• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  گرانفروشی اینترنت، چرا؟

  این گزارش رو با وجود اینکه یه سری موارد مثل هزینه پالایش اطلاعات کاربران  رو توش نمیشد بیان کرد سعی کردم با نگاه فنی و زیر ساختی بررسی کنیم ،  البته یه سری از اینکه توپ افتاده تو زمین دولت خوشحال نباشن ، برای همه اونایی که دندون تیز کردن  تا یه بخشای دیگه از این خر مرده اینترنت رو بردارن و برن  هم گزارش دارم … 😉

  سعید نوری آزاد – گروه اقتصادی – روزنامه جام جم

  فعلا این گزارش در حد تیتر یک روزنامه برد داشته و خوب گوشی اومده دست یک عده ، تا بعدیها ..

   اما یه نکته ای که نشد توی این گزارش بیارم رو اینجا مختصر میگم , یعنی بررسی یه فاکتور مهم  به نام “سرانه در آمد یا متوسط در آمد هر فرد ” در کشورهایی که اینترنتشون گرونتر از ایرانه

  چون نرخ اینترنت رو ماهیانه آوردیم، در آمد رو هم ماهایانه میگیم
  —-
  کشور عربستان حقوق ماهیانه یک کارگر ساده بین ۱۰۰۰ تا  ۲۵۴ دلار
  ترکیه ۱۴۰۰ دلار
   کویت هزار و ۷۴۹ دلار
   جمهوری آذربایجان ۴۴۴ دلار
  ایران با دلار  آزاد حدود ۲۰۰ دلار

  این سرانه در آمد یا دست مزد متوسط از روی سرانه تولید ناخالص داخلی یا همون (GDP) مشخص میشه البته یه سری آمار رسمی و متفاوت وجود داره و معیارها فرق داره اما به هر ترتیب اعداد همینه و اصل موضوع فرق زیادی نمیکنه البته ناگفته نمونه کف درآمد در آمار با  وضعیت واقعی فرق میکنه یعنی در کشوری مثل عربستان متوسط در آمد ماهیانه رو ۱۴۳۲ دلار اعلام میکنن اما واقعیت اینه که کارگرهایی که  اونجا هستن و در جاهای غیر رسمی کار میکنن در آمد به شدت پایینی دارن ،  نمونه این توی ایران هم میتونید ببنید که با وجود اینکه پایه حقوق وزارت کار  حدود ۶۰۰ هزار تومن اعلام شده اما خوب حقوقهای ۲۰۰ هزار تومنی هم کم نداریم ولو اینکه بیمه هم کرده باشن…
  اما صحبت ما بخشی از جامعه است که معمولا دسترسی به فناوری و ابزار داره و در آمدش با نرخ رسمی نزدیکه
  ——
  در نهایت خودتون نسبت هزینه دسترسی به اینترنت رو با سرانه در آمد هم مقایسه کنید

  اعداد همه حدودی هست و بعنوان سند نمیشه ازش استفاده کرد

  تیتریک جام جم اینترنت گران ایران - سعید نوری آزاد

  تیتریک جام جم اینترنت گران ایران – سعید نوری آزاد

  متن کامل ….

  در حالی که وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات از عزم دولت برای کاهش قیمت اینترنت خبر داده، این پرسش مطرح است که این کاهش قیمت چگونه عملی خواهد شد؛ پرسشی که پاسخ آن را ظاهرا باید در درون دولت جستجوکرد.

  به گزارش جام جم، اولین دستور محمود واعظی، توقف افزایش ۶۰ درصدی قیمت تعرفه های ارتباطی از سوی مخابرات و نخستین وعده وی کاهش قیمت و افزایش کیفیت اینترنت برای کاربران است.

  حال با توجه به پیچیده بودن نوع دسترسی به اینترنت و وجود واسطه های زیاد در این میان، باید بررسی کرد که کاهش قیمت اینترنت در ایران به چه میزان و از سوی کدام یک از عناصر دخیل در این چرخه امکان پذیرخواهد بود.

  طبق نتایج منتشر شده از پژوهشی که در کنفرانس فناوری اطلاعات سال ۹۱ رونمایی شد، ۶۶ درصد کاربران ایرانی از کیفیت اینترنت ناراضی بوده یا از قیمت های این خدمات شکایت دارند.

  از سوی دیگر مقایسه قیمت دسترسی به اینترنت در ایران با کشورهای مختلف نشان می دهد هزینه اینترنت در کشور چند برابر متوسط جهانی است و از طرفی کیفیت خدمات از متوسط جهانی پایین تر است.

  این در حالی است که در برخی بررسی ها، ایران دارای بدترین اینترنت جهان نامیده می شود که البته مسئولان وزارت ارتباطات این موضوع را رد می کنند.

  همچنین طبق قانون، دسترسی به سرعت بالاتر از ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه برای کاربران خانگی در کشور ممنوع شده است، حال آن که متوسط جهانی دسترسی به اینترنت برای کاربران خانگی پنج مگابیت برثانیه است که در هر کشور قیمتی متفاوت برای آن پرداخت می شود؛ اما هزینه اینترنت با همین سرعت در دیگر کشورها و همسایگان ایران نیز پایین تر از تعرفه های کنونی است.

  به عنوان مثال متوسط قیمت هر ماه اینترنت نامحدود اختصاصی (با یک نفر کاربر) روی موبایل با سرعت ۱۱۵ کیلوبیت بر ثانیه در افغانستان ۲۰ هزار تومان است؛ اما علاوه بر این که در ایران اصولا چنین امکانی از سوی بیشتر اپراتورها ارائه نمی شود، تنها یک اپراتور این امکان را به قیمت ۵۰ هزار تومان ارائه می کند.

  همچنین در ترکیه قیمت هر مگابیت اینترنت ماهانه نامحدود اختصاصی بین ۳۵ تا حداکثر ۹۰ هزار تومان به تناسب نوع اپراتور است؛ اما در ایران این امکان را باید با پرداخت ۳۰۴ هزار تومان به دست آورد. در عراق ـ دیگر همسایه ایران ـ نیز اینترنت اختصاصی نامحدود ماهانه با سرعت ۱۴۴ کیلوبیت برثانیه، ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان قیمت دارد، اما این امکان در ایران ۸۰ هزار تومان آب می خورد.

  با وجود این باید دید توزیع اینترنت در کشور به چه صورت انجام می شود و لایه های دخیل در توزیع آن کدامند و سرانجام دریافتی پولی یا عوارضی هر کدام از این لایه ها اعم از دولت و بخش خصوصی تا چه حد در افزایش قیمت اینترنت تاثیر دارند.

  در این چارچوب بررسی ها نشان می دهد دولت پس از پرداخت قیمت واردات اینترنت به کشور به صورت عمده یا به اصطلاح پهنای باند بالا، آن را از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قیمت گذاری و از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به منظور عرضه عمومی قیمت گذاری می کند.

  در فرآیند این قیمت گذاری سود دولت به همراه مالیات و عوارض و حق پروانه و… ۱۱ درصد برقیمت اینترنت می افزاید.

  در مرحله بعد نیز اینترنت به دست شرکت مخابرات ایران که زیرساخت اصلی اینترنت یعنی خطوط تلفن ثابت را در اختیار دارد، می رسد.

  این شرکت نیز به عنوان های مختلف ۴۵ درصد بر قیمت اینترنت می افزاید و سرانجام بخش خصوصی به عنوان توزیع کننده خرد سود خود را به آن اضافه کرده و اینترنت را به دست مردم می رساند. به این ترتیب ۵۶ درصد قیمت اینترنت در کشور را مستقیما سود دولت و شرکت های دولتی تشکیل می دهد.

  توزیع اینترنت کشور چگونه است؟

  در بالاترین لایه توزیع اینترنت در کشور، طبق قانون دولت می تواند دسترسی به پهنای باند را از مرزهای کشور خریداری و وارد کشور کند. وزارت ارتباطات این وظیفه را از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت انجام می دهد.

  این شرکت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به منظور اعمال حاکمیت، وظیفه اجرای سوئیچینگ و ارتباطات اپراتورهای مخابراتی را در نقاط مختلف و شبکه های مربوط به عهده دارد؛ یعنی ارتباط بین ایران و دیگر کشورهای جهان و همچنین ارتباط میان استان ها نیز در دست این شرکت دولتی است که به منظور اعمال حاکمیت و برنامه ها استراتژیک به بخش خصوصی واگذار نشده و نخواهد شد.

  یکی از وظایف اصلی این شرکت توزیع اینترنت در کشور به صورت کلان یا عمده فروشی است، به طوری که این شرکت، دسترسی به اینترنت را به شرکت های بزرگ مخابراتی و شرکت های موسوم به PAP و ISP می فروشد تا آنها نیز اینترنت را به کاربران خانگی، شرکت ها و توزیع کنندگان کوچک تر بفروشند.

  از طرفی شرکت های خصوصی که مردم بیشتر با آنها سروکار داشته و اینترنت را بیشتر از آنها خریداری می کنند، دسترسی مستقیم به شبکه مخابراتی ندارند و برای استفاده از خطوط سیمی تلفن ثابت به عنوان زیرساخت ماهوی دریافت اینترنت باید از مخابرات نیز خدمات دریافت کنند و اجاره ای نیز برای این کار بپردازند.

  شرکت مخابرات ایران که انحصار تلفن ثابت را در اختیار دارد اکنون خود مستقیما نیز اینترنت را به کاربران خانگی عرضه می کند که بنابر گفته مسئولان این شرکت تقریبا نیمی از این بازار نیز در اختیار این شرکت است.

  در نتیجه کاربران ـ صرف نظر از هر فناوری که برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند ـ به شرکت های توزیع کننده اینترنت متصل می شوند و آنها نیز از طریق شرکت زیرساخت به اینترنت جهانی راه می یابند که اعمال حاکمیت و پالایش (فیلترینگ) محتوای ارتباطی از سوی دستگاه های امنیتی و قانونی نیز در همین نقطه اعمال می شود.

  هزینه های اینترنت چگونه محاسبه می شود؟

  تعرفه گذاری اینترنت در کشور از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام می شود که این سازمان زیرمجموعه وزارت ارتباطات است.

  سیاست های تعرفه گذاری را نیز شورای رقابت به صورت سالانه تدوین و ابلاغ می کند که این شورا نیز در سال های اخیر و بعد از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی دایر شد.

  درهمین حال بازوی اجرایی سازمان تنظیم مقررات برای خرید و واردات اینترنت و اعمال تعرفه های تدوینی، شرکت ارتباطات زیرساخت است.

  به این ترتیب و بر اساس گردش کار موجود، شرکت زیر ساخت اینترنت را مستقل از کشورهای همسایه خریداری کرده و طبق تعرفه تعیین شده از سوی سازمان مقررات، آن را به سایر شرکت ها می فروشد و شرکت های مخابراتی و خرده فروشان نیز بعد از اعمال هزینه های خود که شامل هزینه های نگهداری شبکه، مالیاتی، آبونمان و درصدی از سود آن را به کاربران خانگی واگذار می کنند.

  مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت در گفت وگو با جام جم با تشریح هزینه های تاثیرگذار برقیمت اینترنت در کشور گفت: ما پهنای باند اینترنت را در مرز ایران به طور متوسط هر stm1 که ۱۵۵ مگابیت است ۵۰۰۰ یورو خریداری می کنیم و علاوه بر آن هزینه انتقال تا تهران و بعد انتقال تا مراکز استان ها، هزینه نگهداری شبکه، هزینه مدیریت شبکه و هزینه های توسعه نیز به آن اضافه می شود، با توجه به این که هیچ نوع یارانه ای برای این کار به ما تعلق نمی گیرد، ناچار به اعمال تمام این هزینه ها در قیمت نهایی هستیم.

  مهدی خدایی افزود: هزینه اینترنت برای کاربران نهایی شامل عوامل مختلفی است که از این میزان فقط ۱۱ درصد آن مربوط به هزینه های دریافتی از سوی زیرساخت است.

  وی تصریح کرد: برای مثال ما هر درگاه ۱۵۵ مگابیتی اینترنت که اکنون ۳۷ میلیون تومان است را بعد از اعمال تخفیف ۲۰درصدی برای شرکت های خصوصی، حدود ۳۰ میلیون تومان عرضه می کنیم و اگر آن را برای پهنای باند ۲۵۶ کیلوبیت خانگی محاسبه کنیم می بینیم فقط ۴۸۰۰ تومان سهم پهنای باند اینترنت است اما شرکت ها همین را بعد از به اشتراک گذاری و فروش به چند نفر حدود ۴۳ تا ۴۷ هزار تومان به فروش می رسانند.

  هزینه ۴۵ درصدی مخابرات

  مدیرعامل یکی از شرکت های اصلی توزیع اینترنت بخش خصوصی نیز در گفت وگو با جام جم موضوع را این گونه تشریح کرد: هزینه تمام شده اینترنت برای شرکت های PAP بسته به این که سرویس اینترنت با چه سرعتی در اختیار کاربران نهایی قرار گیرد، متفاوت است اما در یک نگاه می توان به این نکته اشاره کرد که در پایین ترین حد سرعت (یعنی ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه)، ۲۵ درصد بهای تمام شده سرویس را هزینه اینترنت، ۴۵ درصد را هزینه های پرداختی به مخابرات (یعنی فضا، برق، انتقال پهنای باند و آبونمان مخابرات) و ۳۰ درصد را هزینه های فروش، پس از فروش، مدیریت شبکه و هزینه های سربار تشکیل می دهد.

  احمد نخجوانی افزود: طبیعتا با افزایش سرعت، سهم هزینه پهنای باند اینترنت افزایش می یابد، تا جایی که سهم هزینه پهنای باند در سرویس اینترنت پرسرعت یک مگابیت بر ثانیه، نزدیک به ۴۵ درصد، هزینه های مخابراتی ۳۰ درصد و هزینه های فروش، پشتیبانی و هزینه های سربار حدود ۲۵ درصد است.

  راهکار کاهش قیمت اینترنت

  مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این پرسش که راهکار کاهش قیمت اینترنت چیست، گفت: ما در حد همان ۱۱ درصدی که در رشد قیمت اینترنت سهم داریم می توانیم تاثیرگذار باشیم چرا که هم اکنون ارز مرجع به ما تعلق نمی گیرد و ما مانند دیگران ارز مبادلاتی دریافت می کنیم، که این قیمت ارز، هزینه ورود اینترنت به کشور را بیش از دو برابر کرده است.

  همچنین هزینه هایی مانند برق که برای ما بسیار بالا است می تواند با دستور ویژه ای به حالت قبل بازگردد تا ما نیز بتوانیم در هزینه ها کاهش و تغییری ایجاد کنیم.

  سخنگوی شرکت زیرساخت گفت: هرچند تعرفه های مارا سازمان تنظیم مقررات ابلاغ می کند اما آنها بر اساس سرفصل هزینه هایی که ما به آنها اعلام می کنیم نرخ می دهند. لذا اگر هزینه های ما کاهش یابد می توانیم هزینه لایه های بعدی توزیع اینترنت را کاهش دهیم.

  مدیرعامل یکی از شرکت های اصلی توزیع اینترنت بخش خصوصی نیزدر پاسخ به این که راهکار کاهش قیمت اینترنت در کشور چیست، گفت: با آمار و شواهدی که داریم، می توان نتیجه گرفت که حداقل ۷۰ درصد بهای تمام شده سرویس اینترنت پرسرعت وابسته به قیمت های شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران است که هر دو امکانات انحصاری در اختیار دارند. پس اگر دولت مردان صنعت ICT به دنبال کاهش قیمت اینترنت هستند، توجه خود را معطوف به این ۷۰ درصد بکنند در کشورهای مترقی نیز چیزی جز این نیست.

  وی همچنین افزود: دولت اگر قصد دارد به تنظیم بازار و قیمت های اینترنت بپردازد، به کاهش قیمت امکانات انحصاری یعنی پهنای باند، انتقال، برق، فضا و آبونمان مبادرت و به مبارزه با توزیع ناعادلانه آنها بپردازد.

  وی تصریح کرد: اما نه این که با فشار بر قیمت نهایی اینترنت که باید در بازار به طور رقابتی و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود، بخواهد به هدف خود برسد.

  در این صورت شرکت های بخش خصوصی که در تامین حقوق اولیه پروانه خود برای استفاده از امکانات انحصاری بی دفاع ایستاده اند، از بازار خارج می شوند و کار به جایی می رسد که شرکت مخابرات ایران به تنهایی بیش از ۵۰ درصد سهم بازار اینترنت از نظر تعداد مشترک و ۷۰ درصد سهم ریالی بازار را به دست می آورد و کل جامعه، هزینه شکل گیری این انحصار اینترنتی را پرداخت می کند.

  نخجوانی همچنین با گلایه از متناقض بودن رفتار مسئولان در وعده کاهش هزینه ها با مصوبات ابلاغی، گفت: مصوبات جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حکایت از ارزانی سرویس اینترنت ندارد، چرا که بر اساس مصوبات ۱۴۷ و ۱۶۶ این سازمان، قیمت فضا و برق چند صد درصد افزایش یافته و از سوی دیگر، ۲۰درصد تخفیف پهنای باند اینترنت شرکت های خصوصی حذف شده است.

  وی تصریح کرد: بنابر این باید گفت کاهش قیمت اینترنت دردست دولت است و دولت باید با تجدید نظر در قیمت فروش عمده اینترنت و حذف برخی دریافتی ها و عوارضی که به عنوان های مختلف از بخش خصوصی دریافت می کند، زمینه ساز این کاهش شود؛ اما فشار بر قیمت نهایی بخش خصوصی چیزی را حل نمی کند.

  سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد

     دیدگاه شما

  پاسخ دهید