرمایه دارد، حمایت نمی‌شود؟ آیا مسئولانی که از طرح‌های رنگارنگ خود صحبت می‌کنند به این هم توجه دارند که سهم صنعتی با این ظرفیت از تولید ناخالص ملی فقط ۳ درصد است در حالی که باید ۱۰ درصد باشد، البته که تمام این سهم ۳ درصدی هم دولتی و اجبار قانون بوده است که از درآمد کشور هزینه شده و بخش خصوصی در این میان نقشی ندارد.

  آیا کسی به داد این پیکر نیمه‌جان خواهد رسید؟ آیا کسی می‌داند فردا برای جبران خیلی دیر است؟


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ : ۰۷:۲۲:۳۷