• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  مروری بر مفهوم نظریه بازی‌ها و سایبر دیپلماسی
  یک بازی برای آقای وزیر

  فناوری اطلاعات آنچنان به تمام جوانب زندگی نفوذ کرده که تا امروز هیچ علمی به این صورت نتوانسته زندگی را تحت‌شعاع قرار دهد. حوزه‌ای مانند سیاست و دیپلماسی در جهان، صد سالی بود که شکل و شمایل قدیمی خود را داشت تا اینکه ریاضیات در قالب فناوری اطلاعات، توانست ابزار بسیار کارآمدی در اختیار مردان این حوزه قرار دهد.

  گمان نمی‌کنم بشر هیچگاه سرگرمی را برای گذراندن بیهوده ابداع کرده باشد و البته سرگرمی محض، خود ضمینه‌ساز رشد ذهن است؛ یعنی همان چیزی که برای فناوری اطلاعات مورد نیاز است.

  ‌ ‌حتما می‌دانید برخی بازی‌ها جنبه‌هایی فراتر از سرگرمی دارند و بسیاری از بازی‌ها می‌خواهند چیزی را هنگام انجام آن به بازیگر بیاموزند، اما معمولا هر بازی، گروه سنی خاصی دارد و هر بازی برای نوعی آموزش ایده‌آل است. راستی نقش پیشرفت علم در بلوغ آموزش و تکامل جوامع چیست؟

  یکی از رویاهای بزرگ بشر همواره این بوده که آیا می‌توان آینده را پیش‌بینی کرد؟ پاسخ این سوال را نه جادوگران می‌توانند بدهند، نه هیچ‌کس دیگر و تنها جوابی که برای این سوال شنیده می‌شود از زبان ریاضی‌دانان است.بله، با ریاضیات می‌توان آینده را پیشگویی کرد و با استفاده از آن در نبردهای سخت پیروز بود. فعالان سیاست و اقتصاد به‌عنوان دو وجه نزدیک و وابسته به هم همواره درگیر بوده‌اند و با چشمان بسته می‌خواستند که بر رقیبان خود پیروز شوند، اما فناوری و علم، ابزاری در اختیار آنها قرار داد تا به روشی نوین جادو کنند. این ابزار را نظریه بازی‌ها، گیم تئوری یا گیم تیوری می‌نامند.

  ‌ ‌این علم بر مبانی ساده‌ای استوار است که برخی از آنها عبارتند از: ‌ ‌

  یکم –‌ ‌گیم تئوری یک تئوری کلی و فراگیر در مورد رفتارهای استراتژیک است که عمدتا در شکل‌های ریاضی‌وار نمود می‌یابد و نقش مهمی را در اقتصاد و سیاست‌های امروز بازی می‌کند.

  دوم –‌ ‌موقعیت‌های اقتصادی همچون یک بازی عمل می‌کنند. مقررات بازی توضیح می‌دهد که چه کسی، چه عملی می‌تواند انجام دهد و چه هنگامی می‌تواند عمل دیگری انجام دهد (یعنی حرکت بعدی چیست.)

  سوم –‌ ‌راهبرد و استراتژی بازیکنان، برنامه‌ای برای اعمال و حرکات آنها در موقعیت‌های احتمالی بازی است.

  چهارم –‌ ‌ بازده و دریافتی هر بازیکن مقداری است که بازیکن در موقعیت خاصی از بازی به دست می‌آورد یا از دست می‌دهد.

  پنجم –‌ ‌بازیکنی صاحب استراتژی برتر است که بهترین راهبرد او به اینکه دیگر بازیگران چه عملی انجام می‌دهند، وابسته نباشد یا به عبارتی، برگ برنده خود را برای کسی رو نکند.

  ششم –‌ ‌بهترین نقشه، نقشه‌ای است که بیشترین و بالاترین بازدهی را داشته باشد.

  هفتم –‌ ‌هنگامی که هر بازیکن بهترین عکس‌العمل‌ها و بهترین راهبردها را بر می‌گزیند، موقعیت موازنه قوا پدید می‌آید.

  ‌ ‌دریک نگاه کلی، می‌توان گفت »گیم تئوری«، مطالعه عمل‌ها و عکس‌العمل‌های انسان در چارچوب علوم ریاضی است که توسط قواعد بازی و گزینه‌های انتخابی توضیح داده می‌شود.

  هسته اصلی این بازی‌ها موقعیت کاربردی آنها در فصلی از جامعه است که می‌تواند خواص روانشناختی طرف مقابل را نیز در حیطه خود داشته باشد.

  این بازی دو شاخه اصلی دارد: ۱– بازی مشارکتی ۲– بازی غیرمشارکتی . ‌ ‌

  بازی غیر مشارکتی، مدلی است که در آن موقعیت‌ها و مواضع با اهمیت دادن به گزینه‌های انتخابی پیش روی بازیگران، انگیزه و اطلاعات بازیگران و … مشخص می‌شود و تلاش بر این است که حرکت بعدی بازیگران و چگونگی بازی آنها پیش‌بینی شود.

  اما در بازی مشارکتی، تمرکز روی شکل همکاری‌هاست.

  کاربرد گیم تیوری در امور اقتصادی و سیاسی آنقدر زیاد است که برخی دانشگاه‌ها، رشته‌هایی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی به آن اختصاص داده‌اند تا فارغ التحصیلان این رشته‌ها بتوانند به کمک اقتصاددانان و تاجران، حرکات و تحولات بازار را پیش‌بینی کرده، آنها را کنترل کنند. احتمالا حالا دلایل تاثیرگذاری برخی کشورها را در معادلات اقتصادی بهتر درک می‌کنید؛ چرا که اقتصاد تنها پول نیست.

  از طرفی، سیاست امروزی خلاف گذشته که تابع امور اقتصادی و نظامی بود، استقلال دارد و این سیاست است که اقتصاد و جنگ‌ها را کنترل و هدایت می‌کند. امروز، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، جایگاه ریاضی‌دانان در ساختار سیاست و اقتصاد، ثابت شده است و آنها می‌توانند با استفاده از معادلات، آینده را برای سیاست‌مدارهایشان روشن‌تر کنند. نظریه بازی‌ها در تیم‌های گفتگوی اقتصادی و سیاسی همیشه به‌عنوان پشتیبان حضور دارد.

  سایبر دیپلماسی ‌

  در تبیین سیاست دولت الکترونیک ‌(E-Government)‌ نوعی از مبادلات به چشم می‌خورد که در تجارت آن را ‌G2G‌ می‌نامند؛ یعنی مبادله دولت با دولت که متاسفانه بسیاری از منابع داخلی آن را به مبادلات داخلی دولت تعبیر کرده‌اند، درحالی که آن به معنی مبادله دولت‌های خارجی با یکدیگر است. به هر حال، در دهکده جهانی که همان جهان الکترونیک است، روابط دیپلماتیک و سیاسی نمی‌توانند شکل قدیمی‌شان را داشته باشند و صد البته نوع تفکرات هم متغییر خواهد بود.

  نکته: دیپلماسی بر پایه فناوری اطلاعات را سایبر دیپلماسی میگویند.

  دکتر بنی هاشمی، مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت امور خارجه، درباره سایبر دیپلماسی در ایران به جام‌جم گفت:» سایبر دیپلماسی بخشی از دیپلماسی دیجیتال است که یک بخش آن دیپلماسی دیجیتال و دیپلماسی شبکه است تا اگر یک وزارتخانه در شرایط حاد قرار گرفت، یک کارمند از یک اتاق در محل نمایندگی(حتی اگر نمایندگی را بستند)بتواند کارهای اطلاع‌رسانی مرکز را انجام دهد. از کارهای دیگر سایبر دیپلماسی، دیپلماسی رسانه‌ای است؛ به این معنی‌که چه‌طور با رسانه‌ها از لحاظ دیجیتالی ارتباط برقرار کنند.

  برای این کار لازم بود پروژه‌ای تعریف کنیم. سایبر دیپلماسی در وزارت امور خارجه برای اجرایی شدن احتیاج به دیتاماینینگ و مدیریت اطلاعات داشت که الان این کار را انجام می‌دهیم و فکر می‌کنم تا ۶‌ماه دیگر این پروژه را تمام کنیم.

  در همین زمینه، بحث دی‌‌اس‌اس (سیستم پشتیبان تصمیم) مطرح است تا بتوانیم با استفاده از همان دو بخش، کار روی دیتا سایبر دیپلماسی را در اختیار کارمندان بگذاریم تا بتوانند از ‌IT‌ استفاده کنند و کار را پیش ببرند. موضوع کتابخانه دیجیتال هم برای ما مطرح و مهم بود که وزارت امور خارجه هم اکنون به‌طور کلی کتاب‌هایش را به شکل دیجیتال در سایت وزارت امور خارجه قرار داده. علاوه براین، منابع وزارت امور خارجه را هم به شکل دیجیتال درآوردیم که هم افراد و هم محققان می‌توانند وارد شوند و به کتابخانه‌ دسترسی پیدا کنند.«

  سایبر دیپلماسی ایرانی

  ‌ ‌نمی‌توان گفت این علم و کاربرد آن در ایران وجود ندارد، اما تا نهادینه شدن آن نیز فاصله زیادی داریم. در وزارت امور خارجه، نرم‌افزارهای زیادی برای تحقق سایبر دیپلماسی تدوین شده است و دانشکده علوم سیاسی آن وزارت نیز، توانسته با اجباری کردن واحدهای ریاضی، آمار و رایانه برای دانشجویان، آنها را آماده استفاده از این ابزار کنند.

  اما متاسفانه به دلایل متعدد اقتصادی و مدیریتی، این شاخه از علم در کشور ما ناشناخته مانده است.

  گیم تیوری مشخص می‌کند که در آینده چه گروهی در انتخابات موفق می‌شوند یا قیمت فرآورده‌های نفتی چه تغییری خواهد کرد. هنوز در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی چیزی از استفاده این علوم به چشم نمی‌خورد و تنها می‌توان نام آن را در سمینارها شنید.

  سیستم‌های مبتنی بر نظریه بازی‌ها، هم اکنون در امور اقتصادی و سیاسی جهان به نحو خارق‌العاده‌ای در حال گسترش و کاربردی شدن است و دیر نیست زمانی که نرم‌افزارهای ساده‌ای حتی در حد نرم‌افزار موبایل برای استفاده همگان به بازار بیاید.


  منبع کلیک – سعید نوری آزاد  دیدگاه شما

  پاسخ دهید