• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  جنگ جهانی سوم ، جنگ سایبر
  جام جم آنلاین:

  هیچ انسانی بدون امنیت نمی‌تواند به ادامه حیات خود امیدوار باشد، حال چه در دنیای واقعی چه در دنیای مجازی. موضوع امنیت یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها و نیازهای بشری است و این خصوصیات امروزه در دنیای سایبر نیز محسوس و ملموس است. اخبار و آمار امنیتی شدن فضای سایبر مدت‌هاست که جزو اخبار اول صبح رسانه‌ها شده است و بسیاری نیز بر این عقیده‌اند که این آغازی است بر جنگ سایبر بین دولت‌ها و نام آن را گذاشته‌اند جنگ جهانی سوم.

   

   

   

  در این جنگ جهانی نه از ارتش‌های کلاسیک خبری است نه از تسلیحات مرگبار. اینجا فقط رایانه است و کابل و ایده. چین، کره‌جنوبی، آمریکا، کشورهای جنوب شرق آسیا و بسیار کشورهای دیگر که از زیرساخت قوی ارتباطات رایانه‌ای بهره می‌برند به دلیل باز کردن در‌های کشور به روی شرکت‌ها و افراد خارجی برای کار و سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها دچار مشکلاتی نیز شده‌اند که از آن جمله سوءاستفاده از ارتباطات و زیرساخت‌های آن کشور برای حمله و تهدید امنیت سایبری دیگر کشورهاست. بتازگی و در یکی‌از شدیدترین موج حملات سایبری، صدها سایت در آمریکا و کره‌جنوبی مورد تهاجم گسترده واقع شدند که در نهایت موجب خارج از دسترس شدن تعداد زیادی از سایت‌های دولتی و مهم در این ۲‌‌کشور شد. موج شایعات درباره احتمال حضور کره شمالی در پشت این حملات موضوع جنگ جهانی سوم سایبر را نیز تقویت کرد.

  حاصل رصد خبری این رسانه‌ها یک نقطه مشترک داشت، این که تقریبا هیچ خبرگزاری‌ای ساکت نماند و همه سعی در پوشش خبری این رویداد داشتند.

  روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از حملات هکرها به ده‌ها سایت دولتی و تجاری در آمریکا و کره جنوبی و احتمال دست داشتن دولت‌های خارجی در این زمینه خبر داد. در گزارش این روزنامه آمده است که آخرین حمله بر فعالیت یک سایت دولتی و ۶ سایت تجاری در کره جنوبی تاثیر گذاشت، چندان جدی نبود و طی چند ساعت به غیر از ۲ سایت، بقیه سایت‌ها به حالت عادی بازگشتند.

  براساس این گزارش، مقامات آمریکا در روز چهارشنبه (۹ جولای) مدعی شدند حملات هکرها علیه سایت‌های مهم این کشور که از چهارم این ماه آغاز شد پیچیده نبوده و دامنه کوچکی داشته‌اند. در‌عین‌حال آنها اذعان کردند نتوانسته‌اند منشا بروز این حملات را کشف کنند. به گفته این افراد، هکرها۵۰ تا ۶۵ هزار رایانه را برای حمله به برخی سایت‌ها مورد استفاده قرار داده و باعث توقف یا کند‌‌شدن فعالیت آنها شده‌اند.

  آسوشیتدپرس نیز یک روز قبل از نیویورک تایمز اعلام کرد سایت‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، اداره خدمات‌ سری، ‌کمیسیون تجارت فدرال و وزارت حمل و نقل، هدف این حملات بوده‌اند.

  یک سخنگوی دولت آمریکا نیز فردای آن روز گفت: همه سایت‌های فدرال به وضعیت عادی بازگشته‌اند و البته سایت کاخ سفید نیز مورد حمله قرار گرفته است.

  وی افزود: اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار چنین حملاتی اتخاذ شده است. خدمات دولتی مطابق معمول جریان داشته و مردم به طور عادی می‌توانند به سایت‌های دولتی مراجعه کنند.

  او در عین حال اذعان کرد افرادی که از مناطقی در آسیا می‌خواهند به سایت‌های دولتی آمریکا مراجعه کنند تحت تاثیر حملات هکرها قرار گرفته‌اند. از صحبت‌های این سخنگو چنین برمی‌آید که حملات چندان هم کم‌حجم نبوده‌اند.

  سایه حملات بر بازار مالی

  سایت‌های مالی و بخش‌های معاملاتی نیز از این حملات به دور نماندند و به عقیده کارشناسان، حملات هکرها از ۵ روز پیش و با حمله به گروه کوچکی از سایت‌های دولتی آمریکا آغاز شد، اما پس از مدتی این فهرست گسترده‌تر شد و سایت‌هایی تجاری در آمریکا و بعد کره جنوبی نیز هدف حمله قرار گرفتند. سایت بازار سهام نیویورک نیز از قربانیان مهم حملات هکرها بود. سایت‌هایی مانند نزدک، بخش مالی یاهو و روزنامه واشنگتن پست نیز مورد حمله قرار گرفتند، اما از خسارات یا سرقت‌های احتمالی، آماری در دست نیست.

  هنوز علت حمله همزمان به سایت‌های دولتی در آمریکا و کره جنوبی مشخص نیست، اما از روز سه‌شنبه تا جمعه این ماه ۱۱ سایت مهم در کره جنوبی یا از فعالیت ایستاده یا فعالیت آنها کند شده است. دفتر ریاست جمهوری،‌وزارت دفاع، پارلمان، پین  هان بانک و یک روزنامه ازجمله سایت‌های مورد حمله در کره جنوبی بوده‌اند.

  چند ساعت پس از این حملات، برخی از این سایت‌ها فعالیت عادی خود را بازیافتند، اما دیگر سایت‌ها بعد از گذشت حدود ۲‌‌روز همچنان غیرقابل دسترس بودند.

  سیاست در برابر سیاست

  سازمان اطلاعات کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد این حملات، حمله‌ای ساده توسط یک نفر نیست. به نظر می‌رسد کاملا برنامه‌ریزی شده و توسط یک نهاد مشخص یا حتی یک دولت انجام شده باشد.

  نماینده آمریکا در اتحادیه جهانی مخابرات: اینترنت حق نیست، بلکه سرویسی است که ما به دیگران می‌دهیم و هر وقت بخواهیم آن را قطع می‌کنیم

  با وجود شروع همکاری مقامات کره‌ای و آمریکایی در این خصوص نتیجه دقیق آن طور که باید مشخص نشد و همه چیز در‌حد حدس و گمان است.

  یک سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت این وزارتخانه از وقوع این حملات آگاه بود و پیش‌تر به نهادهای دولتی در این زمینه اطلاع داده بود.

  به عقیده سازمان اطلاعات کره جنوبی، این حملات به وسیله یک گروه یا دولت دشمن با ۲ کشور انجام شده است. خبرگزاری کره‌ای یون  هاپ، کره شمالی یا گروه‌های وابسته به این کشور را عامل این حملات معرفی کرد، اما یک سخنگوی سازمان اطلاعات کره جنوبی گفت نمی‌تواند این ادعا را تایید کند. برخی از تحلیلگران با اشاره به ضعف سخت‌افزاری کره شمالی، حملات هکری از سوی این کشور را رد می‌کنند.

  در عین حال چنانچه ادعای آمریکایی‌ها در مورد ساده و غیرپیچیده‌بودن این حملات صحیح باشد می‌توان قبول کرد از سوی گروهی در کره شمالی انجام شده است، اما دنیای رایانه پیچیده‌تر از این حدس و گمان‌هاست. مدیر تحقیقات امنیت در شبکه‌های آربور آمریکا گفت: حمله‌کنندگان تنها ۲۳ مگابیت اطلاعات در یک ثانیه تولید می‌کردند که این رقم برای تاثیرگذاری عمیق و گسترده در سایت‌های اینترنتی کافی نیست.

  وی با لحنی تمسخرآمیز خطاب به هکرها گفت: من شک دارم که عامل حمله حتی فارغ‌التحصیل رشته رایانه باشد.

  یک کارشناس آمریکایی دیگر گفت نرم‌افزار حمله‌کننده محتوی متنget/china/dns بود که به نظام اینترنتی چین اشاره دارد و به نظر می‌رسد اطلاعات تولید شده توسط برنامه حمله‌کننده بر پایه زبان کره‌ای قرار داشته است.

  در عین حال مجله pcworld گزارش کرد، این حمله به صورت گسترده علیه دولت آمریکا رخ داد و کارشناسان امنیتی اعلام کردند در پی آن، سایت اینترنتی کمیسیون فدرال بازرگانی آمریکا (FTC) به مدت ۲ روز از کار افتاد.

  یکی از سخنگویان وزارت حمل و نقل آمریکا پس از این بحران گفت: این وزارتخانه طی هفته گذشته با مشکلات گسترده شبکه‌ای و اینترنتی مواجه شد. ما هم‌اکنون در حال همکاری با گروه فوریت‌های رایانه‌ای دولت آمریکا)US-CERT( هستیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر این مشکلات را برطرف کنیم. سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز تایید کرد که سایت اینترنتی این سازمان، سه‌شنبه هفته گذشته مورد حملات گسترده قرار گرفت و از کار افتاد.

  سخنگوی مرکزFTC از دادن توضیحات دقیق در مورد اثرات ناشی از این حمله گسترده به کمیسیون فدرال بازرگانی آمریکا خودداری کرده و سخنگوی مرکزUS-CERT به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه پاسخ نداد.

  در این حمله برخی سایت‌های دولتی کره جنوبی به همراه سایت‌های سازمان اطلاعات امنیتی، وزارت امنیت داخلی، وزارت خارجه، کاخ سفید، وزارت دفاع، تالار بورس نیویورک، تالار بورس نزدک و روزنامه واشنگتن‌پست نیز مورد حمله قرار گرفتند.

  جای ما کجاست؟

  این اقدام مهاجمان به اندازه پوشش خبری آن تاثیر مخرب نداشت، اما زنگ خطری بود که در همه جهان به صدا در آمد و بازهم گوشزد کرد که فضای سایبر جای امنی نیست و باید به فکر مواقع بحرانی برای امور داخلی کشورها بود و شاید نسبت دادن این موضوعات به کره شمالی معنای دیگری هم داشته باشد. در ضمن صحبت نماینده آمریکا در اتحادیه جهانی مخابرات را نیز به یاد داشته باشید که گفت: «اینترنت حق نیست، بلکه سرویسی است که ما به دیگران می‌دهیم و هر وقت بخواهیم آن را قطع می‌کنیم.»

  سعید نوری آزاد  دیدگاه شما

  پاسخ دهید