• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  برای مدعیان اخلاق و انسانیت – مقصر مرگ کوهنوردان ایرانی کیست؟

  یادداشتم در خصوص ادعای وزارت ارتباطات در مورد تعلیل اپراتور بین المللی برای مکان یابی کوهنوردان ایرانی

  حال وقت آن است که بدانیم این کشورها مشابه مواردی مانند تحریم دارو و تجهیزات پزشکی از هیچ تلاشی برای برهم زدن قواعد انسانی فروگذاری نمیکنند و بدانیم پیکر ۳ جوان ایرانی در ارتفاع ۷۸۰۰متری مانند پرچمی علیه بی عدالتی برافراشته شده است. اجازه زمین ماندن این پرچم را ندهید 

  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد – جام جم  – شنبه ۵ مرداد -صفحه ۲۰ – متن کامل

  در چند روز گذشته خبر مفقود شدن ۳ جوان ورزشکار ایرانی در جریان فتح یکی از قله های مرتفع همالیا و بعد از ۳ روز نگرانی خبر  قطع امید از نجات جان آنها، دردی بزرگ را به جان هموطنان تحمیل کرد که درست نقطه مقابل شادی عمومی از صعود تیم های ملی به جامهای جهانی بود .

  تمام حواشی به وجود آمده از دلایل رخ دادن این حادثه با پرده برداری از یک حقیقت تلخ دیگر از سوی وزارت ارتباطات پررنگ شد، حقیقتی که ده ها شاخه فنی ، سیاسی و اخلاقی را در بر میگیرد.

  در خبر منتشر شده از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادعا شده است دلیل اصلی ناموفق بودن عملیات نجات این سه کوهنورد تعلل اپراتور تلفن ماهواره‌ای و سازمانهای بین المللی با بهانه تحریم ایران و ندادن اطلاعات دقیق مکانی به کمیته تشکیل شده از سوی وزارت ارتباطات اعلام شده است.

  در ادامه این خبر گفته شده است: وزارت ارتباطات به محض اطلاع از مفقود شدن سه کوهنورد ایرانی در رشته کوه های هیمالیای پاکستان، با پیگیریهای مستمر و بی وقفه شخص رئیس جمهور و دستور وزیر ارتباطات ، کارگروه ویژه ای تشکیل داده و با ارتباط مستمر با سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و پاکستان از همان ساعات اولیه تیم های فنی را برای برقراری ارتباطات با این کوهنوردان تشکیل دادند و در در دومین گام، جهت نقطه یابی و اطلاع از طول و عرض جغرافیای دقیق کوهنوردان، مکاتبات و پیگیری های مستمری با اپراتور تلفن ماهواره ای بین المللی برقرار شد اما متاسفانه این اپراتور، بعد از ۴۸ ساعت اطلاعات مربوط به مکان جغرافیایی کوهنوردان را در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داد که آنهم با فشار های متعدد و تلاش مستمر و برقراری ارتباط با نهادها و مجامع بین المللی حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات این اطلاعات دریافت شد.

  اما در این بیانیه گفته شده است اپراتور بین المللی ماهواره‌ای و سازمان متبوع مرتبط با این موضوع، بدون توجه به جان انسان ها و به بهانه تحریم، همکاری مناسبی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نداشتند.

  از طرفی انتشار مکاتبه توماس لامل از مسئولین تیم جستجوی کوهنوردان با مدیر باشگاه آرش که کوهنوردان از آنجا سفر را آغاز کردند نشان میدهد در اولین تماس “آیدین”  (یکی از سه کوهنورد) در صبح روز اول که با تلفن ماهواره ای صورت گرفته است  توانسته اند با استفاده از مکان یاب GPS محل برقراری تماس آنها را از شبکه “ثریا” دریافت کنند.

  حال با وجود مطرح شدن این ادعا از سوی وزارت ارتباطات و سایر اطلاعات منتشر شده چند گزینه پیش روست :

  1. بررسی ادعای مطرح شده از سوی وزارت ارتباطات تا مشخص شود آیا مکاتبه با مراجع صحیح در زمان مناسب بوده است یا خیر ؟
  2. بررسی  اینکه نهادهای بین المللی در موارد مشابه چه نوع عکس العملی داشته اند؟
  3. بررسی اینکه آیا اپراتور مورد نظر واقعا تعللی داشته است یا خیر؟
  4. در صورت اثبات اینکه اپراتور یاد شده در نجات جان این هموطنان تعلل کرده است وزارت ارتباطات با همکاری وزارت امور خارجه بصورت جدی با تنظیم شکایتی به نمایندگی از خانواده قربانیان  در مجامع بین المللی مجازات عاملین این حادثه تلخ را درخواست و پیگیری کند و از طرفی با این کار صدق نیت و میزان تاثیر گذاری خود را نشان دهد، چرا که درصورت اثبات نشدن این ادعا مشخص میشود تمام کم کاری های منتسب به این وزارت خانه و بی تاثیر بودن حضورش در مجامع بین المللی برای دفاع از حقوق ارتباطی ایران و ایرانیان حقیقتی است که مسئولین این وزارت خانه آن را کتمان میکنند.

  در نهایت آنکه این حادثه ناگوار شاید فتح بابی باشد برای نمایان شدن ضعف عملکرد دستگاه های داخلی و خارجی . هر چند دستگاه های داخلی در پیش بینی و پیشگیری از موارد مشابه که باز هم رخ خواهد داد تعلل میکنند  اما انگشت اتهام اصلی به سمت مجامعی است که با بهانه دفاع از آزادی و دفاع از جان انسانها ایران را تحریم کرده اند اما  در چنین مواردی سیاستهای خود را بر نجات جان انسانها مقدم دانسته و اینچنین حوادثی را رقم میزنند.

   


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ : ۰۱:۲۰:۱۸

  اعتماد الکترونیک ایران در مرز خطر است

  بازتاب گسترده انتشار نتایج پژوهش من در خصوص اعتماد الکترونیک ایرانیان و کیفیت اینترنت

  اسفند ماه گذشته بخش دوم پژوهشی با نام “مطالعه تطبیقی سنجش اعتماد الکترونیک ایران” را به  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات ایران که در هتل المپیک برگزار شد ارایه دادم که بعد از اعلام نظر هیات علمی و هیات ریسه کنفرانس در بخش سخنرانی آن را ارایه دادم .

  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات - ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد - سنجش اعتماد الکترونیک - اسفند ۹۱

  ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات – ارایٔه مقاله سعید نوری آزاد – سنجش اعتماد الکترونیک – اسفند ۹۱

  فایل پاورپوینت ارایه را اینجــــا ، گزارش تصویری را اینجـا و گزارش کامل ششمین کنفرانس IT که این نوبت با محوریت چالشهای تولید و ارایه محتوا در اینترنت برگزار شد را اینجا ببینید و همچنین گزارش بخش اول پژوهش که در پنجمین کنفرانس فناوری اطلاعات ایران که با موضوع رگولاتوری برگزار شد و مقاله من در حضور  وزیرارتباطات و معاونانش ارایه شد را نیز اینجا ببینید.

  گذشته از تمام گفته ها و ناگفته های این مقاله و این پژوهش باید بگویم که تمام هزینه ها این کار شخصی بوده است و انجام و ارایه این پژوهش به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نبوده است ، از طرفی مسئولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  با وجود مذاکره و اعلام موافقت قبلی و نیز نامه وزیر اسبق ارتباطات برای همکاری در انجام این پژوهش حاظر نشدند حمایت این تحقیق را بر عهده گیرند .  اما این موضوع باعث نشد که من از کشف آمار واقعی و تلاش برای ارائه آن منصرف شوم . حتی با وجود اینکه روابط عمومی این سازمان برخی خبرگزاری رو رسانه‌ها را آنچنان در دست گرفته که آنها هیچ خبر حقیقی و آمار شفافی که به نفع آنها نباشد را منتشر نمیکنند باز هم نتایج این پژوهش بصوت گسترده منتشر گردید و در روزهای گذشته ده‌ها روزنامه و سایتهای خبری اقدام به بازنشر نتایج آن کردند.

  فایل اصل مقاله را در اینجا خواهم آورد تا از میزان کار انجام شده روی آن با خبر شوید و دوستان بدانند هیچگاه نباید حقیقت و حقوق مردم را قربانی کسب و کار و سود و زیانهای رایج کرد …

  بازتاب نتایج این پژوهش در خبرگزاری ها و روزنامه ها و سایتهای تحلیلی و خبری …..

  خبرگزاری مهر سایت تابناک روزنامه دنیای اقتصاد سایت تحلیلی  الف روزنامه خراسانباشگاه خبرناران جوان سایت روزنامه انتخاب روزنامه جوان سایت مشرق نیوزسایت تحلیلی عصر ایران –  سایت تعامل عرش نیوز –  سایت آفتابسایت تحلیلی راه دانشجو سایت قمفردا   – سایت اقتصاد پرسشهر آنلاین –  تی نیوز –  واضح نیوز –  

  گواهی ارایه پژوهش در ۲ کنفرانس فوق  – برای کسانی که با سابقه این حقیر آشنایی ندارند نیز خواندن بخشی از رزومه خود را توصیه میکنم .

  گواهی ارایه مقاله 91 - سعید نوری آزادگواهی ارایه مقاله 89 - سعید نوری آزاد

   منتظر اعلام نظر  سایر دوستان هستم   azad@titr1.net


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۴/۳۱ : ۱۲:۵۵:۰۵

  فیلترینگ هوشمند و چالش اعتماد عمومی

  یادداشتم درباره خطر از بین رفتن اعتماد عمومی با سرویس احراز هویت فیلترینگ اینترنت  …

   

  این روزها اینترنت در کشور ما که از نظر فناوری ارتباطی کشور چندان مدرن محسوب نمی‌شود به یک کالای اقتصادی تبدیل شده و مردم آن را در سبد هزینه‌های خود قرار داده‌اند.

   با این حال گذشته از کیفیت نامناسبی که این خدمت زیرساختی ارتباطی دارد و دائما شاهد افت کیفیت و قطعی آن هستیم، وجه دیگری نیز در استفاده از آن وجود دارد و آن نظارت بر اینترنت است.

  بدیهی است انجام هرکاری با اینترنت مجاز نیست، دسترسی به محتوای غیراخلاقی یا به تعبیر قانون محتوای مجرمانه نیز مجاز نیست. تشخیص این که چه محتوایی مجرمانه است ظاهرا توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام می شود که نمایندگانی از دستگاه های مختلف در آن حضور داشته و زیر نظر دادستانی کل فعالیت می کند.

  در نتیجه نفس فیلترینگ را نمی توان نکوهیده انگاشت و نادیده گرفت چرا که برخی محتواهای اینترنتی بنیان خانواده و اخلاق فردی را هدف گرفته است. بحث این یادداشت تغییراتی است که قراراست در شیوه فعلی اعمال فیلترینگ ایجاد شود. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  ایمیل بومی و طرح نویی که باید درانداخته شود
  سعید نوری آزاد

  سعید نوری آزاد

  در مراسمی که از سوی شرکت پست و سازمان فناوری اطلاعات برگزار شده بود، سرویس ایمیل شرکت پست که ایمیل بومی یا ملی نیز خوانده می شود، برای چندمین بار و بعد از نزدیک به دو سال فعالیت، مجددا افتتاح شد.

  محمدحسن نامی وزیر ارتباطات در آن مراسم گفته بود: تمام ایرانیان بعد از اتمام تحصیلات متوسطه باید دارای یک آدرس ایمیل ایرانی باشند؛ اما این صحبت در رسانه های بیگانه بازتاب متفاوتی داشت.

  رسانه های خارجی این صحبت را این گونه بازتاب دادند که ایران گام دیگری برای کاهش یا قطع دسترسی ایرانیان به سرویس های پست الکترونیک بین المللی برداشته است و در آینده نزدیک مانند فیلتر کردن چند باره یاهو و جی میل، این کار را عملی خواهد کرد. دراین باره ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

  ۱ـ بنابر شواهد متعدد، بسیاری از سرویس های اینترنت و پست الکترونیک مانند خدمات شرکت گوگل، یاهو و مایکروسافت تحت نظارت سرویس های امنیتی کشورهای غربی مخصوصا آمریکا قرار دارد؛ لذا راه اندازی یک سرویس ایمیل ملی از نظر امنیت کاربران ضرورتی غیرقابل انکار است.

  ۲ـ با این حال ایمیل ملی در طول مدت راه اندازی خود با بحران استقبال و مخاطب روبه رو شده است؛ تا جایی که حتی دستگاه های دولتی و کارمندان آنان که برای استفاده از این سرویس به آنان دستور داده شده نیز تمایلی به استفاده از این ایمیل ندارند. به یاد داریم که بانک مرکزی بارها نسبت به استفاده بانک ها از ایمیل داخلی برای تبادل اطلاعات در درون شبکه بانکی هشدار داد؛ با این حال این هشدارها نیز موثر واقع نشد. با این حال مقامات مربوط همچنان بدون توجه به دلایل استقبال نکردن از ایمیل ملی، به صدور دستورات خود ادامه می دهند. بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   | 

  شورای عالی فضای مجازی دیگر فعال نیست

   رئیس اسبق سازمان فضایی که اکنون به عنوان یکی از اعضای جدید شورای شهر تهران فعالیت خواهد کرد، بی اعتقادی و همکاری نکردن دولت و رئیس جمهور را باعث کند شدن آهنگ توسعه در این بخش دانسته و از دولت بعدی می خواهد با ادامه دادن برنامه های تدوین شده از قبل مانند شبکه ملی اطلاعات، بخش ارتباطات را وارد دوران جدیدی کند.

  وی همچنین درباره اینترنت به عنوان یکی از چالش برانگیزترین مباحث وزارت ارتباطات به روشنی می گوید اینترنت را با محتوای مادی گرایانه قبول نداشته، بنابراین مهم نیست ایران چه جایگاه و رتبه ای در شاخص های مربوط به آن داشته باشد.

  رفتن شما از وزارت ارتباطات چطور صورت گرفت؟
  بیشتر…


  نویسنده: سعید نوری آزاد   |  ۱۳۹۲/۰۴/۱۵ : ۱۰:۰۵:۵۲