• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  بانک‌های آمریکایی مانده بر دوراهی تحریم
  حدود ۴ سال پیش که شرکت مخابراتی MTN، آفریقای جنوبی را تا خاورمیانه برای حضور در صحنه ارتباطات این منطقه طی کرد، کسی گمان نمی‌کرد چالشی جدید برای آمریکا در حال رقم خوردن باشد، آن هم چالشی که عامل آن شرکت‌‌هایی نظیر ایرانسل بودند.
  در بحرانی‌ترین شرایط تاریخ اقتصاد آمریکا، تحریم‌هایی که این کشور بر ضد ایران و چند کشور دیگر اتخاذ کرده، گریبانگیر اقتصاد آمریکا شده و جلوی همکاری بانک‌های آمریکایی با شرکت‌های چندملیتی شریک ایران را گرفته است و این یعنی میلیون‌ها دلار ضرر دیگر برای آمریکایی‌ها.

  موضوع تحریم‌های ایران وقتی آغاز شد که حضور شرکت‌های چندملیتی که در اصطلاح به آنها جهان‌وطن نیز می‌گویند در زمینه‌هایی غیر از نفت و انرژی چندان مشهود و ملموس نبود و تحریم‌کنندگان نیز با امید این‌ که این کار، ایران را ضعیف و منزوی کند، تحریم‌ها را هر سال تمدید کرده و به اعتراض شرکت‌ها و موسسات سرمایه‌گذار که مجبور به پیروی از این قوانین بودند توجهی نکردند، اما این سکه روی دیگری هم داشت و آن هم بازگشت صدمات پیش‌بینی شده در این قوانین به خود قانونگذار بود.


  شروع داستان از چند خبر ضد و نقیض بود که از استارت خوردن یکی از بزرگ‌ترین ادغام‌های تاریخ میان شرکت‌های ارتباطی خبر می‌داد.

  شرکت هندی بهاراتی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطی هند است با محدوده‌ای نامحدود از عملکردهای ارتباطی در هند و جنوب شرق آسیا. این شرکت چندی پیش اعلام کرد، با همکار آفریقایی خود یعنی MTN ادغام می‌شود.

  خبری که از خبرگزاری فرانسه در این باره، منتشر شد، چنین نقل کرد که براساس این همکاری قرار است یک نیروگاه مخابراتی تاسیس شود که بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر را تحت‌پوشش قرار دهد.

  گفته می‌شود که هر دو شرکت‌ جزو ۱۰ شرکت مخابراتی برتر دنیا هستند و پیشنهاد ادغام این دو شرکت نیز به همین دلیل بوده است.

  براساس این همکاری شرکت بهاراتی، بزرگ‌ترین ارائه‌کننده سرویس‌های ارتباط سیار در هند ۴۹ درصد سهام شرکتMTN آفریقای جنوبی را خریداری می‌کند. در مقابل شرکتMTN و سهامدارانش ۳۶ درصد سهم بهاراتی را خریداری می‌کنند و بر این اساس ۲۵‌درصد از سهام خریداری شده در دست MTN و مابقی در دست سهامداران قرار می‌گیرد که این آغاز یک ادغام بزرگ است.

  این دو شرکت اعلام کرده‌اند که به شکل رسمی از اواخر ماه ژوییه کار خود را آغاز خواهند کرد تا با جذب ۲۰۰ میلیون مشترک، ۲۰ میلیارد دلار درآمد را به دارایی‌های خود بیفزایند.

  براساس این همکاری مشارکتی قرار است، بهاراتی و MTN در فاز نخست میلیاردها دلا‌ر سرمایه گذاری کنند، اما این دو شرکت بخصوص شریک آفریقایی تنها نیستند و شرکت‌هایی مانند ایرانسل قسمتی از آنها خواهند بود که دقیقا این مساله روی خط قرمز آمریکاست.

  افزایش ناگهانی مشترکان ایرانسل در فصل نخست امسال، مشکل بزرگ بانک‌های آمریکایی  که نقش مهمی در ادغام این ۲ شرکت بازی می‌کنند  را بزرگ‌تر کرد.

  به گزارش Business Day ، هنگامی که شرکتMTN ، اولین مذاکرات را در سال گذشته با شرکت Bharti Airtel انجام داده، ‌حدود ۶ میلیون مشترک در ایران داشت، اما امروز این تعداد حدود ۱۴ میلیون است.

  در این گزارش آمده است که رشد MTN غیر از ایران در سودان و سوریه نیز چشمگیر بوده که این کار را برای آمریکایی‌ها سخت‌تر کرده است. در عین حال هیچ کس در واشنگتن به طور علنی بیان نکرد که بانک‌های آمریکایی باید از نقش داشتن در ادغام ۲ شرکت بزرگ ارتباطی منع شوند.

  اما بانک‌های آمریکایی که نقش تامین‌کننده مالی این معامله را دارند با ۱۳ درصد درآمدMTN که گزارش سالانه MTN از ایران، سودان و سوریه بوده است، چه می‌کنند؟ این رقم قابل چشم‌پوشی نیست و علاوه بر این، این ۳ کشور در فهرست کشورهای تحریم شده وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارند، اما دور شدن از این معامله سود‌آور نیز برای این بانک‌های بحران‌زده، سراسر ضرر خواهد بود.

  هم‌اکنون ۲ بانک آمریکایی مریل لینچ و وتسچی بانک، مشاوران مالی گروهMTN هستند و شنیده‌ها حاکی است که بانک سوم یعنی گلدمن ساچز نیز وارد عرصه شده است.

  اینجاست که این بانک‌ها با همکاری یکدیگر درصدد یافتن راهی برای دور زدن قوانین تحریم هستند که دست آخر یا به نقض قانون آمریکا خواهد انجامید و یا به ایجاد اتحادی در میان بانک‌ها که موجب خروج سرمایه این بانک‌ها از آمریکا و مخالفت معنایی و غیرمستقیم با سیاست‌های تحریم ایران و دیگر کشورها خواهد بود.

  نکته اینجاست که اگر این ادغام حتی بر فرض محال بدون مشارکت آمریکایی‌ها انجام شود آیا بانک‌ها و موسسات آمریکایی می‌توانند از غول تازه متولد شده‌ای که بخشی از آن شرکت‌هایی مانند ایرانسل است دوری کرده و مبادلات و معاملات با آنها را تحریم کنند؟ آیا توان مالی و بازار چند میلیون نفری این شرکت جدید قابل چشم‌پوشی است؟

  به همین دلیل به نظر می‌رسد معقول بودن بهترین راه برای اقتصاد آمریکاست؛ چرا که کشورهای منطقه آسیا، آفریقا و اقیانوسیه نمی‌توانند نیاز به رشد خود را بدون کشورهای تاثیرگذار منطقه خاورمیانه تحقق ببخشند و یک چنین ماجراهایی مانند ماجرایMTN  ایرانسل برای همه طرف‌های درگیر تحریم و بویژه آمریکا به عنوان تحریم‌کننده بزرگ حاکی از آن است که معادلات تحریم در اقتصاد جهان در حال برهم خوردن و تغییر کردن است.

  سعید نوری آزاد

   

  —-

   

  متن اصلی در جام جم  دیدگاه شما

  پاسخ دهید