• وبلاگ شخصی من در بر گیرنده نوشته‌ها، تالیفات، نظرات و فعالیتهای شخصی من در حوزه‌های روزنامه نگاری اقتصادی ، مدیریت و مشاوره رسانه ، برنامه سازی و تحلیلهای فناوری اطلاعات و کمی هم موضوعات شخصی است. تا اتمام کار ظاهرسازی سایت راه باقی است، فعلا باید شکل نهایی مشخص شود، تا آن  زمان سعی میکنم کمتر مطلب متفرقه بنویسم. شما هم صبور باشید و راهنما …


 • موانع تا وقتی مانع هستند که اونها رو مانع بدونی، اگه اونها رو یک مرحله از مسیر بدونی دیگه مانع نیستن …


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...

 • و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • از غیر دیدن …

  و گفت: داوری کافری‌ست و از غیر دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

  – تذکره الاولیا، ذکر شیخ ابوسعید ابوالخیر


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • تحلیل و بررسی مطبوعات ارتباطات

  از این هفته سه شنبه‌ها، ساعت ۷ شبکه ۷ ( آموزش) برنامه زنده برخط
  با اجرای آیتم تحلیل و بررسی اخبار و مطبوعات فناوری در خدمت دوستان هستم
  دوستان مطبوعاتی نشریه و یا گزارشهاشون رو برام ارسال کنن تا در این برنامه ازش یاد کنیم . حجم بالای کاری ممکنه اجازه نده به همه مطالب دوستان شخصا سر بزنم . پس برام بفرستید . به این ایمیل :azad@titr1.net

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط - شبکه آموزش

  سعید نوری آزاد نویسنده و دبیر برنامه برخط – شبکه آموزش


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  آیت الله مهدوی کنی درگذشت …

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  خبر درگذشت مهدوی کنی گاف خبری بود یا حرفه‌ای گری رسانه‌ای؟

  این تیتری بود که بسیاری سایتهای زرد و صفحات شبکه‌های اجتماعی ن را کشفی عظیم از خزانه گافهای رسانه ای برداشت کرده و منتشر کردند.
  اما این خبر یک خبر واقعی نیست ( ایشان هنوز در قید حیات هستند)، فقط اشتباها بر روی خروجی خبرگزاری نمایش داده شده است.
  دلیل نوشتن اینچنین خبری چیست؟ آیا این سایت منبع خاصی در اختیار داشته و خبر رسیده و حالا تکذیب شده به دلایل خاص؟
  در کار رسانه ای مخصوصا رسانه‌های آنلاین سرعت در انتشار مطلب یک مزیت به شمار میرود و گاها بصورت افراطی بر سر آن مسابقه است و نیروهای بخشهای آنلاین و خبرگزاریها بر سر همین موضوع استرس عظیمی دارند.
  در برخی موارد که میشود اتفاقات مهمی را پیش بینی کرد خبرها را پیشنویس می‌کنند و به شرح و بسط آنها میپردازند، که خبر فوق یکی از همین موارد است .
  حتی در رسانه های حرفه ای مستندهای تصویری و گزارش و مصاحبه هایی برای موارد خاصی تهیه میشود که آنها را در روز و ساعتی مشخص که حادثه رخ میدهد منتشر کنند .
  نتیجه برای مخاطبین عمومی : هیچ وقت جوگیر سرعت و حجمه اخبار نشوید
  نتیجه برای همکاران رسانه : نتیجه برای مخاطبین عمومی + یخورده دقت کنید.


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
 • دست گاه …

  جریان سرد هوایی که از ورودی مترو خارج میشد وسوسه ادامه مسیر با مترو را بر بقیه وسوسه‌ها چیره کرد، تازه وقتی پله های سرد مترو تمام شده و پای سکوی قطاری که نیامده بود رسیدم فهمیدم چقدر کف پاهایم درد میکند، عادت داشتم ، هم به پیاده روی و هم به درد کف پا و کمر، کمی هم خوابم گرفته بود، از صبح چیزی نخورده بودم که بشود اسمش را وعده عذایی گذاشت، صبح عجله داشتم و ظهر هم جایی که بودم غذایش زیادی چرب بود و بوی ماهی میداد، با چای و شیرینی خودم را مشغول کرده بودم تا برسم به خانه، سکو کمی شلوغ بود و تا قطار برسد هم کمی شلوغتر شد، درب قطار درست جلوی صورتم ایستاد، فکر کردم نشانه خوش شانسی است، اما جمعیت متحدا هلم داد وسط مترو، صندلی خالی گیرم نیامد، لاجرم از میله سرد مترو آویزان شدم، حوصله هیچ کاری نداشتم و خیره شدم به مسافرها، از بغل دستی من تا انتهای سالن  بغیر از آنهایی که خواب بودند تقریبا همه سرشان توی موبایل بود، یکی بازی میکرد، یکی دنبال نمیدانم چه میگشت، آن یکی مخ منشی قبلی شرکتشان که با ریس دعوا کرده بود را با صدای بلند میزد و خلاصه هر کسی مشغولیتی داشت توی همان یک کف دست دلخوشی، صدای بیب بیب یک گوشی دیگر سرم را گرداند به طرف انتهای سالن، سنگینی نگاهی مرا به سوی خود خواند، صاف نگاه کردم به یک جفت چشمی که نگاهم میکرد، یک جفت چشم خوشرنگ با آرایشی که حداقل دو سه تا رنگ تویش بود، یا حداقلمن اینطور متوجه شدم، شاید رنگها مال خودش بود، هر چه بود قشنگ بود، موهای خرمایی رنگ و روسری طیف کم رنگی از صورتی که وسطهای سر گیر کرده بود و انگار یک سفره ماهی صورتی پریده بود روی سرش و دستهایش را گرفته بود زیر چانه او، متوجه نگاه من که شد نگاهش را دزدید، گذاشتم به حساب اتفاق، کیفم روی دوشم سنگینی میکرد ، حتی حال جابه جا کردنش را هم نداشتم ، اما ایستگاه بعد پیاده شدن چند مسافر ناگزیر جابه جایم کرد، دیدم از‌آنهمه موبایل به دست حس خوبی نداشتم ، دست کردم تو کیفم و یک کتاب بیرون آوردم، سر جابه جا شدن متوجه شدم تقیربا کنارش قرار گرفتم ، این سری نگاهش به من نبود، داشت ردیف مسافرای موبایل به دست رو نگاه میکرد ، دست اون هم هیچی نبود ، یعنی یه عینک بزرگ و رنگی دستش بود ، برای خودش ملونی بود، نگاهم به پایین مانتوش هم افتاد که مثل نیمه بالاش که شروعش مشخص نبود انتهای مشخصی هم نداشت، چند تا تیکه بالا و پایین و با برشهای مختلف ، الان غیر از مانتوی مدرسه و کارمندی دیگه مانتوها مثل قدیم نیست ، قبلا میشد گفت پایین اینجاس، اما الان نه ، حتی پشت و روش رو هم نمیشه تشخیص داد، همه هم که شدن یه اندازه و یه شکل، با فرق چندتا مارک، شروع کردم خواندن، کتاب جدید نبود ولی دوست داشتم بخوانم ، مثل همیشه سعی میکنم کتاب توی کیفم با جیبم باشد، آن روز کتاب مدیر مدرسه جلال دستم بود، چند وقتی هست که توی کیفم مانده و گه گداری که توی مترو یا ماشین وقت کنم بازش میکنم از سر علامتی که گذاشته ام میخوانم، آخرهای داستان تصادف معلم کلاس چهارم بودم که سنگینی نگاهی سرم را در خود گرفت، داشت نگاهم میکرد ، یعنی داشت سعی میکرد ببیند چه میخوانم ، منهم آخر پاراگراف را بلند خواندم: “از طرف یارو آمریکاییه آمده اند عیادتش و وعده و وعید که وقتی خوب شد ، در اصل چهار استخدامش کنند و  بازبان بی زبانی حالیم کرد که گزارش را بی خود داده ام و حالا هم داده ام ، دنبالش نکنم و رضایت طرفین و کاسه ی از آش داغ تر و از این حرف ها …خاک بر سر مملکت .” …
  بیشتر…


 • از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  • مدیری که قبل از انتشار مصاحبه‌اش برکنار شد!

   http://www.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/08/25/635201855675460656.jpg

   اسمش را تصادف بگذاریم، دست روزگار، اتفاق یا هر چیز دیگر، محمدحسن کرباسیان که تا زمان انجام کارهای فنی این مصاحبه مدیرعامل پست بود، جای خود را به حسین مهری داد. لذا به همین سادگی اظهارات حاکمیتی جای خود را به اظهارات کارشناسی یا برنامه هایی داد که اکنون شکل آرزو به خود گرفته و امید است مدیرعامل بعدی آنها را پیش ببرد.

   وقتی این تغییر پیش آمد دو راه وجود داشت؛ راه اول، دست نگه داشتن از درج این گفت وگو و موکول کردن آن به آینده بود و راه دوم، تغییر حقوقی شخصیت مصاحبه شونده و درج اظهارات وی. پس از سبک و سنگین کردن ها و بررسی ها سرانجام قرار بر انتخاب راه دوم شد.

   علت هم این بود که نقطه نظرات کارشناسی مدیرعامل قبلی حتما و لزوما به کار مدیرعامل جدید می آید و راهگشا خواهد بود. آقای کرباسیان در این گفت وگو نسبت به سرنوشت شرکت پست و روشی که برای خصوصی شدن آن در دولت قبل برگزیده شده و اکنون در دستور کار مجلس است، هشدار داده است.

   به زعم وی سپردن کامل پست به بخش خصوصی تجربه ای ناکام خواهد بود که در سایر کشورهای دنیا بویژه کشورهای غربی که پیشتاز خصوصی سازی در همه زمینه ها بوده اند نیز شکست خورده است. جالب است که میزان این شکست خوردن تا به آنجا بوده که باعث پس گرفته شدن شرکت پست از خریدار آن شده است.

   مدیرعامل قبلی پست پیشنهاد می کند باید در روش کنونی مورد نظر در واگذاری شرکت پست تجدیدنظر کرد که آزموده را آزمودن خطاست.

   وی همچنین اظهار امیدواری کرده است مجلس حرف کارشناسی موجود درباره مضرات روش کنونی خصوصی سازی پست را بشنود؛ وظیفه ای که به نظر می رسد بر دوش مدیرعامل جدید شرکت پست قرار گرفته است.

   در نهایت نیز جای امیدواری است راه شرکت پست به عنوان یکی از دستگاه های مهم کشور که ارتباط مستقیم و کاملی با مردم دارد، رو به تعالی پیش برود و کمیت و کیفیت خدمات آن به مردم متحول شود.

   سعید نوری آزاد

   شرکت پست نباید خصوصی شود بیشتر…


  از این دسته، بیشتر مطلب بخوانید ...
  تیتر آزاد...

  و گفت: آزادمردی دریائیست به سه چشمه، یکی سخاوت، دوم شفقت، سیم بی‌نیازی از خلق و نیازمندی به حق.
  .
  – تذکره الاولیا ، ذکر ابوالحسن خراقانی


  کیستم من؟

   

  معتقدم آنقدر زیباست این بی بازگشت، کز برایش می‌توان از جان گذشتبسطام - مقبره بایزید - سعید نوری آزاد

  اما در دنیا از چند چیز متنفرم

  ۱٫ سیگار ( که نشانه یک ضعف روانی است )

  ۲٫ دروغ ( که شروع همه بدی هاست)

  ۳٫ فینگلیش ( که نشانه بی هویتی و بی احترامی به فرهنگ و گذشتگان است)

  ۴٫ غرور ( که فصل مشترک صفات انسانی و شیطانی  است)

  ———————————————————————————

  گفتن دقیق سن و سال مثل اعلام ساعت دقیق است که نمیشود بیشتر از یک ثانیه روی آن حساب کرد . اما سر جمع که حساب کنی همچنان در دهه سوم زندگی به سر می برم.

  از زمان نوجوانی ورزش میکردم و این روزها اگر وقت و توان تمرین هم نداشته باشم همچنان بر طریقت ” تو-آ ” پایبندم.

  در مدرسه همه درسهایم غیر از املا خوب بود ( یعنی بد نبود) اما در هر زمینه ای از مشق نوشتن فراری بودم . بعد از دبیرستان مقطع کوتاهی به دانشگاه رفتم که به دلم ننشست و نیمه کاره آن را رها کرده به سربازی رفتم و در اواخر سربازی دوباره در دانشگاه پذیرفته شدم که این بار به دلمان نشست و ادامه دادیم. رشته من مهندسی فناوری اطلاعات بود که در سالهای اول دهه ۸۰ تقریبا ناشناخته بود اما از همان ابتدا به موضوعاتی مانند تفکر سیستمی و تحلیل سیستم‌ها علاقه‌مند شدم که ریشه آنها  هم در درس دادن استاد بسیار خوبم ( خانم دکتر داوری) استاد فیزیک دانشگاه بود و من با آن درس تازه به معنای شیرینی و کاربردی بودن فیزیک پی‌بردم. آن زمان کتاب فیزیک هالیدی جلد ۳ را میخواندیم که مربوط بود به فیزیک الکتریسیته و مغناطیس . گمانم حدود ۱۹ گرفتم اما به عقیده خودم نگاه واقعی به وقایع اطراف را از درس پیدا کردم.

  بعد از درس خواندن‌ها و مقاله نوشتن‌ها و کارکردن‌های تقریبا زیاد ، وقتی تقریبا درسمان تمام شده بود از طرف وزارت علوم بعنوان دانشجوی نمونه کشوری در رشته مهندسی فناوری اطلاعات انتخاب شدم. بماند که بیقاعدگی قوانین حمایتی کشور  و تنگ نظری برخی حسودان  آن موفقیت را برایم تلخ کرد اما در نهایت هرچه که بود گذشت. یک مصاحبه ای هم همچنان در دسترس است که اینجا میتوانید بخوانید.

  در مقطع بعدی هم که رشته ارتباطات را بنابه شرایط و اجبار بی قاعدگی نظام آموز عالی شروع کردم سعی کردم که در همین زمینه هم تجربه کسب کنم و کایر انجام دهم، نتیجه اش هم بد نبود ، برای بار دوم دانشجوی نمونه کشوری شدم این بار هم  شرایط بدتر شد اما راه ما روشن بوده و هست و خواهد بود . کتاب ها و مقاله های خوبی هم در این مدت تالیف کردم که در داخل مطالب سعی میکنم از آنها استفاده کنم تا معرف کارهای من باشد .

  هم اکنون برای کارهایی در آینده برنامه ریزی کرده ام که لازم است تحقیقاتی در زمینه رسانه داشته باشم و شکر خدا در این زمینه هم موفقیتهایی داشته‌ام

  ( مانند نفر دوم سرمقاله در جشنواره مطبوعات)

  به عکاسی و طبیعت گردی و تحقیق علاقه مندم که انشالله برخی از جوانب و حواشی آنها را همینجا خواهید خواند.

   

  ———————————————————————————————-

   

  نام : سعید

  نام خانوادگی : نوری آزاد

  متولد  :۱۳۶۲ – تهران

  اطلاعات تماس:     azad{at}titr1.net

   

   

  گزیده ای از دست آوردها

  –          دانشجوی ممتاز کشوری سال ۸۶ ، برگزیده توسط وزارت علوم در رشته مهندسی فناوری اطلاعات و دریافت لوح تقدیراز ریاست جهموری.

  –          دانشجو نمونه کشوری سال ۹۰ ، برگزیده توسط وزارت علوم در رشته ارتباطات و دریافت لوح تقدیر از ریاست جهموری.

  –          پژوهشگر نمونه گروه صنعت سال ۸۶، برگزیده دومین جشنواره علمی کاربردی ، دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم.

  –         برگزیده جشنواره هفته پژوهش  جضشنواره ملی علمی کاربردی سال ۹۱

  –          ورزشکار برگزیده مسابقات دانشگاهی سال ۸۵٫

  –          برگزیده کنفرانس بین المللی ارتباطات نوین از سوی یونسکو در تهران ۸۷٫

  –          نفر دوم بخش سرمقاله در جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های ایران ۸۹٫

  –           برگزیده همایش روابط عمومی الکترونیک در دو نوبت سالهای ۸۹ و ۹۱٫

  –           پژوهشگر برگزیده دانشکده علوم شهری ۸۹

  –          برگزیده همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات ۸۹٫

  -….

   

   

  سوابق شغلی

  – حوزه  رسانه و اطلاع رسانی

  همکاری با  مجلات تخصصی در زمینه های مدیریت و  رایانه از سال ۸۳.

  همکاری با مطبوعات  کشور در زمینه فناوری اطلاعات از سال ۸۴

  همکاری با گروه های دانش و اقتصاد روزنامه جام جم از سال ۸۷ در زمینه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد .

   

  —   حوزه فنی

  مدیریت  شبکه و بخش تحقیقات  شرکت راهبرد طب بمدت ۲ سال.

  فعالیت در  بخش فنی (شبکه) موسسه جام جم بعنوان کارشناس  تحلیل سیستم ها و روشها بمدت ۲ سال.

   

  — سوابق آموزشی

  دیپلم ریاضی و فیزیک

  دانش آموخته فناوری اطلاعات و ارتباطات از دانشگاه علمی کاربردی با معدل ۱۷

  دوره  مهندسی شبکه     MCSE

  دوره مهندسی شبکه CCNA

  – مدرک روزنامه نگاری اقتصادی  از مرکز بین المللی روزنامه نگاری   ICFJ- International Center for Journalists

  – دوره شناخت بازارها و اطلاعات مالی در  ICFJ

  – دوره شناخت روندهای اقتصادی  در ICFJ

   تالیفات 

  کتاب ماهی را نگهدار – هفت گام برای همراهی ذهن در تقویت حافظه – انتشارات بارش دانش – کتاب دانشگاهی سال ۸۹

  کتاب فاوا برای همه – کتاب تایید شده سازمان اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات ایران سال – انتشارات آتی نگر ۹۰

  کتاب روزنامه نگاری فناوری اطلاعات  ( در دست ویرایش )

   

  فعالیتهای علمی و تحقیقاتی

   

  مطالعه وتحقیق بر روی موضوع سازماندهی و مدیریت سازمانها با گرایش های ذیل

  – روانشناسی سازمانی و فردی

  –  مدیریت ارتباط با مشتری

  – تحلیل سیستم ها و روشها

   

  مطالعه و تحقیق در موضوع دولت الکترونیک در چند سطح شامل

  –          تجارت الکترونیک

  –          سایبر دیپلماسی

  –          حقوق فناوری اطلاعات

  –          مراحل گذر ادارات سنتی به الکترونیک و از الکترونیک به مجازی

  –          سلامت الکترونیک

  –          بانکداری الکترونیک

  –          زیرساختهای الکترونیک

  –          امنیت در فناوری اطلاعات

   

  –  مشاور راهاندازی مجموعه های اطلاع رسانی سراسری

  – مشاور سازمانی – ارتباطات عمومی و سازمانی

  – مشاور راه اندازی و توسیعه واحد روابط عمومی و ارتباط با مشتریان

  – مشاور راه اندازی مجلات و سایتهای اطلاع رسانی و خدمات آنلاین

  –  راه اندازی و مدیریت مجموعه های توزیع محتوای آنلاین

  ارایه طرح کار آفرینی و جلب حمایت شهرداری تهران

  اقدام به  ثبت یک اختراع مستقل در زمینه درمان بیماری های اسکلتی و اختلالات مکانیکی ستون فقرات.

  یک اختراع مشترک در زمینه تختهای درمانی بیمارستانی.

  ارایه طرح جامع اصلاح ساختار سازمانهای رسانه ای ( مکتوب) برای پوشش کامل و جامع موضوع فناوری اطلاعات.

  ارایه طرح ساختار برگزاری جشنواره ها بعنوان سازمان مجازی .

  نگارش مقالات در زمینه های تحقیقاتی فوق و ارایه درمجلات تخصصی .

  نگارش چند کتاب در زمینه های تجارت سیار و طرح های کسب و کار و روزنامه نگاری فناوری اطلاعات ( در دست تالیف).