• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  چه کسانی از ادغام می‌ترسند؟

  ترس آشکار برخی مدیران دولتی از تصویب طرح ادغام وزارت ارتباطات

  موضوع  ادغام وزارت خانه ها که تا هفته گذشته در حد نظر و گمانه زنی بود با تصویب ادغام وزارتهای مسکن ، راه و ارتباطات به قانون و یک الزام بدل شد که با تاکید رهبری در تسهیل امر کوچک سازی دولت و سابقه تامین نظر شورای نگهبان در امور شبه دار مربوط به تفسیر قانون اساسی توسط مجلس بعید است شورای نگهبان هم با آن مخالفتی داشته باشد .

  اما مخالفتها و مقاومتها در برابر این ادغام نه از سوی مقامات  قانونی بلکه از سوی حاشیه نشینان برخی وزارت خانه ها آغاز شده است . این ادغام که در گام اول به حوزه ممنوعه مسکن وارد شده بود حال به حوزه تخصصی ارتباطات نیز وارد شده است هرچند با حاشیه هایی مانند توافق سه روزه برای افزودن وزارت ارتباطات به این ادغام و تصویب آن  بدون حضور و نظر کمسیون صنایع رخ داد اما از بریخی زوایا روزنه های امید را باز کرده است که برخی نوید بسته شدن حیاط خلوتهای وزارتخانه هایی مانند ارتباطات را میدهد  تا کنون در پس پرده تخصصی  و استتراتژیک بودن این حوزه بودجه های کلان کشوری را با کمترین بهره وری به هدر داده اند .

  برخی منابع و مدیران وزارت ارتباطات که با استفاده از شعارهایی مانند “بسته شدن راه گسترش فناوری اطلاعات ” این ادغام را زیر سوال برده اند هیچگاه به این پرسش پاسخ نداده اند آیا تبدیل شرکتهای زیر مجموعه این وزارت خانه به سازمان هایی مانند پست و فناوری اطلاعات مقدمه ای بر این ادغام نبوده است؟ آیا عملکرد ضعیف و موازی کاری های  متعدد در بخشهای مختلف با بخشهای خصوصی و سایر بخشها دولتی  نشانه ای بر عدم توانایی وزارت در انجام ماموریتها نیست ؟ و یا سوال اساسی آنکه آیا توسعه جزیره ای فناوری اطلاعات در کشور نشانی بر پایان راه این وزارت خانه نبود؟

  بهتر است برخی بر این  موضوع دقت بیشتری داشته باشند که لازم است به مانند کشورهای پیشرفته در این صنعت، به جای محدود کردن فناوری اطلاعات به یک وزارت خانه آن را به موضوعی فرا سازمانی ارتقا داده و با جدا کردن بخشهای زیرساختی که صرفا کار ارتباطی انجام میدهند امکان رشد صنعت سود آور و توان افزای فناوری اطلاعات را فراهم کنیم.  ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که وزارت خانه ای مانند وزارت ارتباطات بیش از هر کاری به جای رسیدن به  اهداف واقعی و ایجاد بستر قابل اعتماد برای توسعه جامعه اطلاعاتی سعی در هماهنگ شدن با خود را داشته است که البته در آن موضوع هم توفیق چندانی حاصل نکرده و مشخص نیست اگر اپراتورهای تلفن همراه و یا شرکتهای ارایه دهنده خدمات اینترنتی نبودند وضعیت زیر ساخت  فناوری اطلاعات کشور چگونه بود.  طبق گفته مسئولین وزارت صنایع در بعد صادرات نرم افزاری نیز علی رغم تمام هزینه های صورت گرفته از سوی این وزارت خانه  اکنون حتی به ۵۰ درصد اهداف برنامه هم دست نیافته ایم و اکثر نرم افزارهای صادراتی ما نیز کالای فرهنگی و رسانه ای بوده اند و نه یک کالای تجاری مبتنی بر فناوری.

   

  دستهای پنهان

  تنها بعد از گذشت چند روز از تصویب این طرح در مجلس نمایندگان زیادی علیرغم رای مثبت به آن در روز تصویب مخالفت خود را با آن اعلام داشته اند که هر کدام به شیوه ای سعی در استفاده از موج رسانه این موضوع نیز داشته است تا نام خود را در رسانه ها ترویج دهد . اما خبرهای رسیده از منابع آگاه ( که هنوز برای من مسجل نشده است) نشان میدهد مدیران بدنه وزارت ارتباطات که سرسختانه مخالف این ادغام هستند دیدارهایی با این نمایندگان داشته و از کاندیداتوری آنها در دوره جدید مجلس حمایت کردهاند که این به معنای استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغ برای آن نمایندگان است.

  در این میان نیز نمایندگانی هم حضور دارند که همچنین بر تامین نظر شورای نگهبان تاکید دارند.

   

  اقدام مشکوک رسانه

  در پی طرح موضوع ادغام رسانه های مختلف واکنشهای یکسانی داشتند که بیشتر آنها در یک لابی احتمالا پر سود اشتراک داشتند.

  سازمان صدا و سیما که اصولا علاقه ای به بحثهای تخصصی در حوزه هایی غیر از دین و گاها سیاست ندارد این بار با تمام قوا  و با در اختیار گذاشتن بیش از یک ساعت برنامه زنده روزانه از شبکه ای سراسری و با دعوت از مدیران مخالف این ادغام  سعی در القای  حس نابخشودگی این طرح دارد که این موضوع در رسانه  های مکتوب سراسری نیز به چشم میخورد .

  متاسفانه به دلیل بی اطلاعی بیشتر جامعه فعال در کشور از خصوصیت موضوع فناوری اطلاعات و تفکیک پذیر بودن آ از موضوع ارتباطات رسانه ها و مدیران ذینفع وزارت ارتباطات همواره در پشت نام دهان پرکن فناوری اطلاعات و IT پنهان شده و همچنین تفکرات مخابراتی خود را به جای تفکر فناوری اطلاعات محور ترویج داده اند .

  موضوع بحث رفتار این مسئولان و آمارها ارایه شده کنونی بسیار طولانی و پیچیده و البته قابل تامل است که بزودی به آنها خواهم پرداخت اما مقابله با طرحهای اینچنین در بهترین حالت یک قربانی دارد که آنهم  “حق  مردم ” است.

   

  سعید نوری آزاد

     دیدگاه شما

  پاسخ دهید