• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  سهم فناوری اطلاعات در تولید ملی؛کمتر از یک درصد
  =====================================================
  گفت و گوی من با پرویز رحمتی،
  رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

  .
  .
  سعید نوری آزاد – گروه اقتصاد – روزنامه جام جم –
  اشاره: با ظهور فناوری‌های جدید، بخش خصوصی تمایل زیادی برای حضور در این عرصه نشان داده که یکی از آن عرصه‌ها، حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات است. در ایران با توجه به حضور سنتی دولت در اقتصاد، ابتدا شرکت‌های دولتی در این حوزه فعال شدند و اکنون نیز وزن این شرکت‌ها با بخش خصوصی قابل قیاس نیست، اما شرکت‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی نیز وارد عرصه شده و به نوعی بخش‌های خاصی از این حوزه را در دست گرفته‌اند. شرکت‌های خصوصی این بخش امروزه زیر سایه چتر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ساماندهی شده‌اند. این صنف با وجود چند شاخگی و شکافی که بین بسیاری از اعضای آن وجود دارد همچنان با مشکلات بزرگ‌تری از جانب قوانین دولتی روبه‌روست. برای بررسی وضعیت و واکاوی برخی مشکلات کلی این صنف با پرویز رحمتی، رئیس نظام صنفی رایانه‌ای کشور که پس از انتخابات کشوری این سازمان، حکم ریاست خود را از رئیس‌جمهور دریافت کرده است گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

  یکی از عمومی‌ترین و اصلی‌ترین حوزه‌هایی که عموم مردم با اعضای صنف شما برخورد داشته‌اند دریافت سرویس اینترنت از ارائه‌کننده‌های اینترنت پرسرعت بوده است. خود شما عملکرد آنها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  برای واگذاری خطوط اینترنت پرسرعت، بخش خصوصی ما باید با شرکت مخابراتی که در واقع خصوصی شده، اما
  به نوعی شبه‌دولتی است و انحصارات زیادی از جمله سیم مسی را در دست دارد، رقابت کند و این یک رقابت نابرابر است. این رقابت ناعادلانه باعث شده تعداد پورت‌های پرسرعت ما با تعداد مورد نظر فاصله بسیار زیادی داشته باشد. انتقاد طرف دولتی هم به این که پورت‌های مورد تعهد بخش خصوصی نصب نشده است ریشه در همین موضوع دارد. از طرفی مشکلات دیگری هم داریم از جمله انحصاری‌بودن پهنای باند و مشکل بزرگ‌تر از آن قیمت بسیار بالای پهنای باند در داخل کشور است. در واقع هزینه اینترنت در کشور ۱۰، ۱۲ برابر ترکیه است که در همسایگی ما قرار دارد.

  البته می‌دانید مخابرات یکسال است که خصوصی شده و اقدام به واگذاری اینترنت خانگی می‌کند. حال آن که شرکت‌های خصوصی چند سال است این کار را می‌کنند. از طرفی عدم ورود شرکت‌های اینترنتی بخش خصوصی به مناطق حاشیه شهر و حتی شهرک‌های صنعتی یا مناطقی که امکاناتش کمی ‌مشکل داشت آیا این شبهه را مطرح نمی‌کند که بخش خصوصی دنبال لقمه‌های حاضر و آماده می‌گردد؟

  طبیعی است که برخی شرکت‌ها نگاه کوتاه‌مدت دارند، اما بسیاری از شرکت‌ها این طور نیستند و بلندمدت نگاه می‌کنند. با این حال همان شرکت‌ها هم وقتی نتوانند در مقابل رقیبی که به خاطر بنیه مالی با قیمتی بسیار نازل، اینترنت ارائه می‌کند رقابت کنند طبیعی است از گردونه خارج شوند. در کل این استدلال را قبول ندارم که شرکت‌های خصوصی به دنبال منفعت کوتاه‌مدت هستند. اگر این طور بود شرکت‌هایی با سابقه ۱۰، ۲۰ و ۳۰ ساله در بخش خصوصی نداشتیم. اما به هر حال برای حضور در مناطقی که حاشیه سودشان کم است و ممکن است صفر هم باشد باید دخل و خرج با هم بخواند. وقتی این شرایط فراهم نیست بعضا شرکت‌ها مجبور به عقب‌نشینی هستند.

  شرکت‌های بخش خصوصی اینترنت با کم‌کردن حجم استفاده کاربران و تغییر برخی فرمول‌ها عملا در حال گرانفروشی اینترنت هستند از طرفی وقتی دولت در پهنای باند بین‌المللی تخفیف می‌دهد، می‌گویند از کل این هزینه ۲۰درصد به پهنای باند برمی‌گردد و وقتی دلیل گرانی را می‌پرسیم می‌گویند پهنای باند دولتی گران است. این گرانفروشی چه توجیهی دارد؟

  ما سیستم بازرسی و انتظامی‌داخلی برای صنف داریم و آنها بر این موارد نظارت می‌کنند، با سازمان تنظیم مقررات نیز در این زمینه همکاری داریم. من هم تصور نمی‌کنم شرکت‌هایی که خودشان می‌دانند نفعشان در افزایش حجم کاربران است بر خلاف آن عمل کنند، اما خوب اگر شرکت‌های بخش خصوصی نیز امکانات مخابرات را داشتند می‌توانستند با سیاست دامپینگ حریف‌های خرده‌ریز را از گردونه خارج کنند. اما این شرکت‌های خصوصی خوش‌سابقه که اینترنت را وارد کشور کرده‌اند و به گردن اینترنت کشور حق دارند، دنبال سود کوتاه‌مدت نیستند.

  هم‌اکنون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) چه درصدی از تولید ناخالص ملی را شامل می‌شود؟

  تخمین ما حدود ۴/۰ درصد است.

  مبلغ آن چقدر است؟

  حدود ۱۵۰۰تا ۱۶۰۰میلیارد تومان در سال ۸۹ بوده است که به نظر ما باید امسال به ۲۰۰۰ میلیارد تومان برسد.

  این رشد ایده‌آل است؟

  خیر. این رشد کمتر از مقدار مورد نظر است. چرا که ما باید برای رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه سالانه ۵۰ درصد رشد داشته باشیم، اما این عدد محقق نمی‌شود.

  فکر می‌کنید دلیل محقق‌نشدن این عدد رشد چیست؟

  صنف فناوری اطلاعات با توجه به اهداف مشخص‌شده در برنامه پنجم توسعه بسیار امیدوار بود تا با توجه به تمرکزی که دولت بر موضوع دولت الکترونیک کرده بود سال نخست اجرای برنامه یک گشایش قابل توجهی را ایجاد کند، اما متاسفانه نیمه اول سال سپری شده است و با وجود برنامه‌ریزی در اجرا گرفتاری داریم. یعنی تصمیماتی که در این حوزه گرفته می‌شود بسیار با تاخیر است و گاهی اصلا هم‌جهت نبوده و برآیند مثبتی نخواهد داد.

  رقابت ناعادلانه باعث شده تعداد پورت‌های پرسرعت ما با تعداد مورد نظر فاصله بسیار زیادی داشته باشد. همچنین انحصاری‌بودن پهنای باند و قیمت بسیار بالای آن در داخل کشور از مشکلات موجود است و درحال حاضر هزینه اینترنت در کشور ۱۰، ۱۲ برابر ترکیه است که در همسایگی ما قرار دارد

  مثالی هم برای این صحبت دارید؟

  یک مثال جامع و حاضر این است که در سال اول اجرای برنامه، ما توقع داشتیم نمایشگاه الکامپ که رویدادی با تاثیر بسیار مثبت بر بازار داخلی و منطقه‌ای است، بسیار بهتر انجام شود، اما می‌بینیم مصالح کلان فدای سودها و منافع شخصی و گروهی می‌شود. بالاخره قرار شده در ماه محرم برگزار شود که این زمان نامناسب است.از طرفی شرکت‌هایی که شرکت می‌کنند انتظار دارند در شرایط رکود این بازار منفعتی از این نمایشگاه ببرند، اما متاسفانه شواهد نشان می‌دهد در این شرایط این هدف محقق نخواهد شد.

  به نظر شما کدام مرحله مشکل دارد؟ تصمیم یا اجرا؟

  اشکال جدی در سازوکار اجرایی است. چون این برنامه اگر تحقق پیدا کند ایده‌آل است. اما می‌بینیم نیمی‌ از سال گذشته است و آیین‌نامه اجرایی تحقق برنامه ۵ ساله هنوز نهایی نشده است و بسیاری از اقداماتی که پیش‌بینی شده بود در سال اول تحقق یابد یا ۵۰ درصد پیشرفت حاصل ‌کند، بعضا ۱۰ درصد هم پیشرفت نداشته است.

  چه تعداد نیرو در این حوزه مشغول به کار هستند؟

  بخش آشکار که آمده‌اند و طبق قانون عضویت نظام صنفی را پذیرفته‌اند و فعالیت آشکار دارند از شرکت‌های چند نفری تا شرکت‌های چند هزار نفری داریم که در حال کم و زیاد شدن هم هستند، اما حداقل حدود ۱۵۰هزار شغل رسمی‌ در این حوزه توسط بخش خصوصی ایجاد شده است و تصور ما این است که حداقل همین مقدار هم به صورت غیرشفاف فعال هستند و این باز به دلیل عدم‌تفاوت مزایای شفاف‌سازی برای فعالان حوزه است.

  این تعداد با ایده‌آل چقدر فاصله دارد؟

  به عقیده ما این عدد یک دهم عددی است که باید باشد. چرا که در صنعت فاوا ۲ ویژگی وجود دارد. یکی این‌که با کمترین هزینه ایجاد شغل می‌شود یعنی اگر برای ایجاد یک شغل در صنایع دیگر حدود حداقل ۱۵میلیون تومان سرمایه‌گذاری لازم است در این حوزه با یک‌سوم آن می‌توان ایجاد شغل کرد. ویژگی دوم این‌که چه ما بخواهیم چه نخواهیم این صنعت گسترش می‌یابد. پس ما باید به دید یک پتانسیل برای ایجاد شغل به این صنعت نگاه کنیم.

  صنف چه تعداد عضو دارد و اعضای آن در مجموع از چه بخش‌هایی هستند؟

  هم‌اکنون بیش از ۷۰۰۰ عضو در صنف رایانه حضور دارند که در وهله اول به لحاظ تعداد شرکت‌ها، سپس مشاوران و بعد فروشگاه‌ها هستند. با توجه به این‌که فناوری اطلاعات، هم نقش توانمندسازی بخش‌های دیگر را دارد و هم به عنوان یک صنعت مستقل مطرح است و روز به روز نقش و جایگاه خود را در صنعت پیدا می‌کند در چنین شرایطی این صنف یک صنف روبه گسترش است. همچنین با توجه به رسالت اصلی خود صنف که مشارکت موثر در ساماندهی بازار فناوری اطلاعات است، قصد دارد شرایطی فراهم کند که فعالان بخش خصوصی بتوانند هم در بازار فناوری اطلاعات و هم در اجرای اهداف برنامه پنجم توسعه که برای این بخش مشخص شده است تاثیر لازم را داشته باشند. مانند قرارگرفتن در جایگاه دوم منطقه یا حصول ۲ درصد از درآمد ناخالص ملی از محل فناوری اطلاعات در انتهای برنامه پنجم توسعه.

  از مجموع ۷۰۰۰ عضو صنف چه تعداد را شرکت‌ها تشکیل می‌دهند؟ چرا فروشگاه‌ها به این جمع اضافه شدند؟ 

  حدود حداقل ۸۰ درصد این اعضا را شرکت‌ها تشکیل می‌دهند و ما در سال ۲ بار آزمون مشاوران برگزار می‌کنیم که هم‌اکنون حدود هزار مشاور ذی‌صلاح در این حوزه داریم، اما به دلیل نقش موثر برخی فروشگاه‌ها در توزیع محصولات و خدمات حضور فروشگاه‌ها در جهت همکاری با سازمان نظام صنفی پیش‌بینی شده است.

  از کل این شرکت‌ها چه تعداد تولیدی هستند؟

  در موضوع فناوری اطلاعات مرزبندی مشخصی درباره این‌که یک واحد صرفا تولیدی یا صرفا خدماتی باشند وجود ندارد. بسیاری از این شرکت‌ها نرم‌افزاری هستند که هم تولیدکننده نرم‌افزار هستند و هم ارائه‌دهنده خدمات نرم‌افزاری. در خصوص فناوری‌های جدید از جمله فناوری اطلاعات طیف قابل توجهی از این شرکت‌ها به ارائه خدمات مشغولند که این خدمات می‌تواند خدمات اینترنتی، سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد در نهایت این‌که مانند سایر صنایع نمی‌توان تولید را از خدمات جدا کرد.

  بالاخره در صورت‌های مالی چگونه تفکیک می‌شوند که کدام تولیدی و کدام خدماتی است؟ 

  از این جهت شرکت‌هایی که از وزارت صنایع مجوز تولید یا بهره‌برداری دارند واحد تولیدی و واحدهایی که از نهادهایی مانند سازمان تنظیم مقررات مجوز ارائه خدمات دریافت کرده‌اند به عنوان واحدهای خدماتی معرفی می‌شوند.

  تعداد قابل توجهی از شرکت‌های این حوزه مجوزی از سوی وزارت صنایع دریافت نکرده‌اند که این تعداد نیز قابل ملاحظه است. دلیل این اختلاف عددی چیست؟ آیا شرایط دریافت پروانه سخت است یا اصولا شرکت‌ها علاقه‌ای به دریافت پروانه ندارند؟

  اصل بر این است که دریافت پروانه تولید از وزارت صنایع یک مزایایی را باید متوجه تولیدکننده بکند، اما به نظرم امتیازاتی که در حال حاضر از سوی وزارت صنایع داده می‌شود قابل توجه نیست و از طرفی طبق قانون از دید وزارت صنایع هر واحد تولیدی باید حداقل ۵۰ میلیون تومان کار تولید در یک سال مالی انجام داده باشند. اما شرکت‌های زیادی در این حوزه وجود دارند که زیر ۵۰ میلیون تومان کار تولیدی انجام داده‌اند که در این شرایط بسیاری نمی‌توانند پروانه داشته باشند.

  به نظر شما علاقه‌مندی شرکت‌ها برای کارکردن مخفی چقدر در این موضوع تاثیر دارد؟

  طبیعی است هرچقدر موانع در مسیر بیشتر باشد شفافیت کم خواهد شد. این شرکت‌ها هم می‌خواهند از موانع دوری کنند.

  منظور مانع حسابرسی مالیاتی است؟

  مالیات غیرقانونمند هم یکی از موانع است. در این موضوع یک مشکل بزرگی وجود دارد. یعنی با وجود این‌که قانون مالیاتی ما مثبت ارزیابی می‌شود و ضمن اصلاحیه‌ای که برای قانون مالیات گذاشته شد و ۲۵ درصد درآمد مشمول مالیات را معیار اخذ مالیات در نظر می‌گیرند که این تحول بسیار بزرگی بود، ولی به دلیل سوءجریان در رسیدگی و ممیزی این به عنوان یک مانع مطرح شده است.

  نقش قانون بیمه در این میان چیست؟ 

  بیمه مشکلی به مراتب بزرگ‌تر از مالیات است. شرکت‌ها معتقدند در جمع ۷ و ۲۳درصد که جمعا ۳۰ درصد از پرداختی به پرسنل می‌شود و باید به بیمه بدهند حتی به اندازه ثلث آن هم از تامین اجتماعی خدمات دریافت نمی‌کنند و مضاف بر این، جریان رسیدگی به بیمه یک جریان کاملا یک طرفه است و بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های خود سازمان تامین اجتماعی اگر رعایت نشود دست شرکت‌ها برای احقاق حق به جایی بند نیست.

  موضوع عدم دریافت خدمات از بیمه تامین اجتماعی کلی است. آیا قانون خاصی برای این صنف در نظر گرفته شده است؟

  ‌بله. آیین‌نامه خاصی بعد از سال‌ها با پیگیری صنف فناوری اطلاعات تصویب شد تحت عنوان بخشنامه ۳‌/‌۱۴، به دلیل این‌که منطق کارکرد این حوزه با کسب و کارهای سنتی متفاوت است موادی را در آن لحاظ کردند که بیمه در این حوزه با نگاه واقع‌بینانه اعمال شود، اما متاسفانه الان که تامین اجتماعی با مشکل درآمد روبه‌روست شعب تفسیر به رای می‌کنند این بخشنامه توسط بیشتر شعب اجرا نمی‌شود. در حالی که این بخشنامه مورد توجه قرار گیرد با این‌که به شرایط ایده‌آل نمی‌رسیم، اما حداقل در شرایط چند سال قبل قرار خواهیم گرفت.

  رفتار بانک‌ها با فعالان این صنف چگونه است؟

  بانک‌ها و مخصوصا مقوله تسهیلات بانکی یکی دیگر از موانع اصلی ماست، چرا که بانک‌ها کل فعالان این حوزه را به عنوان شرکت‌های خدماتی می‌دانند و در نتیجه تسهیلات تولیدی اعطا نمی‌کنند.

  مگر پروانه تولید وزارت صنایع وجود ندارد؟

  سیستم بانکی آن پروانه را به رسمیت نمی‌شناسد و تشخیص نوع فعالیت واحدهای صنفی با خود آنهاست. آنها هم فعالان حوزه فناوری اطلاعات را به عنوان واحد خدماتی سرشماری می‌کنند و حتی شرکت‌های صرفا تولیدی این بخش را هم خدماتی دانسته و در بهترین شرایط وام‌های ویژه شرکت‌های خدماتی را می‌دهند که این با روح حاکم بر شرکت‌های تولیدی این حوزه سنخیت ندارند.

  پس این شرکت‌ها مشکل منابع مالی دارند؟

  یکی از اصلی‌ترین مشکلات این شرکت‌ها کمبود جدی منابع مالی برای توسعه است و مختصر وام‌های داده‌شده نیز تناسبی با وضعیت مطلوب و ایده‌آل و اهداف مورد نظر برنامه‌های ۵ ساله توسعه ندارند.

  پس پنهان‌کاری شرکت‌ها به ۳ دلیل مشکل منابع مالی، قانون مالیات و قانون بیمه است؟

  تمام اینها هست. در همین شرایط شما به عنوان یکی از هزاران شرکت عضو این خانواده چه مزیتی برای شفاف‌سازی در کارهای خود می‌بینید؟ شفاف‌سازی و اعلام حضور خود به منزله اخذ هزینه‌های غیرمتعارف و پیش‌بینی نشده در حوزه بیمه و مالیات است و از طرفی به منزله اخذ مجوزهای اضافه برای محل کار و مکان حضور و بسیار موارد دیگر. در نتیجه ناخواسته این اتفاق می‌افتد و بسیاری از شرکت‌های کوچک به دنبال بحث شفافیت نیستند. لذا در عمل امکان بزرگ شدن را پیدا نمی‌کنند و در بلندمدت فرصت‌ها را از دست می‌دهند. در حالی که شاهد بودید در دوره‌ای که طرح تکفا در سال ۸۳ اجرا می‌شد موضوع عکس این بود و شرکت‌ها اعلام حضور می‌کردند تا از مزایای این طرح برخوردار شوند.

  وضعیت صادرات تولید و خدمات در این بخش چطور است؟ آیا آمار شفاف وجود دارد؟

  صادرات ۲ بخش است؛ یکی همان آمار شفاف و رسمی‌ و دیگری هم بخشی است که به دلایل عدم تمایل به شفاف‌سازی پنهان است و آشکار نمی‌شود. سازمان توسعه تجارت هم سالیانه آماری اعلام می‌کند که به نظر ما روی این آمار اعتبارسنجی درستی انجام نگرفته است. ما هم به دلیل وجود لایه پنهانی در این بخش نمی‌توانیم آمار دقیقی از صادرات داشته باشیم، اما تصور ما بر این است که حوزه تولید محتوا عمده صادرات را تشکیل می‌دهند و شرکت‌هایی که عضو سازمان نظام صنفی هستند و آشکارا فعالیت صادراتی دارند محدود هستند و حجم فعالیت‌های صادراتی پایین است. صحبت ما بر سر چند میلیون دلار بیشتر نیست و اعدادی مثل ۱۰۰میلیون دلار که به صورت اغراق‌آمیز اعلام می‌شود به نظر ما بسیار بالاتر از واقعیت موجود است.

  برای واگذاری خطوط اینترنت پرسرعت، بخش خصوصی ما باید با شرکت مخابراتی که در واقع خصوصی شده، اما به نوعی شبه‌دولتی است و انحصارات زیادی را در دست دارد رقابت کند و این یک رقابت نابرابر است

  فکر می‌کنید عدد واقعی چقدر است؟

  ما فقط می‌توانیم گمانه‌زنی کنیم و به عقیده من فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد این عدد واقعیت دارد و مابقی این عدد جای سوال است.

  یعنی حدود ۸۰ درصد از آمار غیرواقعی است؟

  نمی‌توان دقیق گفت، اما باید دید این آمار دقیقا چه منشایی دارد و بر چه اساس محاسبه شده است. باید دید که آیا واقعا صادرات محصول فناوری اطلاعات بوده است یا چیزهایی بوده است که با این حوزه در ارتباط هستند. از طرفی ممکن است برخی اعداد برای حفظ ظاهر بزرگنمایی شده باشند.

  دلیل و شکل این پنهان‌سازی چیست؟

  بسیاری به دلیل مشکلاتی که در تولید دارند و موانعی که در سر راه خود می‌بینند عطای جایزه صادراتی را به لقای آن بخشیده و ترجیح می‌دهند موضوع را آشکار نکنند. شکل‌های آن هم مختلف است و ممکن است برگردد به منشأ نادرست آماری که جمع‌آوری می‌کنیم. به عنوان مثال در دوره‌ای آمار صادرات هزاران چرخ خیاطی گلدوزی که از یک برنامه رایانه‌ای استفاده می‌کرده است به عنوان صادرات حوزه فاوا اعلام شده است در حالی که این از دید ما صادرات حوزه فاوا نیست. پس یک مجموعه ناهمگن از این آمارها باعث می‌شود که آمار نهایی اعلامی از واقعیت دور باشد.

  این استانداردسازی و تفکیک‌ها بالاخره کجا باید انجام شود؟

  در وهله اول به محیط اقتصادی ما برمی‌گردد. یعنی هرچقدر ما شفافیت را تبلیغ کنیم مشکل جدی نخواهیم داشت. در کشورهای دیگر یک موضوعی به نام خوداظهاری مالیاتی وجود دارد و وقتی یک شرکتی خود اظهاری مالیاتی می‌کند نظام مالیاتی با بررسی تصادفی موارد در صورتی که موردی خلاف واقع وجود داشته باشد را کشف و با شدتی برخورد می‌کند که در مجموع فضا را به سمتی می‌برد که همه بدانند خوب است بر مبنی واقعیت خود اظهاری کنند. وقتی این شفافیت عمومی‌ باشد کار همه روی روال خواهد بود. متاسفانه در محیطی قرار داریم که پر از فعالیت‌ها اقتصادی غیرآشکار و پنهان است و در مقابل شرکت‌هایی که شفاف کار می‌کنند مساله‌دار می‌شوند در‌ حالی که فعالیت‌های اقتصادی در جریان است که به مراتب بزرگ‌تر از حجم فعالیت شرکت‌هاست، اما نظارتی بر آنها نمی‌شود.

  تعداد زیادی از شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه سخت‌افزار کار می‌کنند. از اینها آماری دارید؟

  این آمار به شما چه کمکی می‌کند؟

  برای صحبت از یک صنعت و بازار ابتدا باید حجم آن را به مخاطب نشان داد.

  ما در ۱۳رسته فعالیت‌ها را تفکیک کرده‌ایم، اما بطور کل نمی‌توانیم تفکیک بین شرکت‌ها داشته باشیم، چرا که بسیاری از شرکت‌ها در چند حوزه فعالیت می‌کنند یا فعالیتشان ایجاب می‌کند در چند حوزه فعال باشند. اما در کل وزن شرکت‌های سخت‌افزاری در مقایسه با گذشته روبه کاهش بوده است. در گذشته حدود ۸۰ درصد شرکت‌ها در حوزه سخت‌افزار فعال بودند، اما این الان به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیداکرده و در عوض خدمات شبکه و اینترنت رشد زیاد داشته است. از طرفی تامین تجهیزات و قطعات پیشتر قابل توجه نبود، اما امروزه شرکت‌هایی به طور جدی در این حوزه به تامین قطعات می‌پردازند. امروزه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سی‌دی را داریم که قبلا نبود و گروهی به کار دیتاسنترها مشغولند و این ارقام از شرکت‌های سخت‌افزاری سنتی کاسته شده است.

  حجم کارشان چطور؟ آن هم کم شده است؟

  طبیعتا سال به سال حجم بازار بزرگ شده است و این رویه ادامه نیز دارد.

  دولتی‌ها با شما همکاری می‌کنند؟ اصولا حضور شرکت‌های دولتی در این حوزه چطور است؟

  از نظر تعداد شرکت‌های دولتی بسیار کم هستند، اما از نظر وزن درآمدی آنها به مراتب بزرگ‌تر از مجموع شرکت‌های ما هستند. از طرفی باید دقت کنیم که تعدادی شرکت دولتی وجود دارد و تعدادی شرکت شبه‌دولتی.

  شبه‌دولتی‌ها در این حوزه چطور فعال شدند؟

  برخی شرکت‌ها در ظاهر خصوصی هستند، اما مدیریت آنها صدرصد دولتی است. مثل بانک‌ها که برای انجام کارهایشان در حوزه فاوا به جای ارجاع کارها به شرکت‌های خصوصی، خودشان شرکت تاسیس کرده و کارهایشان را به شرکتی که بظاهر مستقل است واگذار می‌کنند آن شرکت‌ها هم با ارتباطاتی که دارند به طور شفاف کاریابی نمی‌کنند و به نوعی از رانتها برای کاریابی بهره می‌برند.

  دولتی‌ها از بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند؟

  حرف ما این است که دستگاه‌های دولتی باید حلقه اتصال با بخش خصوصی داشته باشند و بر اساس قاعده برونسپاری کار را به بخش خصوصی دهند و خودشان کار نظارت را به عهده بگیرند. متاسفانه به جای این رویه می‌بینیم خود آنها ورود می‌کنند به حوزه اجرا تا انتهای کاری که دارند را خودشان می‌خواهند انجام دهند.

  به نظر شما تا چه حدودی سازمان‌های دولتی می‌توانند به این حوزه ورود کنند؟

  آنها می‌توانند در تمام حوزه‌ها برای برنامه‌ریزی و نظارت وارد شوند، اما سوال این است که در کجای دنیا ورود بخش دولتی به محیط اجراست و تکیه به مجریان دولتی جواب داده است که در کشور ما جواب دهد؟ آنها باید به جای رشددادن بخش‌های مجری بخش‌های برونسپاری و بخش‌های نظارتی را تقویت کنند تا محصول بهتری به دست بیاورند.

  پس خصوصی‌سازی واقعی در حوزه فاوا اتفاق نیفتاده است؟

  خصوصی‌سازی که در بسیاری از حوزه‌ها زیر سوال است. پیش از خصوصی‌سازی نیاز به آزادسازی داریم که در آن مرحله نیز گرفتاری‌های جدی وجود دارد. در موضوع خصوصی‌سازی وقتی بخش خصوصی شما در مقابل یک بازار قرار دارد که رو به رشد نیست و در عین حال باید با شرکت‌هایی رقابت کند که مالک آنها (دولت) هم تصمیم‌گیر است هم قانونگذار و هم ناظر، خوب این رقابت عادلانه نیست.

  قانون اصل ۴۴ در این بخش کمکی نکرد؟

  این قانون و آیین‌نامه اجرایی آن قوانین مترقی هستند، اما وقتی به اجرا می‌رسند باز هم توسط همان دولتمردان و بخش دولتی اجرا می‌شوند. طبیعی هم هست نمی‌توان به عده‌ای گفت ما می‌خواهیم قدرتتان را به کمک خودتان کم کنیم. خودتان ببینید الان شورای رقابت که در قانون اصل ۴۴ گفته شده است تاسیس شود چه جایگاهی در نهادهای تصمیم‌گیری دارد و چه تضمینی برای عمل به تصمیماتش وجود دارد؟ پاسخ سوالتان در پاسخ به این سوال‌هاست.

  تشکیل کارگروه فاوا در دولت که با شعار دولت الکترونیک شروع به کار کرده است چه تاثیری بر کار شما داشته؟ آیا آنها به فکر بخش خصوصی هستند؟

  تصور ما بر این است که شکل‌گیری کارگروه فاوا دولت کار بسیار درستی بوده است و این‌که اختیارات رئیس‌جمهور تفیض شده است به رئیس کارگروه عمل بسیار درست و خوبی است. که این برای تسریع کارها ضروری است و این کارگروه باید به این فکر باشد که بخش خصوصی را بیشتر وارد بازی کند، اما این بخشی از موضوع است طرف دیگر سازوکار و سیاست‌های اجرایی هستند که ما هنوز بعد از گذشت بیش از نیمی‌ از سال از سال نمودهای اجرایی از آن ندیدیم. نگرانی ما این است که در سازو کار اجرایی و جایی که در موقع اجرا قرار است بخش‌های اجرایی کار شروع شود و سازمان‌ها برنامه‌ها را اجرا کنند بخش خصوصی را وارد موضوع ندانند.

  پس به آینده بخش خصوصی در ورود به پروژه‌های دولت الکترونیک نمی‌توان امید داشت؟

  به این معنا قبول ندارم، اما وظایفی که سال اول در اولویت قرار داده شده‌اند می‌تواند بخش خصوصی را به کار بگیرد. تصور این است که اقدامات مثبتی صورت گرفته است برای ایجاد این ساختارها اما سازوکار اجرایی لازم است تا این سیاست‌ها را اجرا کند.

  به‌ نظر شما آیا بخش خصوصی اعتمادسازی لازم را کرده تا در این عرصه‌ها به او اعتماد کنند؟

  به نظر من با توجه به این‌که ضریب درآمدزایی به ازای هر نفر در کشور ما حتی بسیار پایین‌تر از کشورهای منطقه است و با این حال بخش خصوصی پایمردی کرده و حضور خودش را ادامه داده است این خود بهترین نوع اعتمادسازی است و این‌که با گذشت ۷سال از شروع حرکت فاوا علی‌رغم وزن پایین خروجی برنامه‌های ۵‌ساله در این حوزه هنوز امیدوار است بتواند حیات خود ادامه دهد، شایسته دریافت پاسخ مبتنی بر اعتماد متقابل است.

  سعید نوری‌آزاد/ گروه اقتصاد  دیدگاه شما

  پاسخ دهید